240 միլիոն դրամ՝ ՄԱԶԾ-ին. ոչ թե ՄԱԿ-ն է ֆինանսավորում ԱԺ-ին, այլ ԱԺ-ն՝ ՄԱԿ-ի ծրագիրը
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է, որ ՔՊ-ական պատգամավորների (որոշ բացառություններով՝ նաև ընդդիմադիր) Դիլիջան և Ծաղկաձոր սեմինարների համար պետությունը վճարել է մոտ 630 հազար ԱՄՆ դոլար։ Այս գումարը հատկացվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրին (ՄԱԶԾ/UNDP) 2024 թվականի ֆինանսավորման համաձայնագրով, ըստ որի ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմը պարտավորվել է ՄԱԶԾ-ին հատկացնել 240,600,000 դրամ։
Վճարման ժամանակացույցը նախատեսում է, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին և 2026 թվականի դեկտեմբերի 25-ին կվճարվի 120,300,000 դրամ։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձել է պարզել, թե ինչի համար է այս գումարը փոխանցվել, ինչ արդյունքներ պետք է ապահովի ծրագիրը և որքանով է հիմնավորված պետական այդ ծախսը։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Առաքելյանը հայտնել է, որ ֆինանսական փոխանցման հիմքը 2024 թվականի մայիսի 7-ին կնքված համաձայնագիրն է, որը վերաբերում է «Խթանելով ՀՀ ԱԺ արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագրին։ Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 3.19 մլն ԱՄՆ դոլար։
Ծրագրի նպատակն է աջակցել խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը՝ վերապատրաստման, փորձագիտության և խորհրդատվության միջոցով։ Սակայն ՄԱԶԾ-ի պաշտոնական նկարագրությունը ցույց է տալիս, որ ծրագիրը նախատեսում է նաև բարձրացնել խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունները, բարելավել հանրության հետ հաղորդակցությունը, ուժեղացնել խորհրդարանական վերահսկողությունը, աջակցել օրենսդրական գործընթացին և մեծացնել հանրային վստահությունը խորհրդարանի նկատմամբ։
ԱԺ-ի պատասխանը մրցակցային ընթացակարգի վերաբերյալ պարզաբանել է, որ ծրագրի միակ իրականացնողը ՄԱԶԾ-ն է, ուստի մրցույթ չի իրականացվել։
ԱԺ աշխատակազմը նշել է, որ ծախսի անհրաժեշտության բոլոր հիմնավորումները ներկայացված են «2026 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի մասին» օրենքում։ Սակայն բյուջետային փաստաթղթերում չի ներկայացվում, թե 240.6 մլն դրամի դիմաց կոնկրետ որ ծառայության արժեքն ինչքան է։
Ծրագրի արդյունավետությունը, ըստ ԱԺ-ի, չափելի չէ, քանի որ պատգամավորները ՄԱԿ-ի և պետության միջոցներով հանգստի են մեկնել կուրորտային քաղաքներ, որտեղ մասնակցել են դասընթացների։

240 миллионов драмов для ПРООН. Не ООН финансирует парламент, а парламент финансирует программу ООН
По информации газеты «Жоговурд», государство оплатило семинары для депутатов от КП (с некоторыми исключениями, также для оппозиции) в Дилижане и Цахкадзоре на сумму около 630 тысяч долларов США. Эти средства были выделены в рамках финансирования Программы развития ООН (ПРООН) согласно соглашению 2024 года, по которому Аппарат Национального Собрания Армении обязался выделить ПРООН 240,600,000 драмов.
График платежей предусматривает, что 25 декабря 2025 года и 25 декабря 2026 года будет выплачено по 120,300,000 драмов. Газета «Жоговурд» попыталась выяснить, на что были переданы эти средства, какие результаты должен обеспечить проект и насколько обоснованы эти государственные расходы.
Руководитель Аппарата Национального Собрания Давид Аракелян сообщил, что основанием для финансового перевода является соглашение, подписанное 7 мая 2024 года, касающееся программы «Укрепление возможностей реагирования, эффективности, прозрачности и инклюзивности Национального Собрания Армении». Общий бюджет программы составляет около 3,19 миллиона долларов США.
Цель программы — поддержка развития возможностей парламента через обучение, экспертизу и консультации. Однако официальное описание ПРООН показывает, что программа также направлена на повышение институциональных возможностей парламента, улучшение коммуникации с общественностью, усиление парламентского контроля, поддержку законодательного процесса и увеличение общественного доверия к парламенту.
Ответ Национального Собрания по поводу конкурсной процедуры разъяснил, что единственным исполнителем программы является ПРООН, поэтому конкурс не проводился.
Аппарат Национального Собрания отметил, что все обоснования необходимости расходов представлены в законе «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год». Однако в бюджетных документах не указано, сколько конкретно стоит каждая услуга за 240,6 миллиона драмов.
Эффективность программы, по словам Национального Собрания, не поддается измерению, поскольку депутаты фактически отправились на отдых в курортные города, где участвовали в семинарах.