Քաղաքացիների շրջանում առկա պահանջարկի գնահատման հիման վրա՝ ՆԳ նախարարության նախաձեռնությամբ Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի չափորոշիչներում։
Այս մասին հայտնում են ՆԳ նախարարությունից:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ քաղաքացիների շրջանում մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում թվային հատվածում «0» թվերը, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր պարունակող՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ համարանիշերը։
Դրանք իրենց տեսքով և արժեքով որոշակիորեն տարբերվում են առանձնահատուկ պահանջարկ ունեցող համարանիշերից, սակայն մինչ այժմ դրանց առաջնային օգտագործման իրավունքի՝ առանց աճուրդի ձեռքբերման համար ամբողջական իրավական կարգավորում նախատեսված չէր։
Նոր կարգավորմամբ մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի շարքում ներառվել են նաև այն համադրությունները, որոնց թվային հատվածում առկա են «0» թվեր և մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ։
2026 թվականի հուլիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել ՆԳ նախարարի հրամանը, որով սահմանվել են նոր չափորոշիչներին համապատասխանող մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի հատկացման գները։
Նոր չափորոշիչներին համապատասխանող համարանիշերի առաջնային օգտագործման իրավունքը ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք կկարողանան ձեռք բերել առանց աճուրդի՝ հաստատագրված գնով։ Գները սահմանվել են 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամի միջակայքում՝ կախված թվերի և տառերի համադրությունից։
Կարգավորման արդյունքում կստեղծվի մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի նոր համադրությունների հատկացման ամբողջական իրավական հիմք, իսկ դրանց ձեռքբերման գործընթացը կդառնա հասանելի և կանոնակարգված»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ.

Номера с нулями теперь доступны и без аукциона
На основе оценки спроса среди граждан Министерство внутренних дел инициировало изменения в критериях регистрации номеров, которые пользуются высоким спросом.
Об этом сообщает Министерство внутренних дел:
«Исследования показали, что среди граждан существует большой интерес к номерам с цифрой «0», а также к номерам, содержащим одну или несколько повторяющихся цифр в сочетании с теми же или разными латинскими буквами.
Эти номера отличаются по своему виду и стоимости от номеров с особым спросом, однако до сих пор не было предусмотрено полного правового регулирования для приобретения права на первичное использование без аукциона.
Согласно новым правилам, в список номеров с высоким спросом также включены комбинации, в которых присутствуют цифры «0» и одна или несколько повторяющихся цифр с теми же или разными латинскими буквами.
Приказ министра внутренних дел, вступивший в силу 23 июля 2026 года, устанавливает цены на выдачу номеров, соответствующих новым критериям.
Право первичного использования номеров, соответствующих новым критериям, физические и юридические лица смогут приобретать без аукциона по установленной цене. Цены варьируются от 250 тысяч до 8 миллионов драмов в зависимости от комбинации цифр и букв.
В результате регулирования будет создана полная правовая основа для выдачи новых комбинаций номеров с высоким спросом, а процесс их приобретения станет доступным и регулируемым», - говорится в сообщении.