10-ամյա պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը բարձրանում է՝ նավթի գների աճի ֆոնին
ԱՄՆ-ի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը բարձրացել է հինգշաբթի օրը, երբ Brent նավթի գինը անցել է $100 մեկ բարելի սահմանը, ինչը բարձրացրել է ինֆլյացիայի վախերը, իսկ շաբաթական գործազրկության ապահովագրության պահանջները նվազել են 200,000-ից:
10-ամյա ԱՄՆ պետական պարտատոմսի եկամտաբերությունը վերջին անգամ բարձրացել է 4.699%-ով, իսկ նախորդում՝ 4.7%-ից բարձր, ինչը բարձրագույն մակարդակ է 2025 թվականի հունվարի 15-ից ի վեր:
2-ամյա պետական պարտատոմսի եկամտաբերությունը, որը ավելի մոտ է կարճաժամկետ Ֆեդերալ պահուստային համակարգի տոկոսադրույքների քաղաքականությանը, բարձրացել է 4.353%-ով:
Նավթի գները շարունակել են բարձրանալ, Brent նավթի ֆյուչերսները 7%-ով բարձրացել են և փակվել են $100.69 մեկ բարելի վրա:
Ինֆլյացիայի վախերի աճի ֆոնին, սպասումները, որ Ֆեդերալ պահուստային համակարգը կբարձրացնի տոկոսադրույքները, նույնպես աճել են:
Գործազրկության պահանջները, որոնք ավարտվել են հուլիսի 18-ին, կազմել են 187,000, ինչը ցածր է 212,000-ից, որին սպասում էին տնտեսագետները:
«Տնտեսությունը կարող է այսօր տաքանալ, բայց առաջիկա ճանապարհը կարող է դեռ դժվար լինել», - ասել է Chris Rupkey, FWDBONDS-ի գլխավոր տնտեսագետը:

Доходность 10-летних казначейских облигаций растет на фоне роста цен на нефть
Доходность государственных облигаций США выросла в четверг, когда цена на нефть Brent превысила 100 долларов за баррель, что вызвало опасения по поводу инфляции, а еженедельные заявки на пособие по безработице снизились ниже 200000.
Доходность 10-летних казначейских облигаций США составила 4.699%, ранее она превышала 4.7%, что является самым высоким уровнем с 15 января 2025 года.
Доходность 2-летних казначейских облигаций, которая более тесно связана с краткосрочной политикой Федеральной резервной системы, выросла до 4.353%.
Цены на нефть продолжали расти, фьючерсы на нефть Brent выросли на 7% и закрылись на уровне 100.69 долларов за баррель.
На фоне роста опасений по поводу инфляции также возросли ожидания, что Федеральная резервная система повысит процентные ставки.
Заявки на пособие по безработице за неделю, завершившуюся 18 июля, составили 187000, что ниже ожидаемых 212000.
«Экономика может сегодня разогнаться, но впереди путь может быть еще более сложным», - сказал Крис Рупки, главный экономист FWDBONDS.