Ադրբեջա՞նն է Հայաստանին նավթ մատակարարելու, որ ոչ վաղ անցյալում ռազմական հակառակորդ է եղել Հայաստանի համար
Լուրեր | 2026/07/16 18:02
Անդրեյ Կոբյակովի կարծիքը Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մասին
Անդրեյ Կոբյակովը, տնտեսագիտության դոկտոր և Մոսկվայի տնտեսական ֆորումի կազմկոմիտեի անդամ, խոսել է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մասին:
Նա նշել է, որ Իրանը, որը ունի բնական գազի մեծ պաշարներ, դեռևս չի շահագործում դրանք արտահանման նպատակով: Կոբյակովը ընդգծել է, որ Հայաստանի համար, որը չունի ծովային մուտք, հարց է առաջանում՝ ով կարող է մատակարարել նավթ, հատկապես, երբ Ադրբեջանը, որը նախկինում եղել է ռազմական հակառակորդ, կարող է լինել այդ մատակարարներից մեկը:
«Հայաստանը պետք է զգույշ լինի ռուսական գազից հրաժարվելու հարցում, քանի որ դա կարող է անպատասխանատու քայլ լինել», - ասել է նա:

Азербайджан будет поставлять нефть Армении, которая была военным противником Армении в недавнем прошлом?
Мнение Андрея Кобякова о энергетической безопасности Армении
Андрей Кобяков, доктор экономических наук и член организационного комитета Московского экономического форума, высказал мнение о энергетической безопасности Армении:
Он отметил, что Иран, обладая большими запасами природного газа, пока не использует их для экспорта. Кобяков подчеркнул, что для Армении, не имеющей выхода к морю, возникает вопрос, кто может поставлять нефть, особенно когда Азербайджан, который ранее был военным противником, может стать одним из таких поставщиков.
«Армении следует быть осторожной с отказом от российского газа, так как это может быть безответственным шагом», - сказал он: