Նավթային գները բարձրանում են, երբ Թրամփը սպառնում է նոր հարվածներով Իրանի վրա
Նավթի գները շարունակել են բարձրանալ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել Իրանի նկատմամբ, ինչն առաջացրել է առաջին կրակահերթը շաբաթների ընթացքում:
Այս պահին Բրենտ նավթի գինը կազմում է 91.48 դոլար մեկ բարել, իսկ WTI նավթի գինը՝ 86.97 դոլար մեկ բարել, ինչը բարձրացել է 1 դոլարից ավելի:
Թրամփը երկուշաբթի երեկոյան Oval Office-ում հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է «հարվածել» Իրանին, եթե դա անհրաժեշտ լինի:
Նավթային տրանսպորտի տվյալները ցույց են տալիս, որ նավթատարների երթևեկությունը Հորմուզի նեղուցում դեռևս գտնվում է նախապատերազմական մակարդակներից շատ ցածր:
Ռոյթերսի տվյալներով, օրական նավթային հոսքերը Պարսից ծոցից կազմում են 6 միլիոն բարել, իսկ Kpler-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ երկուշաբթի օրը միայն 5 առևտրային նավեր են անցել այդ ջրատարով:
Անցյալ շաբաթվա 10-օրյա միջին ցուցանիշը 14 նավ էր:
«Նավթ արտադրողները տարածաշրջանում ավելի վստահ են սկսել նավթ տեղափոխել այս կարևոր նեղուցով», - գրել են ING-ի ապրանքային վերլուծաբանները:
«Չնայած արբանյակային տվյալները ցույց են տալիս, որ Հորմուզի միջոցով օրական 6 միլիոն բարել նավթ է հոսում, դա դեռևս շատ ցածր է նախապատերազմական մակարդակներից», - նշել են ANZ-ի վերլուծաբանները:

Цены на нефть растут, так как Трамп угрожает новыми ударами по Ирану
Цены на нефть продолжили расти после того, как президент США Дональд Трамп сделал новые угрозы в адрес Ирана, что стало причиной первого обмена огнем за несколько недель.
На данный момент цена на нефть марки Brent составляет 91,48 долларов за баррель, а WTI — 86,97 долларов за баррель, что на более чем 1 доллар выше, чем в понедельник.
Трамп четко заявил в понедельник вечером в Овальном кабинете, что США готовы «ударить» по Ирану, если это будет необходимо.
Данные о судоходстве показывают, что трафик танкеров в Ормузском проливе остается на уровне, значительно ниже до конфликтных времен.
По данным Reuters, ежедневные нефтяные потоки из Персидского залива составляют 6 миллионов баррелей, при этом данные Kpler показывают, что в понедельник через пролив прошло всего 5 товарных судов.
Это ниже 10-дневного среднего показателя в 14 судов, как отмечает Reuters.
«Нефтяные производители в регионе стали более уверенными в транспортировке нефти через этот ключевой узел», — написали аналитики ING в записке в понедельник.
«Несмотря на то, что спутниковые данные показывают, что через Ормуз проходит около 6 миллионов баррелей в день, это все еще значительно ниже уровней до конфликта», — отметили аналитики ANZ.