44 նահանգների գլխավոր դատախազները CFTC-ին ուղարկած նամակում պնդում են, որ գործակալությունը չունի սպորտային կանխատեսման շուկաների պայմանագրերի կարգավորման իրավունք:
Նամակը ուղարկվել է, երբ CFTC-ի սպորտային կանխատեսման շուկաների կարգավորման վերաբերյալ առաջին առաջարկված կանոնի հանրային մեկնաբանությունների ժամկետը ավարտվեց:
«Առաջարկված կանոնը գերազանցում է CFTC-ի օրենսդրական լիազորությունները, հակասում է Սահմանադրությանը և ներկայիս ձևով էապես ապակողմնորոշիչ է», - գրել են նահանգների գլխավոր դատախազները:
Նրանք պնդում են, որ սպորտային խաղադրույքները պետք է կարգավորվեն նահանգների կողմից:
CFTC-ն և կանխատեսման շուկաների հարթակները պնդում են, որ բոլոր իրադարձությունների պայմանագրերը փոխարկումներ են, որոնք կարգավորվում են CFTC-ի կողմից:
Սակայն նահանգները կարծում են, որ սպորտային պայմանագրերը շատ նման են սպորտային խաղադրույքներին, որոնք գտնվում են իրենց իրավասության տակ:
Այս ընթացքում, CFTC-ն գտնվում է դատական գործերի մեջ 9 նահանգների դեմ, որպեսզի պաշտպանվի իր իրավասությունը:

44 штата согласны с тем, что CFTC не имеет полномочий над спортивными предсказательными рынками
Генеральные прокуроры 44 штатов отправили письмо в CFTC, утверждая, что агентство не имеет полномочий регулировать контракты, связанные со спортивными событиями на предсказательных рынках.
Письмо было отправлено в то время, когда истек срок подачи общественных комментариев по первому предложенному правилу CFTC о регулировании предсказательных рынков.
«Предложенное правило выходит за рамки полномочий CFTC, противоречит Конституции и в текущей форме является произвольным и капризным», - написали прокуроры.
Они утверждают, что спортивные ставки и азартные игры должны регулироваться на уровне штатов.
CFTC и платформы предсказательных рынков утверждают, что все контракты на события являются свопами, которые регулируются CFTC.
Однако штаты считают, что спортивные контракты слишком похожи на спортивные ставки, которые находятся в их юрисдикции.