ADNOC-ը ներկայացնում է նոր նավթային գների մեթոդաբանություն
ADNOC-ը հայտարարեց, որ փոխում է իր նավթի գների հաշվարկման մեթոդաբանությունը: Նավթային հսկան ուրբաթ օրը հայտարարեց, որ հրաժարվում է ICE Futures Abu Dhabi-ի վրա հիմնված գների մեթոդաբանությունից, որը նավթը գներ է սահմանում Murban ֆյուչերսի պայմանագրի հիման վրա, և անցնում է արագ ամսվա համակարգի, որը հիմնված է Platts Dubai չափանիշի վրա:
Այս փոփոխությունը ուժի մեջ է մտնում նոյեմբերի 1-ից և ընդգրկում է ADNOC-ի բոլոր չորս Աբու Դաբի նավթային տեսակները՝ Murban, Das, Umm Lulu և Upper Zakum:
Նոր համակարգի համաձայն, ADNOC-ը պաշտոնական վաճառքի գները սահմանելու է Platts Dubai գնահատման վրա, որի վրա կավելացվի ընկերության կողմից հայտարարված տարբերակը, որը կհրապարակվի նպատակային առաքման ամսվա նախորդ ամսվա ընթացքում:
ADNOC-ը նշում է, որ այս փոփոխությունը ավելի մոտ է գների սահմանմանը, որոնք իրականում բեռնաթափվում են, փոխարինելով համակարգին, որը գները սահմանում էր երկու ամիս առաջ:
Այս քայլը տեղի է ունենում երեք ամիս անց, երբ Միացյալ Արաբական Էմիրությունները դուրս եկավ OPEC-ից, ինչը ADNOC-ին ազատեց արտադրության քվոտաներից:

News | 2026/08/01 03:01
ADNOC has announced that it is changing the pricing methodology for its crude oil. The oil giant stated on Friday that it will move away from its ICE Futures Abu Dhabi-based pricing methodology, which prices crude off the Murban futures contract, and switch to a prompt-month system built around the Platts Dubai benchmark.
The change takes effect on November 1 and covers all four of ADNOC's Abu Dhabi grades: Murban, Das, Umm Lulu, and Upper Zakum:
Under the new formula, ADNOC will set official selling prices using the Platts Dubai assessment plus a company-announced differential, disclosed the month before the target delivery month:
ADNOC states that this change aligns pricing more closely with the actual month crude loads, replacing a system that had set prices two months out since the IFAD Murban contract launched in 2021:
This move follows three months after the UAE's exit from OPEC, which freed ADNOC from production quotas: