Աբու Դաբին արագացնում է գազային ռազմավարությունը՝ 6.2 միլիարդ դոլարի ներդրմամբ
Աբու Դաբիի ազգային նավթային ընկերությունը՝ ADNOC-ը, հայտարարել է 6.2 միլիարդ դոլարի ներդրման մասին, որը կուղղվի Ումմ Շաիֆ (Umm Shaif) ծովային նավթագազային հանքավայրի գազային հատվածի զարգացմանը։ Նախագիծը իրականացվում է բնական գազի արդյունահանման և հեղուկացված բնական գազի (LNG) արտահանման ընդլայնման ռազմավարության շրջանակում:
Նախագիծը առանձնահատուկ նշանակություն է ստացել Հորմուզի նեղուցում մատակարարումների հնարավոր խափանումների ֆոնին։ Այդ ռազմավարական ջրային ուղով իրականացվում է համաշխարհային LNG առևտրի շուրջ 20%-ը, ինչը կրկին ընդգծել է գլոբալ էներգետիկ մատակարարման շղթաների խոցելիությունը:
ADNOC-ը Ումմ Շաիֆ հանքավայրը, որը Աբու Դաբիի ամենահին գործող ծովային հանքավայրն է, զարգացնում է TotalEnergies, Eni և China National Petroleum Corporation (CNPC) ընկերությունների հետ համագործակցությամբ։ Ակնկալվում է, որ 2030 թվականից հանքավայրը կարտադրի օրական ավելի քան 600 միլիոն ստանդարտ խորանարդ ֆուտ բնական գազ և ուղեկցող գազային հեղուկներ, ինչը համարժեք է ԱՄԷ-ի ներկայիս օրական գազի սպառման շուրջ 10%-ին:
ԱՄԷ-ն ձգտում է առավել արդյունավետ օգտագործել իր բնական գազի պաշարները՝ միաժամանակ ապահովելով ներքին էներգետիկ պահանջարկը և ընդլայնելով իր ներկայությունը հեղուկացված բնական գազի միջազգային շուկայում։ Երկիրը աշխարհում ունի բնական գազի յոթերորդ խոշորագույն ապացուցված պաշարները և ներկայում արդյունահանում է օրական ավելի քան 4 միլիոն բարել նավթ:
Այս տարվա սկզբին OPEC-ից դուրս գալուց հետո ԱՄԷ-ն այլևս չի գործում արդյունահանման սահմանափակումների ներքո և նախատեսում է արդեն հաջորդ տարի նավթի օրական արդյունահանումը հասցնել ավելի քան 5 միլիոն բարելի։ «ADNOC-ն արագացնում է իր համապարփակ գազային ռազմավարության իրականացումը՝ ԱՄԷ-ի հսկայական գազային ռեսուրսներն ամբողջությամբ օգտագործելու և բնական գազի նկատմամբ աճող համաշխարհային պահանջարկի պայմաններում մեր գլոբալ LNG հարթակն ընդլայնելու նպատակով», — հայտարարել է ADNOC-ի գլխավոր տնօրեն Սուլթան Ահմեդ Ալ Ջաբերը:

News | 2026/07/23 17:26
The Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) has announced a $6.2 billion investment aimed at developing the gas segment of the Umm Shaif offshore oil and gas field. This project is part of a strategy to expand natural gas production and liquefied natural gas (LNG) exports.
The project has gained particular significance against the backdrop of potential supply disruptions in the Strait of Hormuz. This strategic waterway accounts for about 20% of global LNG trade, highlighting the vulnerability of global energy supply chains.
ADNOC is developing the Umm Shaif field, which is the oldest operational offshore field in Abu Dhabi, in collaboration with TotalEnergies, Eni, and China National Petroleum Corporation (CNPC). It is expected that by 2030, the field will produce more than 600 million standard cubic feet of natural gas and associated gas liquids per day, equivalent to about 10% of the UAE's current daily gas consumption.
The UAE aims to utilize its natural gas reserves more efficiently while meeting domestic energy demand and expanding its presence in the international LNG market. The country has the seventh-largest proven natural gas reserves in the world and currently produces more than 4 million barrels of oil per day.
Since the beginning of this year, after exiting OPEC, the UAE is no longer operating under production restrictions and plans to increase oil production to over 5 million barrels per day by next year. “ADNOC is accelerating the implementation of its comprehensive gas strategy to fully utilize the UAE's vast gas resources and expand our global LNG platform in the face of growing global demand for natural gas,” said ADNOC CEO Sultan Ahmed Al Jaber.