Ադվոկատ. Դատարանը Արմեն Աշոտյանին տեղափոխել է տնային կալանքի
Ապելլյացիոն հակակոռուպցիոն դատարանը Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը փոխարինել է տնային կալանքով։ Դրա մասին տեղեկացրել է նրա փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը Facebook-ի իր էջում։ "Դատարանի որոշումը ուժի մեջ է մտնում այսօր",- գրել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Աշոտյանը ձերբակալվել էր հունիսի 5-ին, և նրա նկատմամբ կիրառվել էր կալանք մեկ ամսով։ Հուլիսի 3-ին կալանքի ժամկետը երկարացվել էր ևս մեկ ամսով։ Հայաստանի քննչական կոմիտեի տվյալներով, "նախկին կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, համաձայնության գալով վեց անձանց հետ, չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը, օգնել նախկին ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանին և նրա որդի Արտյոմ Խաչատրյանին անշարժ գույք ձեռք բերել, որը չի ենթարկվում վաճառքի"։

Адвокат: Суд перевел Армена Ашотяна под домашний арест
Апелляционный антикоррупционный суд Армении заменил меру пресечения заместителю председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армену Ашотяну с ареста на домашний арест. Как сообщил на странице в Facebook адвокат Рубен Меликян, решение вступит в силу уже сегодня. "Решением Апелляционного антикоррупционного суда арест, примененный к Ашотяну, заменен домашним арестом. Изменение режима содержания под стражей произойдет уже сегодня", - написал адвокат.
Напомним, что Ашотян был задержан 5 июня, в его отношении была применена мера пресечения в виде ареста сроком на один месяц. 3 июля срок содержания под стражей был продлен еще на один месяц. По данным Следственного комитета Армении, "бывший министр образования и науки Республики Армен Ашотян в сговоре с шестью лицами, злоупотребив служебным положением, помог бывшему министру финансов Гагику Хачатряну и его сыну Артёму Хачатряну в приобретении имущества, не подлежащего отчуждению".