2026թ. հունվար-հունիսին Հայաստանում արտահանումը նվազել է 6․7%-ով
2026թ.-ի հունվար-հունիսին Հայաստանի և այլ երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 9,570.9 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2025թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 0․1%-ով: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հաշվետու ժամանակահատվածում գործընկեր երկրների հետ առևտրային հարաբերություններում ներմուծումը գերազանցել է արտահանումը 2,708․3 մլն ԱՄՆ դոլարով:
Այսպես, 2026թ.-ի հունվար-հունիսին Հայաստանն արտահանել է 3,431.3 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք և այլ երկրներից ներմուծել 6,139.6 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք:
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արտահանման անկումը կազմել է 6․7%, իսկ ներմուծման ոլորտում արձանագրված աճը՝ 4%։

Armenia's Exports Decreased by 6.7% in January-June 2026
In January-June 2026, the volume of external trade between Armenia and other countries amounted to $9,570.9 million. Compared to the comparable figure of 2025, a decrease of 0.1% was recorded. This was reported by Business 24 citing the Statistical Committee of the Republic of Armenia.
According to the presented data, during the reporting period, imports exceeded exports by $2,708.3 million.
Thus, in January-June 2026, Armenia exported products worth $3,431.3 million and imported products worth $6,139.6 million from other countries.
It should be noted that during the reporting months, compared to the same period last year, exports decreased by 6.7%, while imports recorded an increase of 4%.