ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տրամադրած տվյալների համաձայն 2026թ. մայիսի դրությամբ Հայաստանում աշխատողների թվաքանակը կազմել է 821,144 մարդ, այդ թվում 223,735 պետական և 597,409 ոչ պետական աշխատողներ։ Նշենք, որ աշխատողների թվաքանակի 2025թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է 3.9% աճ։
Աշխատողների թվաքանակն ըստ տնտեսության ինստիտուցիոնալ հատվածների և տնտեսական գործունեության տեսակների հետևյալն է՝
Հայաստանում 2026թ. մայիսին աշխատողների ամենամեծ թվաքանակը եղել է մեծածախ և մանրածախ առևտրի, ավտոմեքենաների և մոտոցիկլների նորոգման ոլորտում, որտեղ զբաղված է 139,266 աշխատակից, որից բոլորը ոչ պետական։
Հաջորդում է կրթության ոլորտը, որտեղ զբաղվածների թիվը 129,555 է, որից պետական՝ 115,787, ոչ պետական՝ 13,768։
Մշակող արդյունաբերություն՝ 94,938 զբաղված, որից բոլորը ոչ պետական։
Առողջապահություն և բնակչության սոցիալական սպասարկում՝ 56,864 զբաղված, որից պետական՝ 27,622, ոչ պետական՝ 29,242։
Տեղեկատվություն և կապ՝ 45,987 աշխատակից, որից պետական՝ 2,158, ոչ պետական՝ 43,829։ Մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ՝ 34,523 աշխատակից, որից պետական՝ 417, ոչ պետական՝ 34,106։
Կացության և հանրային սննդի կազմակերպում՝ 45,567 զբաղված, որից բոլորը ոչ պետական։
Շինարարություն՝ 44,578 զբաղված, որից պետական՝ 322, ոչ պետական՝ 44,256։
Պետական կառավարում և պաշտպանություն, պարտադիր սոցիալական ապահովություն՝ 41,205 զբաղված, որից բոլորը պետական։
Մասնագիտական, գիտական և տեխնիկական գործունեություն՝ 32,710 աշխատակից, որից պետական՝ 7,351, ոչ պետական՝ 25,359։ Մասնավորապես գիտական հետազոտություններ և մշակումներ՝ 6,824 զբաղված, որից պետական՝ 5,613, ոչ պետական՝ 1,211։
Ֆինանսական և ապահովագրական գործունեություն՝ 27,056 զբաղված, որից պետական՝ 897, ոչ պետական՝ 26,159։
Սպասարկման այլ ծառայություններ՝ 26,426 աշխատակից, որից պետական՝ 361, ոչ պետական՝ 26,065։
Վարչարարական և օժանդակ գործունեություն՝ 26,226 զբաղված, որից պետական՝ 4,496, ոչ պետական՝ 21,730։
Մշակույթ, զվարճություններ և հանգիստ՝ 25,377 աշխատակից, որից պետական՝ 9,984, ոչ պետական՝ 15,393։
Փոխադրումներ և պահեստային տնտեսություն՝ 23,467 աշխատակից, որից պետական՝ 6,320, ոչ պետական՝ 17,147։
Էլեկտրականության, գազի, գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարում՝ 17,596 աշխատակից, որից պետական՝ 1,532, ոչ պետական՝ 16,064։
Հանքագործական արդյունաբերություն և բացահանքերի շահագործում՝ 13,664 զբաղված, որից բոլորը ոչ պետական։
Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և ձկնորսություն՝ 13,707 զբաղված, որից պետական՝ 970, որ պետական՝ 12,737։
Անշարժ գույքի հետ կապված գործունեություն՝ 9,668 աշխատակից, որից պետական՝ 619, ոչ պետական՝ 9,049։
Ջրամատակարարում, կոյուղի, թափոնների կառավարում և վերամշակում՝ 7,287 զբաղված, որից պետական՝ 4,111, ոչ պետական՝ 3,176։

На май 2026 года наибольшее число занятых в Армении в оптовой и розничной торговле
Согласно данным, предоставленным Статистическим комитетом РА, на май 2026 года число работников в Армении составило 821,144 человека, из которых 223,735 – государственные и 597,409 – частные работники. Следует отметить, что по сравнению с сопоставимым показателем 2025 года зафиксирован рост на 3.9%.
Число работников по институциональным секторам экономики и видам экономической деятельности следующее:
На май 2026 года наибольшее число работников в оптовой и розничной торговле, а также в ремонте автомобилей и мотоциклов, где занято 139,266 сотрудников, все из которых частные.
Следует отметить сектор образования, где число занятых составляет 129,555, из которых 115,787 – государственные, 13,768 – частные.
Обрабатывающая промышленность – 94,938 занятых, все из которых частные.
Здравоохранение и социальное обеспечение – 56,864 занятых, из которых 27,622 – государственные, 29,242 – частные.
Информация и связь – 45,987 сотрудников, из которых 2,158 – государственные, 43,829 – частные. В частности, информационные технологии – 34,523 сотрудника, из которых 417 – государственные, 34,106 – частные.
Организация проживания и общественного питания – 45,567 занятых, все из которых частные.
Строительство – 44,578 занятых, из которых 322 – государственные, 44,256 – частные.
Государственное управление и оборона, обязательное социальное обеспечение – 41,205 занятых, все из которых государственные.
Профессиональная, научная и техническая деятельность – 32,710 сотрудников, из которых 7,351 – государственные, 25,359 – частные. В частности, научные исследования и разработки – 6,824 занятых, из которых 5,613 – государственные, 1,211 – частные.
Финансовая и страховая деятельность – 27,056 занятых, из которых 897 – государственные, 26,159 – частные.
Другие услуги – 26,426 сотрудников, из которых 361 – государственные, 26,065 – частные.
Административная и вспомогательная деятельность – 26,226 занятых, из которых 4,496 – государственные, 21,730 – частные.
Культура, развлечения и отдых – 25,377 сотрудников, из которых 9,984 – государственные, 15,393 – частные.
Транспорт и складское хозяйство – 23,467 сотрудников, из которых 6,320 – государственные, 17,147 – частные.
Поставка электроэнергии, газа, пара и кондиционированного воздуха – 17,596 сотрудников, из которых 1,532 – государственные, 16,064 – частные.
Горнодобывающая промышленность и эксплуатация карьеров – 13,664 занятых, все из которых частные.
Сельское хозяйство, лесное хозяйство и рыболовство – 13,707 занятых, из которых 970 – государственные, 12,737 – частные.
Деятельность в области недвижимости – 9,668 сотрудников, из которых 619 – государственные, 9,049 – частные.
Водоснабжение, канализация, управление отходами и переработка – 7,287 занятых, из которых 4,111 – государственные, 3,176 – частные.