Իրանի պատերազմը միլիարդավոր ներդրումներ է ներգրավում նավթային խողովակաշարերի և նավահանգիստների ոլորտում
Լուրեր | 2026/09/01 09:01
Նավթային խողովակաշարերի և նավահանգիստների նոր նախագծեր են սկսվում Մերձավոր Արևելքում
Իրանի պատերազմը, որը հանգեցրել է նավթի և գազի հոսքերի խափանման, ստիպել է Մերձավոր Արևելքի երկրների արտադրողներին արագացնել այլընտրանքային նավթային երթուղիների ստեղծումը: Այս ընթացքում, ըստ Ֆինլանդիայի կլիմայական հետազոտությունների կենտրոնի, համաշխարհային էներգիայի ներմուծման հաշիվը աճել է 330 միլիարդ դոլարով:
Սաուդյան Արաբիան և Միացյալ Արաբական Էմիրությունները սկսել են ընդլայնել իրենց խողովակաշարային համակարգերը, որպեսզի շրջանցեն Հորմուզի նեղուցը: Սաուդյան Արաբիայի արևելք-արևմուտք խողովակաշարը, որը նախկինում օգտագործվում էր ավելի քիչ ծավալներով, այժմ կարող է տեղափոխել օրական 7 միլիոն բարել նավթ:
Միաժամանակ, ԱՄԷ-ն նախատեսում է կրկնապատկել Ֆուջայրայի նավահանգստի միջոցով իր արտահանման կարողությունները, իսկ TotalEnergies-ը մասնակցելու է այս նախագծին:
Իրանի պատերազմը, որը շարունակվում է, ստիպում է տարածաշրջանի կառավարություններին կենտրոնանալ այլընտրանքային նավթային և գազային երթուղիների զարգացման վրա:

Война в Иране приводит к миллиардам новых инвестиций в нефтепроводы и порты
Война в Иране, приведшая к нарушению потоков нефти и газа, заставила производители Ближнего Востока ускорить создание альтернативных нефтяных маршрутов. В то же время, по данным финского центра климатических исследований, мировой импортный счет на энергию увеличился на 330 миллиардов долларов.
Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты начали расширять свои трубопроводные системы, чтобы обойти Ормузский пролив. Восточно-Западный трубопровод Саудовской Аравии, который ранее использовался для меньших объемов, теперь может транспортировать до 7 миллионов баррелей нефти в день.
Тем временем ОАЭ планирует удвоить свои экспортные мощности через порт Фуджейра, а TotalEnergies примет участие в этом проекте.
Война в Иране, продолжающаяся, заставляет правительства региона сосредоточиться на развитии альтернативных нефтяных и газовых маршрутов.