2013 թվականի սեպտեմբերի 28-ին հարուցված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում քննչական գործողությունների արդյունքում հաստատվել է, որ ԻԻՀ և ՀՀ մի շարք քաղաքացիներ ՀՀ-ում գործող բանկին փոխանցված 10 մլն 980 հզր եվրո գումարը խաբեությամբ հափշտակելու դիտավորությամբ, բանկի ղեկավարի և նրա տեղակալի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, շրջանառության մեջ են դրել կեղծ պայմանագրեր:
Այսպիսով, 2012 թվականի օգոստոսի 1-ին 1 մլն եվրոն փոխանցվել է հանցավոր խմբի անդամներից մեկի կողմից կառավարվող ընկերության հաշվին, իսկ 2012 թվականի հոկտեմբերի 3-ին մնացած 9 մլն 980 հզր եվրոն փոխանցվել է մեկ այլ ընկերության հաշվին:
2015 թվականի հունվարի 27-ին Վ.Մ.-ն, ինչպես նաև մյուս անձինք քրեական վարույթով ներգրավվել են որպես մեղադրյալներ, և նրանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում շուրջ 11 տարի հետախուզման մեջ գտնվող Վ․Մ․-ն հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՌԴ-ում, իսկ 2026 թվականի հունիսի 18-ին արտահանձնվել է ՀՀ:
Նախաքննության ընթացքում Վ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Ծանուցում: հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղավորությունը ապացուցվի դատարանի կողմից:

Member of criminal group that embezzled 10.9 million euros found after 11 years
During the preliminary investigation of the criminal case initiated on September 28, 2013, it was established that several citizens of Iran and Armenia, with the intent to embezzle a total of 10 million 980 thousand euros transferred to a bank in Armenia, used fraudulent documents regarding loan agreements, previously coordinated with the bank's management.
Thus, on August 1, 2012, 1 million euros was transferred to the account of a company managed by one of the members of the criminal group, and the remaining 9 million 980 thousand euros were transferred to another company's account on October 3, 2012.
On January 27, 2015, V.M. and other individuals were charged and placed on the wanted list.
As a result of measures taken by Armenian law enforcement agencies, V.M., who had been on the run for about 11 years, was found and arrested in Russia, and on June 18, 2026, he was extradited to Armenia.