10.9 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն կատարած անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
Լուրեր | 2026/07/30 19:01
ՔԿ-ն հայտնում է քրեական վարույթի ավարտի մասին
ՀՀ քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ ևս 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ.Ղ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի ապրիլի 4-8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 մլն 907 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է:
Կ.Ղ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В Следственном комитете Республики Армения завершено предварительное расследование уголовного дела о кражах компьютеров на сумму 10.9 млн драмов, возбужденного в связи с киберпреступлениями и преступлениями в области высоких технологий:
В ходе предварительного расследования были получены доказательства того, что К. Г., узнав о техническом сбое, не позволяющем проверять остаток на счете при осуществлении переводов между счетами через электронное приложение компании, с прямым намерением совершить кражу чужого имущества, в период с 4 по 8 апреля 2024 года незаконно, без разрешения, предусмотренного законом, договором или иным законным основанием, ввел в компьютерную систему данные о переводе денежных средств на свой счет в компании:
В результате указанного технического сбоя на балансе его электронного кошелька и открытого на его имя банковского счета было сгенерировано особенно крупная сумма в 10 млн 907 тыс. драмов, которая была похищена путем перевода на другие банковские карты:
Уголовное дело в отношении К. Г. направлено с обвинительным заключением в прокуратуру:
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке решением суда, вступившим в законную силу: