Ադրբեջանից Հայաստան արտահանման 6 ամսվա ընդհանուր ծավալը
Այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին Ադրբեջանից Հայաստան արտահանվել է 17 մլն 128,64 հազար ԱՄՆ դոլարի արտադրանք:
Ադրբեջանական APA-ն՝ վկայակոչելով Պետական մաքսային կոմիտեին, հայտնել է, որ այս ցուցանիշը կազմել է Ադրբեջանի ընդհանուր արտահանման ծավալի 0,10%-ը:
Ընդհանուր առմամբ, 2026-ի հունվար-հունիս ամիսներին Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 24 մլրդ 661,35 մլն ԱՄՆ դոլար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս անցյալ տարի հույս էր հայտնել, որ Ադրբեջանը ևս Հայաստանից ապրանքներ կներկրի: Նա կառավարության դեկտեմբերի 25-ի նիստին հաջորդած ճեպազրույցի ընթացքում նշել էր. «Ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկկողմ առևտրի երևույթներ կլինեն։ Հիմա Ադրբեջանից Հայաստան ներմուծում կա, հույս ունեմ՝ Հայաստանից էլ Ադրբեջան արտահանում կլինի»:
Չնայած վարչապետի այս առաջարկին՝ Հայաստանից Ադրբեջան դեռևս ոչինչ չի արտահանվել։ Այդ մասին են վկայում նաև Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:

Total Export Volume from Azerbaijan to Armenia for 6 Months
In the first half of this year, products worth $17,128.64 million were exported from Azerbaijan to Armenia.
The Azerbaijani APA agency, citing the State Customs Committee, reported that this figure accounted for 0.10% of Azerbaijan's total export volume.
Overall, Azerbaijan's foreign trade turnover from January to June 2026 amounted to $24 billion 661.35 million.
Prime Minister Nikol Pashinyan expressed hope last year that Azerbaijan would also import goods from Armenia. He mentioned during a press briefing following the government meeting on December 25: “I hope that in the near future there will be phenomena of bilateral trade between Armenia and Azerbaijan. There is currently import from Azerbaijan to Armenia, and I hope there will also be exports from Armenia to Azerbaijan.”
Despite the Prime Minister's proposal, nothing has yet been exported from Armenia to Azerbaijan. This is also confirmed by the data from the Statistical Committee of Armenia.