10.9 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն կատարած անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
Լուրեր | 2026/07/30 19:01
ՔԿ-ն հայտնում է քրեական վարույթի ավարտի մասին
ՀՀ քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ ևս 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ.Ղ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի ապրիլի 4-8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 մլն 907 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է:
Կ.Ղ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

The preliminary investigation into the criminal case regarding the theft of computers amounting to 10.9 million drams has been completed by the Cybercrime and High-Tech Crime Investigation Department of the Investigative Committee of Armenia:
During the investigation, evidence was obtained indicating that K.G., having learned about a technical flaw that prevented the verification of account balances during transfers between accounts via the company's electronic application, with direct intent to commit theft of someone else's property, illegally entered data about transferring funds to his company account from April 4 to 8, 2024, without any legal, contractual, or otherwise lawful grounds:
As a result of this technical flaw, an especially large amount of 10 million 907 thousand drams was generated on the balance of his electronic wallet and the bank account opened in his name, which was then stolen through transfers to other bank cards:
The criminal case against K.G. has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion:
Notice: The accused in the crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a court decision that has entered into legal force: