240 միլիոն դրամ՝ ՄԱԶԾ-ին. ոչ թե ՄԱԿ-ն է ֆինանսավորում ԱԺ-ին, այլ ԱԺ-ն՝ ՄԱԿ-ի ծրագիրը
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է, որ ՔՊ-ական պատգամավորների (որոշ բացառություններով՝ նաև ընդդիմադիր) Դիլիջան և Ծաղկաձոր սեմինարների համար պետությունը վճարել է մոտ 630 հազար ԱՄՆ դոլար։ Այս գումարը հատկացվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրին (ՄԱԶԾ/UNDP) 2024 թվականի ֆինանսավորման համաձայնագրով, ըստ որի ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմը պարտավորվել է ՄԱԶԾ-ին հատկացնել 240,600,000 դրամ։
Վճարման ժամանակացույցը նախատեսում է, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին և 2026 թվականի դեկտեմբերի 25-ին կվճարվի 120,300,000 դրամ։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձել է պարզել, թե ինչի համար է այս գումարը փոխանցվել, ինչ արդյունքներ պետք է ապահովի ծրագիրը և որքանով է հիմնավորված պետական այդ ծախսը։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Առաքելյանը հայտնել է, որ ֆինանսական փոխանցման հիմքը 2024 թվականի մայիսի 7-ին կնքված համաձայնագիրն է, որը վերաբերում է «Խթանելով ՀՀ ԱԺ արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագրին։ Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 3.19 մլն ԱՄՆ դոլար։
Ծրագրի նպատակն է աջակցել խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը՝ վերապատրաստման, փորձագիտության և խորհրդատվության միջոցով։ Սակայն ՄԱԶԾ-ի պաշտոնական նկարագրությունը ցույց է տալիս, որ ծրագիրը նախատեսում է նաև բարձրացնել խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունները, բարելավել հանրության հետ հաղորդակցությունը, ուժեղացնել խորհրդարանական վերահսկողությունը, աջակցել օրենսդրական գործընթացին և մեծացնել հանրային վստահությունը խորհրդարանի նկատմամբ։
ԱԺ-ի պատասխանը մրցակցային ընթացակարգի վերաբերյալ պարզաբանել է, որ ծրագրի միակ իրականացնողը ՄԱԶԾ-ն է, ուստի մրցույթ չի իրականացվել։
ԱԺ աշխատակազմը նշել է, որ ծախսի անհրաժեշտության բոլոր հիմնավորումները ներկայացված են «2026 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի մասին» օրենքում։ Սակայն բյուջետային փաստաթղթերում չի ներկայացվում, թե 240.6 մլն դրամի դիմաց կոնկրետ որ ծառայության արժեքն ինչքան է։
Ծրագրի արդյունավետությունը, ըստ ԱԺ-ի, չափելի չէ, քանի որ պատգամավորները ՄԱԿ-ի և պետության միջոցներով հանգստի են մեկնել կուրորտային քաղաքներ, որտեղ մասնակցել են դասընթացների։

The newspaper "Joghovurd" reports that the state paid around $630,000 for seminars for members of the ruling party (with some exceptions for the opposition) in Dilijan and Tsakhkadzor. This money was allocated to the UN Development Program (UNDP) under a 2024 funding agreement, under which the staff of the National Assembly of Armenia is obliged to allocate 240,600,000 drams to UNDP.
The payment schedule indicates that 120,300,000 drams will be paid on December 25, 2025, and December 25, 2026. The newspaper "Joghovurd" tried to clarify what this money was transferred for, what results the program should achieve, and how justified these state expenses are.
David Arakelyan, the head of the National Assembly staff, stated that the basis for the financial transfer is an agreement signed on May 7, 2024, concerning the program "Enhancing the Response Capacities, Effectiveness, Transparency, and Inclusiveness of the National Assembly of Armenia". The total budget of the program is approximately $3.19 million.
The aim of the program is to support the development of parliamentary capacities through training, expertise, and consulting. However, the official description of UNDP shows that the program aims to raise institutional capacities of the parliament, improve communication with the public, strengthen parliamentary oversight, support the legislative process, and increase public trust in the parliament.
The response from the National Assembly regarding the competitive procedure clarified that UNDP is the sole implementer of the program, hence no competition was held.
The National Assembly staff noted that all justifications for the necessity of the expenses are presented in the law on the "State Budget of the Republic of Armenia for 2026". However, the budget documents do not specify how much each service costs for the 240.6 million drams.
The effectiveness of the program is reportedly immeasurable, as members of parliament have effectively gone on vacation to resort towns funded by UN and state resources, where they participated in some training sessions.