Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ) նշել է հանքագործների և մետալուրգների օրը: Տոնական միջոցառումների շրջանակներում ընկերության ղեկավարությունը ներկայացրել է արտադրության արդիականացման համար նախատեսված մեծ ներդրումները և մրցանակներ է հանձնվել 18 աշխատակցի, ովքեր բարձր արդյունքներ են ցուցաբերել:
Միջոցառումը սկսվել է Կաջառանի մշակույթի տան բակում, որտեղ կազմակերպվել էին ավանդական քաջառանական քաղցրավենիքներ և տոնավաճառ: Միաժամանակ բացվել է լուսանկարչի և կոմբինատի երկարամյա աշխատակցի Նվեր Զելյանի անհատական լուսանկարների ցուցահանդես:
Տոնի առթիվ ներկայացվել են նաև Կապանի երկրաբանության թանգարանի ցուցանմուշները, որոնք պատմում են տարածաշրջանի հանքարդյունաբերության զարգացման մասին:
ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին ընդգծել է, որ ընկերության բոլոր հաջողությունների հիմքում մարդկանց աշխատանքն է: Նա նշել է, որ անցած տարվա և 2026 թվականի առաջին կեսի ընթացքում ընկերությունը մոտ 50 միլիարդ դրամ է ներդրել սարքավորումների ձեռքբերման և արտադրական ակտիվների արդիականացման համար:
«Սա ներդրումներ են ընկերության ապագայի, արդիականացման և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար: Ավելի քան 7 միլիարդ դրամ ուղղվել է սոցիալական ծրագրերի իրականացման և համայնքների աջակցության համար», - ասել է նա:
Խուդոլին հավելել է, որ 2026 թվականին կոմբինատը կարևոր քայլեր է ձեռնարկել կորպորատիվ կառավարման և կայուն զարգացման ոլորտում:
ԶՊՄԿ-ն միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որը միացել է ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրին, և վերջին երկու տարիների ընթացքում ընկերության ESG վարկանիշը բարելավվել է 20 միավորով:

На Зангезурском медно-молибденовом комбинате отметили День горняка и металлурга
На Зангезурском медно-молибденовом комбинате (ЗММК) отметили профессиональный праздник - День горняка и металлурга. В рамках торжественных мероприятий руководство предприятия представило масштабные инвестиции в модернизацию производства, а также наградило 18 сотрудников, добившихся высоких профессиональных результатов.
Праздничные мероприятия начались с приема, организованного во дворе Каджаранского культурного дома, с традиционными каджаранскими сладостями и ярмаркой. Параллельно открылась персональная фотовыставка фотографа и многолетнего сотрудника комбината Нвера Зеляна.
По случаю праздника были также представлены экспонаты из Капанского геологического музея, рассказывающие о развитии горнодобывающей промышленности в регионе.
В ходе торжественного мероприятия, на котором присутствовали руководители региона и общин Каджарана и Капана, представители партнерских организаций, специалисты отрасли и гости, после поздравительных речей были награждены 18 сотрудников компании, отличившихся в последние годы высокими профессиональными результатами и значительными достижениями.
Поздравляя горняков и металлургов, генеральный директор ЗММК Роман Худолий подчеркнул, что основой всех успехов компании является труд людей. В этом ключе он рассказал, что за прошлый год и первое полугодие 2026 года предприятие направило около 50 млрд драмов на закупку оборудования и модернизацию производственных активов.
«Это инвестиции в будущее предприятия, его модернизацию и внедрение новых технологий. Более 7 млрд драмов было направлено на реализацию социальных программ и поддержку общин», - заявил он.
По словам Худолия, в 2026 году комбинат предпринял важные шаги в области корпоративного управления и устойчивого развития. Он отметил, что ЗММК является единственной компанией в Армении, присоединившейся к Глобальному договору ООН, а за последние два года ESG-рейтинг предприятия улучшился на 20 пунктов.