Երեւանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հին համալիրը, որը հանրությանը հայտնի է նաեւ որպես «կլոր շենք», կարող է քանդվել: Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը սրա համար նախադրյալներ է ստեղծում:
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am-ում, վերջերս հրապարակվել էր Կառավարության 2004 թ. 1616-Ն որոշման մեջ փոփոխություն անելու նախագիծը: Այլ կերպ ասած՝ գործադիրը ցանկանում է Երեւանի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակից հանել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին համալիրը, որը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում:
Փոփոխություն անելու նախագիծը կազմել է Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ այս տարվա հունվարի 22-ին Կառավարությունը հավանություն է տվել իր եւ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի Corporacion America ընկերության միջեւ 2001 թ. դեկտեմբերի 17-ին ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի 5-րդ լրացմանը:
Այս վերջին լրացմամբ Կառավարությունը համաձայնել է պայմանագրի ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2067 թ. դեկտեմբերի 31-ը, այսինքն՝ կոնցեսիայի ժամկետը երկարացվել է եւս 35 տարով:
Նախատեսվում է հին մասնաշենքի արդիականացում եւ գործառնական վերափոխում
Նշված ծրագրի շրջանակներում, ինչպես հայտնել է ՏԿԵՆ-ը, նախատեսվում է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հին մասնաշենքի արդիականացում եւ գործառնական վերափոխում՝ այն համապատասխանեցնելով ժամանակակից օդանավակայանային ենթակառուցվածքների, անվտանգության եւ շահագործման նորմատիվային պահանջներին:
ՏԿԵՆ-ը նաեւ նշել է, որ ներկայում հին համալիրը չի օգտագործվում իր սկզբնական նշանակությամբ ու չի համապատասխանում գործող օդանավակայանային ենթակառուցվածքների տեխնիկական եւ անվտանգային պահանջներին:
«Գտնում ենք, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հին մասնաշենքը՝ որպես տրանսպորտային ենթակառուցվածք, նպատակահարմար չէ ընդգրկել վերոնշյալ ցուցակում որպես հանրապետական նշանակության հուշարձան, քանի որ այդ հանգամանքը խոչընդոտում է օդանավակայանի զարգացման ծրագրով նախատեսված վերակառուցման եւ գործառնական արդիականացման աշխատանքների իրականացմանը»,- նախագծի հիմնավորման մեջ հայտնել է ՏԿԵՆ-ը:
Մաստեր պլանը կարելի է համարել զարգացման ծրագիր կամ տեսլական առաջիկա տարիների համար:
2025-ի դեկտեմբերին «Հետքն» անդրադարձել էր այս թեմային:
2025-ի սեպտեմբերին ամերիկյան Forbes հանդեսն անդրադարձել էր Հայաստանի տնտեսությանը:
Տարեվերջին պարզվեց, որ «Զվարթնոցը» ուղեւորահոսքի ռեկորդ է սահմանել:
Կոնցեսիոները «Զվարթնոցի» հին համալիրը քանդելու ծրագիր վաղուց ուներ
Դեռեւս 2013-2017 թթ. մաստեր պլանում ««Հայաստան» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն ծրագրում էր քանդել «Զվարթնոցի» «կլոր շենքը»: Քանդման «պլանի» տակ էր նաեւ հին VIP մասնաշենքը:
Այս աշխատանքներն, ըստ մաստեր պլանի, պիտի իրականացվեին 2014-2016 թթ.:
Ստորեւ կարող եք տեսնել «Զվարթնոցի» հին եւ նոր (գործող) ուղեւորային համալիրների արբանյակային պատկերները 2015-2026 թթ.:
«Կլոր շենքը» հուշարձանների ցուցակում ներառվել է 1 տարի առաջ
«Զվարթնոցի» «կլոր շենքը» քանդելու դեմ մասնագիտական եւ հանրային դիմադրության ու ճնշման արդյունքում 2018-ի իշխանափոխությունից շատ չանցած՝ հուլիսի 11-ին, փորձագիտական հանձնաժողովը միաձայն կողմ քվեարկեց Հայաստանի գլխավոր օդանավակայանի հին մասնաշենքին ու երեւանյան մի շարք այլ հայտնի կառույցների պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ տալուն:
Այդուհանդերձ, ՀՀ կառավարությունը միայն 2025 թ. օգոստոսի 14-ին «Զվարթնոցի» հին մասաշենքը ներառեց Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:
«Արթուր Թարխանյան կենտրոնը» (ճարտարապետ Ա. Թարխանյանը «Զվարթնոցի» հեղինակներից է) հայտարարել է, որ խստորեն դատապարտում է ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունը՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակից հանելու:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը հայկական ժամանակակից ճարտարապետության լավագույն նմուշներից մեկն է:
Կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը վերանայել «Զվարթնոց» օդանավակայանի զարգացման մաստեր պլանը եւ, առաջնորդվելով օրենսդրության պահանջներով, պահպանել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը՝ որպես հայկական ճարտարապետական եւ մշակութային ժառանգության արժեքավոր նմուշ»,- հայտարարել է կենտրոնը:

Старое здание международного аэропорта «Звартноц» в Ереване, также известное как «круглое здание», может быть снесено. Правительство Николы Пашиняна создает предпосылки для этого:
На едином сайте публикации проектов правовых актов e-draft.am недавно было опубликовано предложение о внесении изменений в решение правительства 2004 года № 1616. Иными словами, исполнительная власть хочет исключить старое здание аэропорта «Звартноц» из списка объектов культурного наследия Еревана, расположенного в административном районе Малахия-Себастия:
Проект изменений подготовлен Министерством территориального управления и инфраструктур.
