2026թ. հունվար-հունիսին Հայաստանում արտահանումը նվազել է 6․7%-ով
2026թ.-ի հունվար-հունիսին Հայաստանի և այլ երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 9,570.9 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2025թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 0․1%-ով: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հաշվետու ժամանակահատվածում գործընկեր երկրների հետ առևտրային հարաբերություններում ներմուծումը գերազանցել է արտահանումը 2,708․3 մլն ԱՄՆ դոլարով:
Այսպես, 2026թ.-ի հունվար-հունիսին Հայաստանն արտահանել է 3,431.3 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք և այլ երկրներից ներմուծել 6,139.6 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք:
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արտահանման անկումը կազմել է 6․7%, իսկ ներմուծման ոլորտում արձանագրված աճը՝ 4%։

В январе-июне 2026 года объем внешней торговли Армении с другими странами составил 9,570.9 млн долларов США. По сравнению с аналогичным показателем 2025 года зафиксировано снижение на 0.1%. Об этом сообщает Бизнес 24 со ссылкой на Национальный статистический комитет РА.
Согласно представленным данным, в отчетный период импорт превысил экспорт на 2,708.3 млн долларов США.
Таким образом, в январе-июне 2026 года Армения экспортировала товаров на сумму 3,431.3 млн долларов США и импортировала товаров на сумму 6,139.6 млн долларов США.
Следует отметить, что в отчетные месяцы по сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспорт сократился на 6.7%, а импорт увеличился на 4%.