Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) լողացող տոկոսադրույքով արժեկտրոնային պարտատոմսերը տեղաբաշխվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (ՀՖԲ) կորպորատիվ արժեթղթերի տեղաբաշխման հարթակում։ Պարտատոմսերի երաշխավորված տեղաբաշխումն իրականացվել է ՀՖԲ անդամ «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ի կողմից։ Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմել է 5,000,000,000 ՀՀ դրամ, որից ՀՖԲ կորպորատիվ արժեթղթերի տեղաբաշխման հարթակով տեղաբաշխվել են 400 հատ՝ 10,000,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, ընդհանուր 4,000,000,000 ՀՀ դրամ ծավալի պարտատոմսեր։ Պարտատոմսերի շրջանառության ժամկետը 36 ամիս է, արժեկտրոնը՝ լողացող կցված ՀՀ 6 ամսական պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությանը, վճարման պարբերականությունը՝ կիսամյակային։
Տեղաբաշխման արդյունքում․
- ներկայացված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 3,320,000,000 ՀՀ դրամ, բավարարված առաջարկությունների ընդհանուր ծավալը 2,320,000,000 ՀՀ դրամ է,
- միջին կշռված գինը` 100.0132, իսկ աճուրդի կտրման գինը՝ 100.0
- աճուրդի կտրման եկամտաբերությունը՝ 6.8359 է, իսկ միջին կշռված գնի եկամտաբերությունը՝ 6.8310
- աճուրդի առավելագույն գինը կազմել է՝ 100.0960, նվազագույնը՝ 0
- աճուրդի կտրման գնով բավարարվել են ներկայացված հայտերի 100%-ը
Վերջին անգամ ՎԶԵԲ-ի պարտատոմսերը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում շրջանառվել են 2014-2016 թվականներին, առանձին թողարկումների ծավալները կազմել են շուրջ 2,000,000,000 ՀՀ դրամ կամ համարժեք դոլար, իսկ ժամկետայնությունը եղել է 6-12 ամիս։

Облигации Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) с плавающей процентной ставкой были размещены на платформе корпоративных ценных бумаг фондовой биржи Армении (ФБА). Гарантированное размещение облигаций было осуществлено членом ФБА, компанией «Конверс Банк». Общий объем выпуска составил 5,000,000,000 драмов, из которых на платформе ФБА было размещено 400 облигаций номинальной стоимостью 10,000,000 драмов, общим объемом 4,000,000,000 драмов. Срок обращения облигаций составляет 36 месяцев, купон — плавающий, привязанный к доходности 6-месячных государственных облигаций Армении, периодичность выплат — полугодовая.
В результате размещения:
- общий объем представленных предложений составил 3,320,000,000 драмов, общий объем удовлетворенных предложений составил 2,320,000,000 драмов,
- средняя взвешенная цена составила 100.0132, а цена отсечения аукциона — 100.0
- доходность по цене отсечения аукциона составила 6.8359, а средняя взвешенная доходность — 6.8310
- максимальная цена аукциона составила 100.0960, минимальная — 0
- по цене отсечения аукциона были удовлетворены 100% представленных заявок
В последний раз облигации ЕБРР обращались на фондовой бирже Армении в 2014-2016 годах, объем отдельных выпусков составил около 2,000,000,000 драмов или эквивалент в долларах, а срок обращения составлял 6-12 месяцев.