Согласно обоснованию проекта, 22 января этого года правительство одобрило 5-е дополнение к концессионному соглашению, подписанному 17 декабря 2001 года между ним и аргентинским бизнесменом Эдуардо Эрнекяном и его компанией Corporacion America:
Этим последним дополнением правительство согласилось продлить срок действия соглашения до 31 декабря 2067 года, что означает, что срок концессии был продлен еще на 35 лет:
Предполагается модернизация и функциональная переработка старого здания
В рамках указанной программы, как сообщили в ТКЕ, предполагается модернизация и функциональная переработка старого здания международного аэропорта «Звартноц», чтобы привести его в соответствие с современными требованиями аэропортовой инфраструктуры, безопасности и эксплуатации:
ТКЕ также отметило, что в настоящее время старый комплекс не используется по своему первоначальному назначению и не соответствует техническим и безопасным требованиям действующей аэропортовой инфраструктуры:
«Мы считаем, что старое здание международного аэропорта «Звартноц» как транспортная инфраструктура нецелесообразно включать в указанный список как памятник республиканского значения, так как это обстоятельство препятствует реализации работ по реконструкции и функциональной модернизации, предусмотренных программой развития аэропорта», - говорится в обосновании проекта:
Мастер-план можно считать программой развития или видением на ближайшие годы:
В декабре 2025 года «Хетк» уже поднимал эту тему:
В сентябре 2025 года американский Forbes также обратил внимание на экономику Армении:
В конце года выяснилось, что «Звартноц» установил рекорд по пассажиропотоку:
Концессионер давно имел план по сносу старого комплекса «Звартноц»
В мастер-плане 2013-2017 годов «Армения Международные аэропорты» уже планировала снос «круглого здания» «Звартноц»: под план сноса также попало старое VIP-здание, расположенное к востоку от действующего пассажирского комплекса:
Согласно этому документу, работы по сносу должны были быть выполнены в 2014-2016 годах:
Ниже представлены спутниковые изображения старого и нового (действующего) пассажирских комплексов «Звартноц» с 2015 по 2026 годы:
«Круглое здание» было включено в список памятников год назад
В результате профессионального и общественного сопротивления и давления против сноса «круглого здания» 11 июля, вскоре после смены власти в 2018 году, экспертная комиссия единогласно проголосовала за присвоение старому зданию главного аэропорта Армении и ряду других известных зданий Еревана статуса объекта культурного наследия:
Тем не менее, правительство Армении только 14 августа 2025 года включило старое здание «Звартноц» в государственный список объектов культурного наследия города Ереван:
«Центр Артура Тарханяна» (архитектор А. Тарханян является одним из авторов «Звартноц») заявил, что решительно осуждает инициативу правительства Армении по исключению старого здания аэропорта «Звартноц» из государственного списка объектов культурного наследия Еревана:
«Старое здание аэропорта «Звартноц» является одним из лучших образцов армянской современной архитектуры, получившим широкое признание в международном сообществе:
Мы призываем правительство Армении пересмотреть мастер-план развития аэропорта «Звартноц» и, руководствуясь требованиями законодательства, сохранить старое здание аэропорта «Звартноц» как ценное произведение армянского архитектурного и культурного наследия», - заявил центр: