2013 թվականի սեպտեմբերի 28-ին հարուցված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում քննչական գործողությունների արդյունքում հաստատվել է, որ ԻԻՀ և ՀՀ մի շարք քաղաքացիներ ՀՀ-ում գործող բանկին փոխանցված 10 մլն 980 հզր եվրո գումարը խաբեությամբ հափշտակելու դիտավորությամբ, բանկի ղեկավարի և նրա տեղակալի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, շրջանառության մեջ են դրել կեղծ պայմանագրեր:
Այսպիսով, 2012 թվականի օգոստոսի 1-ին 1 մլն եվրոն փոխանցվել է հանցավոր խմբի անդամներից մեկի կողմից կառավարվող ընկերության հաշվին, իսկ 2012 թվականի հոկտեմբերի 3-ին մնացած 9 մլն 980 հզր եվրոն փոխանցվել է մեկ այլ ընկերության հաշվին:
2015 թվականի հունվարի 27-ին Վ.Մ.-ն, ինչպես նաև մյուս անձինք քրեական վարույթով ներգրավվել են որպես մեղադրյալներ, և նրանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում շուրջ 11 տարի հետախուզման մեջ գտնվող Վ․Մ․-ն հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՌԴ-ում, իսկ 2026 թվականի հունիսի 18-ին արտահանձնվել է ՀՀ:
Նախաքննության ընթացքում Վ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Ծանուցում: հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղավորությունը ապացուցվի դատարանի կողմից:

Обнаружен член преступной группы, похитивший 10,9 млн евро, спустя 11 лет
В ходе предварительного расследования уголовного дела, возбужденного 28 сентября 2013 года, было установлено, что ряд граждан Ирана и Армении, с намерением похитить 10 млн 980 тыс. евро, переданных банку в Армении, использовали заранее подготовленные фальшивые документы о кредитных договорах, согласовав свои действия с руководством банка.
Таким образом, 1 млн евро был переведен на счет компании, управляемой одним из членов преступной группы, 1 августа 2012 года, а оставшиеся 9 млн 980 тыс. евро были переведены на счет другой компании 3 октября 2012 года.
27 января 2015 года В.М. и другие лица были привлечены в качестве обвиняемых, и в отношении них было объявлено в розыск.
В результате мероприятий, проведенных правоохранительными органами Армении, В.М., находившийся в розыске около 11 лет, был найден и арестован в России, а 18 июня 2026 года экстрадирован в Армению.
В ходе предварительного расследования в отношении В.М. было возбуждено новое уголовное преследование.