Աբու Դաբին արագացնում է գազային ռազմավարությունը՝ 6.2 միլիարդ դոլարի ներդրմամբ
Աբու Դաբիի ազգային նավթային ընկերությունը՝ ADNOC-ը, հայտարարել է 6.2 միլիարդ դոլարի ներդրման մասին, որը կուղղվի Ումմ Շաիֆ (Umm Shaif) ծովային նավթագազային հանքավայրի գազային հատվածի զարգացմանը։ Նախագիծը իրականացվում է բնական գազի արդյունահանման և հեղուկացված բնական գազի (LNG) արտահանման ընդլայնման ռազմավարության շրջանակում:
Նախագիծը առանձնահատուկ նշանակություն է ստացել Հորմուզի նեղուցում մատակարարումների հնարավոր խափանումների ֆոնին։ Այդ ռազմավարական ջրային ուղով իրականացվում է համաշխարհային LNG առևտրի շուրջ 20%-ը, ինչը կրկին ընդգծել է գլոբալ էներգետիկ մատակարարման շղթաների խոցելիությունը:
ADNOC-ը Ումմ Շաիֆ հանքավայրը, որը Աբու Դաբիի ամենահին գործող ծովային հանքավայրն է, զարգացնում է TotalEnergies, Eni և China National Petroleum Corporation (CNPC) ընկերությունների հետ համագործակցությամբ։ Ակնկալվում է, որ 2030 թվականից հանքավայրը կարտադրի օրական ավելի քան 600 միլիոն ստանդարտ խորանարդ ֆուտ բնական գազ և ուղեկցող գազային հեղուկներ, ինչը համարժեք է ԱՄԷ-ի ներկայիս օրական գազի սպառման շուրջ 10%-ին:
ԱՄԷ-ն ձգտում է առավել արդյունավետ օգտագործել իր բնական գազի պաշարները՝ միաժամանակ ապահովելով ներքին էներգետիկ պահանջարկը և ընդլայնելով իր ներկայությունը հեղուկացված բնական գազի միջազգային շուկայում։ Երկիրը աշխարհում ունի բնական գազի յոթերորդ խոշորագույն ապացուցված պաշարները և ներկայում արդյունահանում է օրական ավելի քան 4 միլիոն բարել նավթ:
Այս տարվա սկզբին OPEC-ից դուրս գալուց հետո ԱՄԷ-ն այլևս չի գործում արդյունահանման սահմանափակումների ներքո և նախատեսում է արդեն հաջորդ տարի նավթի օրական արդյունահանումը հասցնել ավելի քան 5 միլիոն բարելի։ «ADNOC-ն արագացնում է իր համապարփակ գազային ռազմավարության իրականացումը՝ ԱՄԷ-ի հսկայական գազային ռեսուրսներն ամբողջությամբ օգտագործելու և բնական գազի նկատմամբ աճող համաշխարհային պահանջարկի պայմաններում մեր գլոբալ LNG հարթակն ընդլայնելու նպատակով», — հայտարարել է ADNOC-ի գլխավոր տնօրեն Սուլթան Ահմեդ Ալ Ջաբերը:

Национальная нефтяная компания Абу-Даби (ADNOC) объявила о вложении в 6,2 миллиарда долларов, которое будет направлено на развитие газовой части морского нефтегазового месторождения Умм Шаиф (Umm Shaif). Проект реализуется в рамках стратегии расширения добычи природного газа и экспорта сжиженного природного газа (LNG).
Проект приобрел особое значение на фоне возможных перебоев в поставках через Ормузский пролив. Этот стратегический водный путь обеспечивает около 20% мирового LNG-торговли, что вновь подчеркивает уязвимость глобальных энергетических цепочек поставок.
ADNOC развивает месторождение Умм Шаиф, которое является самым старым действующим морским месторождением Абу-Даби, в сотрудничестве с компаниями TotalEnergies, Eni и China National Petroleum Corporation (CNPC). Ожидается, что с 2030 года месторождение будет производить более 600 миллионов стандартных кубических футов природного газа и сопутствующих газовых жидкостей в день, что эквивалентно примерно 10% текущего суточного потребления газа ОАЭ.
ОАЭ стремится более эффективно использовать свои запасы природного газа, одновременно удовлетворяя внутренний энергетический спрос и расширяя свое присутствие на международном рынке сжиженного природного газа. Страна обладает седьмыми по величине доказанными запасами природного газа в мире и в настоящее время добывает более 4 миллионов баррелей нефти в день.
С начала этого года, после выхода из ОПЕК, ОАЭ больше не действуют в рамках ограничений на добычу и планируют уже в следующем году увеличить добычу нефти до более чем 5 миллионов баррелей в день. «ADNOC ускоряет реализацию своей комплексной газовой стратегии с целью полного использования огромных газовых ресурсов ОАЭ и расширения нашей глобальной платформы LNG в условиях растущего мирового спроса на природный газ», — заявил генеральный директор ADNOC Султан Ахмед аль-Джабер.