Ա Opposition: Հայաստանի տարածաշրջանային համալսարանները փակվելու վտանգի տակ են
Հայաստանի Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավոր Էդգար Գազարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի բոլոր տարածաշրջանային համալսարանները փակվելու վտանգի տակ են։ Նա նշել է, որ սեպտեմբերի 1-ից 229 հանրակրթական դպրոցներ չեն կարողանա աշխատել, քանի որ դրանք փակվելու են։
Գազարյանի խոսքով, կառավարությունը մշակել է նախագիծ, ըստ որի՝ համալսարանները, որտեղ ուսանողների թիվը չի գերազանցում 4000-ը, փակվելու են։ Նա ընդգծել է, որ սա վերաբերում է բոլոր տարածաշրջանային համալսարաններին, բացի Շիրակի մարզից։
«Ակադեմիական քաղաք» կառուցելու համար կառավարությունը պլանավորում է փակել համալսարանները, սակայն Գազարյանը նշել է, որ այդ նախագիծը դեռևս չի իրականացվել, իսկ տարածքում ոչինչ չի կառուցվել։
Նա նաև նշել է, որ Ակադեմիական քաղաքը պետք է կառուցվի Երևանի 17-րդ թաղամասում, որտեղ նախատեսվում է տեղադրել մինչև 16 համալսարան՝ պետական և մասնավոր։

Оппозиционер: Региональные ВУЗы Армении под угрозой закрытия
Оппозиционный депутат Эдгар Газарян заявил, что практически все региональные университеты Армении находятся под угрозой закрытия. Он сообщил, что с 1 сентября этого года 229 общеобразовательных школ Армении не смогут функционировать, так как они будут закрыты.
По словам Газаряна, правительство разработало проект, согласно которому университеты, в которых число студентов не превышает 4000, будут закрыты. Он подчеркнул, что это касается практически всех региональных университетов, кроме Ширакской области.
Газарян также отметил, что для строительства Академического города правительство намерено закрыть университеты, однако проект еще не реализован, и на территории ничего не построено.
Он также сообщил, что Академический город должен быть построен в 17-м квартале Еревана, где планируется разместить до 16 университетов — государственных и частных.