Երեւանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հին համալիրը, որը հանրությանը հայտնի է նաեւ որպես «կլոր շենք», կարող է քանդվել: Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը սրա համար նախադրյալներ է ստեղծում:
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am-ում, վերջերս հրապարակվել էր Կառավարության 2004 թ. 1616-Ն որոշման մեջ փոփոխություն անելու նախագիծը: Այլ կերպ ասած՝ գործադիրը ցանկանում է Երեւանի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակից հանել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին համալիրը, որը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում:
Փոփոխություն անելու նախագիծը կազմել է Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ այս տարվա հունվարի 22-ին Կառավարությունը հավանություն է տվել իր եւ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի Corporacion America ընկերության միջեւ 2001 թ. դեկտեմբերի 17-ին ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի 5-րդ լրացմանը:
Այս վերջին լրացմամբ Կառավարությունը համաձայնել է պայմանագրի ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2067 թ. դեկտեմբերի 31-ը, այսինքն՝ կոնցեսիայի ժամկետը երկարացվել է եւս 35 տարով:
Նախատեսվում է հին մասնաշենքի արդիականացում եւ գործառնական վերափոխում
Նշված ծրագրի շրջանակներում, ինչպես հայտնել է ՏԿԵՆ-ը, նախատեսվում է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հին մասնաշենքի արդիականացում եւ գործառնական վերափոխում՝ այն համապատասխանեցնելով ժամանակակից օդանավակայանային ենթակառուցվածքների, անվտանգության եւ շահագործման նորմատիվային պահանջներին:
ՏԿԵՆ-ը նաեւ նշել է, որ ներկայում հին համալիրը չի օգտագործվում իր սկզբնական նշանակությամբ ու չի համապատասխանում գործող օդանավակայանային ենթակառուցվածքների տեխնիկական եւ անվտանգային պահանջներին:
«Գտնում ենք, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հին մասնաշենքը՝ որպես տրանսպորտային ենթակառուցվածք, նպատակահարմար չէ ընդգրկել վերոնշյալ ցուցակում որպես հանրապետական նշանակության հուշարձան, քանի որ այդ հանգամանքը խոչընդոտում է օդանավակայանի զարգացման ծրագրով նախատեսված վերակառուցման եւ գործառնական արդիականացման աշխատանքների իրականացմանը»,- նախագծի հիմնավորման մեջ հայտնել է ՏԿԵՆ-ը:
Մաստեր պլանը կարելի է համարել զարգացման ծրագիր կամ տեսլական առաջիկա տարիների համար:
2025-ի դեկտեմբերին «Հետքն» անդրադարձել էր այս թեմային:
2025-ի սեպտեմբերին ամերիկյան Forbes հանդեսն անդրադարձել էր Հայաստանի տնտեսությանը:
Տարեվերջին պարզվեց, որ «Զվարթնոցը» ուղեւորահոսքի ռեկորդ է սահմանել:
Կոնցեսիոները «Զվարթնոցի» հին համալիրը քանդելու ծրագիր վաղուց ուներ
Դեռեւս 2013-2017 թթ. մաստեր պլանում ««Հայաստան» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն ծրագրում էր քանդել «Զվարթնոցի» «կլոր շենքը»: Քանդման «պլանի» տակ էր նաեւ հին VIP մասնաշենքը:
Այս աշխատանքներն, ըստ մաստեր պլանի, պիտի իրականացվեին 2014-2016 թթ.:
Ստորեւ կարող եք տեսնել «Զվարթնոցի» հին եւ նոր (գործող) ուղեւորային համալիրների արբանյակային պատկերները 2015-2026 թթ.:
«Կլոր շենքը» հուշարձանների ցուցակում ներառվել է 1 տարի առաջ
«Զվարթնոցի» «կլոր շենքը» քանդելու դեմ մասնագիտական եւ հանրային դիմադրության ու ճնշման արդյունքում 2018-ի իշխանափոխությունից շատ չանցած՝ հուլիսի 11-ին, փորձագիտական հանձնաժողովը միաձայն կողմ քվեարկեց Հայաստանի գլխավոր օդանավակայանի հին մասնաշենքին ու երեւանյան մի շարք այլ հայտնի կառույցների պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ տալուն:
Այդուհանդերձ, ՀՀ կառավարությունը միայն 2025 թ. օգոստոսի 14-ին «Զվարթնոցի» հին մասաշենքը ներառեց Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:
«Արթուր Թարխանյան կենտրոնը» (ճարտարապետ Ա. Թարխանյանը «Զվարթնոցի» հեղինակներից է) հայտարարել է, որ խստորեն դատապարտում է ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունը՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակից հանելու:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը հայկական ժամանակակից ճարտարապետության լավագույն նմուշներից մեկն է:
Կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը վերանայել «Զվարթնոց» օդանավակայանի զարգացման մաստեր պլանը եւ, առաջնորդվելով օրենսդրության պահանջներով, պահպանել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը՝ որպես հայկական ճարտարապետական եւ մշակութային ժառանգության արժեքավոր նմուշ»,- հայտարարել է կենտրոնը:

The old building of Zvartnots International Airport in Yerevan, also known as the "round building," is at risk of demolition. Prime Minister Nikol Pashinyan's government is creating prerequisites for this:
