Քաղաքացիների շրջանում առկա պահանջարկի գնահատման հիման վրա՝ ՆԳ նախարարության նախաձեռնությամբ Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի չափորոշիչներում։
Այս մասին հայտնում են ՆԳ նախարարությունից:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ քաղաքացիների շրջանում մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում թվային հատվածում «0» թվերը, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր պարունակող՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ համարանիշերը։
Դրանք իրենց տեսքով և արժեքով որոշակիորեն տարբերվում են առանձնահատուկ պահանջարկ ունեցող համարանիշերից, սակայն մինչ այժմ դրանց առաջնային օգտագործման իրավունքի՝ առանց աճուրդի ձեռքբերման համար ամբողջական իրավական կարգավորում նախատեսված չէր։
Նոր կարգավորմամբ մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի շարքում ներառվել են նաև այն համադրությունները, որոնց թվային հատվածում առկա են «0» թվեր և մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ։
2026 թվականի հուլիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել ՆԳ նախարարի հրամանը, որով սահմանվել են նոր չափորոշիչներին համապատասխանող մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի հատկացման գները։
Նոր չափորոշիչներին համապատասխանող համարանիշերի առաջնային օգտագործման իրավունքը ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք կկարողանան ձեռք բերել առանց աճուրդի՝ հաստատագրված գնով։ Գները սահմանվել են 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամի միջակայքում՝ կախված թվերի և տառերի համադրությունից։
Կարգավորման արդյունքում կստեղծվի մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի նոր համադրությունների հատկացման ամբողջական իրավական հիմք, իսկ դրանց ձեռքբերման գործընթացը կդառնա հասանելի և կանոնակարգված»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ.

News | 2026/07/23 22:03
Based on the assessment of demand among citizens, the Ministry of Internal Affairs initiated changes to the criteria for registering high-demand vehicle number plates.
This was reported by the Ministry of Internal Affairs:
“Studies have shown that there is significant interest among citizens in number plates containing the digit '0', as well as those that include one or several repeating digits combined with the same or different Latin letters.
These differ in appearance and value from special demand number plates, but until now there has been no complete legal regulation for acquiring the right to primary use without auction.
The new regulation includes combinations that contain the digit '0' and one or several repeating digits combined with the same or different Latin letters.
The order of the Minister of Internal Affairs, which came into effect on July 23, 2026, establishes the prices for issuing number plates that meet the new criteria.
The right to primary use of number plates that meet the new criteria can be acquired by individuals and legal entities without auction at a fixed price. Prices range from 250,000 to 8 million drams depending on the combination of numbers and letters.
This regulation will create a complete legal basis for issuing new combinations of high-demand number plates, and the process of acquiring them will become accessible and regulated,” the statement said.