Նավթային գները բարձրանում են, երբ Թրամփը սպառնում է նոր հարվածներով Իրանի վրա
Նավթի գները շարունակել են բարձրանալ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել Իրանի նկատմամբ, ինչն առաջացրել է առաջին կրակահերթը շաբաթների ընթացքում:
Այս պահին Բրենտ նավթի գինը կազմում է 91.48 դոլար մեկ բարել, իսկ WTI նավթի գինը՝ 86.97 դոլար մեկ բարել, ինչը բարձրացել է 1 դոլարից ավելի:
Թրամփը երկուշաբթի երեկոյան Oval Office-ում հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է «հարվածել» Իրանին, եթե դա անհրաժեշտ լինի:
Նավթային տրանսպորտի տվյալները ցույց են տալիս, որ նավթատարների երթևեկությունը Հորմուզի նեղուցում դեռևս գտնվում է նախապատերազմական մակարդակներից շատ ցածր:
Ռոյթերսի տվյալներով, օրական նավթային հոսքերը Պարսից ծոցից կազմում են 6 միլիոն բարել, իսկ Kpler-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ երկուշաբթի օրը միայն 5 առևտրային նավեր են անցել այդ ջրատարով:
Անցյալ շաբաթվա 10-օրյա միջին ցուցանիշը 14 նավ էր:
«Նավթ արտադրողները տարածաշրջանում ավելի վստահ են սկսել նավթ տեղափոխել այս կարևոր նեղուցով», - գրել են ING-ի ապրանքային վերլուծաբանները:
«Չնայած արբանյակային տվյալները ցույց են տալիս, որ Հորմուզի միջոցով օրական 6 միլիոն բարել նավթ է հոսում, դա դեռևս շատ ցածր է նախապատերազմական մակարդակներից», - նշել են ANZ-ի վերլուծաբանները:

Crude oil prices extended their earlier climb after President Trump issued his latest threat to Iran, following the first exchange of fire in weeks.
At the time of writing, Brent crude was trading at $91.48 per barrel, with West Texas Intermediate at $86.97 per barrel, both up by over $1 per barrel from Monday.
Speaking at the Oval Office on Monday evening, Trump was very clear that the U.S. was ready to "smack" Iran if necessary.
Shipping data shows tanker traffic in the Strait of Hormuz remains at a fraction of pre-war levels, with Reuters citing figures suggesting daily oil flows out of the Persian Gulf averaged 6 million barrels, with Kpler data showing just five commodity vessels traversing the waterway on Monday.
This is below the ten-day average of 14 vessels, Reuters noted in a report.
“Oil producers in the region have grown more comfortable shuttling crude through the key chokepoint in recent weeks,” ING commodity analysts wrote in a note on Monday.
“Reports have 6-8m b/d transiting the strait, although we assume an average of 5m b/d. Further escalation could put these flows under renewed pressure.”
“Despite satellite tracking firms suggesting oil flowing through Hormuz is around 6 million barrels per day, that is well below pre-conflict levels,” ANZ analysts said in a note cited by Reuters.