Recently, a draft to amend the government's 2004 decision No. 1616 was published on the unified website for the publication of legal acts, e-draft.am. In other words, the executive branch wants to remove the old complex of Zvartnots Airport from the list of immovable monuments of history and culture of Yerevan, located in the Malatia-Sebastia administrative district:
The draft amendment was prepared by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure:
According to the justification of the draft, on January 22 of this year, the government approved the 5th amendment to the concession agreement signed on December 17, 2001, between it and Argentine-Armenian businessman Eduardo Eurnekian's company Corporacion America:
With this last amendment, the government agreed to extend the term of the contract until December 31, 2067, meaning the concession term has been extended by another 35 years:
Modernization and functional transformation of the old building is planned
Within the framework of the mentioned program, as reported by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, modernization and functional transformation of the old building of Zvartnots International Airport is planned to bring it in line with modern airport infrastructure, safety, and operational regulatory requirements:
The Ministry also noted that currently, the old complex is not used for its original purpose and does not meet the technical and safety requirements of the existing airport infrastructure:
"We believe that the old building of Zvartnots International Airport, as a transport infrastructure, is not appropriate to include in the mentioned list as a monument of national significance, as this circumstance hinders the implementation of reconstruction and functional modernization works envisaged by the airport development program," the Ministry stated in the justification of the draft:
The master plan can be considered a development program or vision for the coming years:
In December 2025, the publication "Hetq" already addressed this issue:
In September 2025, the American publication Forbes also addressed the economy of Armenia:
At the end of the year, it became clear that "Zvartnots" had set a record for passenger traffic:
The concessionaire has long had a plan to demolish the old complex of "Zvartnots"
In the master plan for 2013-2017, "Armenia International Airports" had already planned to demolish the "round building" of Zvartnots: the old VIP building, located east of the current passenger complex, was also included in the demolition plan:
According to this document, the demolition work was to be carried out in 2014-2016:
Below you can see satellite images of the old and new (operational) passenger complexes of "Zvartnots" from 2015 to 2026:
The "round building" was included in the list of monuments a year ago
As a result of professional and public resistance and pressure against the demolition of the "round building," on July 11, shortly after the change of power in 2018, the expert commission unanimously voted to grant the status of immovable monument of history and culture to the old building of Armenia's main airport and a number of other well-known buildings in Yerevan:
However, the Armenian government only included the old building of "Zvartnots" in the state list of immovable monuments of history and culture of Yerevan on August 14, 2025:
The "Arthur Tarkhanyan Center" (architect A. Tarkhanyan is one of the authors of "Zvartnots") has announced that it strongly condemns the initiative of the Armenian government to remove the old building of Zvartnots Airport from the state list of immovable monuments of history and culture of Yerevan:
"The old building of Zvartnots Airport is one of the best examples of Armenian modern architecture, which has gained wide recognition in the international community:
We call on the Armenian government to reconsider the master plan for the development of Zvartnots Airport and, following the requirements of legislation, preserve the old building of Zvartnots Airport as a valuable example of Armenian architectural and cultural heritage," the center stated: