ՎՏԲ (Հայաստան) նշում է գյուղատնտեսական վարկավորման արտադրանքի պահանջարկի աճ
ՎՏԲ (Հայաստան) նշում է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում գործող հաճախորդների համար նախատեսված «Բ rych» վարկային արտադրանքի պահանջարկը աճել է: 2026 թվականի առաջին կիսամյակում այս արտադրանքի թողարկումները աճել են 27%-ով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Վարկային միջոցները կարող են ուղղվել հիմնական և շրջանառու միջոցների համալրմանը, ընթացիկ ծախսերի ծածկմանը, ինչպես նաև գործող գյուղատնտեսական վարկերի վերավարկավորմանը՝ մինչև 30% հավելյալ սահմանաչափով: Վարկի հայտը դիտարկվում է վարկառուի վարկային պատմության հիման վրա՝ առանց ֆինանսական վերլուծության, ինչը զգալիորեն պարզեցնում և արագացնում է ֆինանսավորման գործընթացը:
«Մենք նկատում ենք կայուն աճ հետաքրքրության «Բ rych» արտադրանքի նկատմամբ գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից: Գյուղատնտեսական արտադրողների համար հատկապես կարևոր են որոշումների արագությունը և ֆինանսավորման հասանելիությունը ակտիվ սեզոնային աշխատանքների ընթացքում: Հետևաբար, մենք առավելագույնս պարզեցրել ենք հայտերի դիտարկման գործընթացը և կրճատել ենք վարկերի տրամադրման ժամկետները»,- նշեց ՎՏԲ (Հայաստան) փոխտնօրեն Եվգենի Մոտովիլովը:
Այս արտադրանքի շրջանակներում ֆինանսավորվում են անասնապահության, բուսաբուծության, ջերմոցային տնտեսության, չոր մրգերի արտադրության, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման և գյուղատնտեսական ծառայությունների ոլորտներում գործող ձեռնարկությունները:
«Բ rych» վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը составляет 14,2% (արդյունավետ տոկոսադրույքը՝ 20,2% -ից մինչև 22,78%): Վարկի գումարը՝ 300,000-ից մինչև 20,000,000 դրամ, վարկավորման ժամկետը՝ 2-ից 5 տարի:
Վարկի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարելի է ստանալ ՎՏԲ (Հայաստան) պաշտոնական կայքում կամ բանկի ցանկացած մասնաճյուղում:

VTB (Armenia) notes a rise in demand for its 'Quick' loan product designed for clients in the agricultural sector. In the first half of 2026, the volume of loans issued under this product increased by 27% compared to the same period last year.
The loan funds can be used to replenish working and fixed capital, cover current expenses, and refinance existing agricultural loans with an additional limit of up to 30% of the refinanced loan amount.
Applications are processed based on the borrower's credit history without financial analysis, significantly simplifying and speeding up the funding process. A decision on the loan is made within 2 hours after the full documentation is submitted, and the funds are disbursed within 3 working days.
“We are seeing a steady increase in interest in the 'Quick' product from representatives of the agricultural sector. For farmers, the speed of decision-making and the availability of financing during active seasonal work is crucial. Therefore, we have simplified the application review process and reduced loan issuance times,” commented Evgeny Motovilov, Deputy General Director - Chairman of the Directorate of VTB (Armenia).
The product finances enterprises engaged in livestock, crop production, greenhouse farming, dried fruit production, agricultural product processing, and the provision of agricultural services.
The annual nominal interest rate for the 'Quick' loan is 14.2% (effective interest rate: from 20.2% to 22.78%). The loan amount ranges from 300,000 to 20 million AMD, with a repayment term of 2 to 5 years.
For more detailed information about the loan, you can visit the official website of VTB (Armenia) or any bank branch.