ՎՏԲ (Հայաստան) նշում է գյուղատնտեսական վարկավորման արտադրանքի պահանջարկի աճ
ՎՏԲ (Հայաստան) նշում է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում գործող հաճախորդների համար նախատեսված «Բ rych» վարկային արտադրանքի պահանջարկը աճել է: 2026 թվականի առաջին կիսամյակում այս արտադրանքի թողարկումները աճել են 27%-ով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Վարկային միջոցները կարող են ուղղվել հիմնական և շրջանառու միջոցների համալրմանը, ընթացիկ ծախսերի ծածկմանը, ինչպես նաև գործող գյուղատնտեսական վարկերի վերավարկավորմանը՝ մինչև 30% հավելյալ սահմանաչափով: Վարկի հայտը դիտարկվում է վարկառուի վարկային պատմության հիման վրա՝ առանց ֆինանսական վերլուծության, ինչը զգալիորեն պարզեցնում և արագացնում է ֆինանսավորման գործընթացը:
«Մենք նկատում ենք կայուն աճ հետաքրքրության «Բ rych» արտադրանքի նկատմամբ գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից: Գյուղատնտեսական արտադրողների համար հատկապես կարևոր են որոշումների արագությունը և ֆինանսավորման հասանելիությունը ակտիվ սեզոնային աշխատանքների ընթացքում: Հետևաբար, մենք առավելագույնս պարզեցրել ենք հայտերի դիտարկման գործընթացը և կրճատել ենք վարկերի տրամադրման ժամկետները»,- նշեց ՎՏԲ (Հայաստան) փոխտնօրեն Եվգենի Մոտովիլովը:
Այս արտադրանքի շրջանակներում ֆինանսավորվում են անասնապահության, բուսաբուծության, ջերմոցային տնտեսության, չոր մրգերի արտադրության, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման և գյուղատնտեսական ծառայությունների ոլորտներում գործող ձեռնարկությունները:
«Բ rych» վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը составляет 14,2% (արդյունավետ տոկոսադրույքը՝ 20,2% -ից մինչև 22,78%): Վարկի գումարը՝ 300,000-ից մինչև 20,000,000 դրամ, վարկավորման ժամկետը՝ 2-ից 5 տարի:
Վարկի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարելի է ստանալ ՎՏԲ (Հայաստան) պաշտոնական կայքում կամ բանկի ցանկացած մասնաճյուղում:

ВТБ (Армения) фиксирует рост спроса на кредитный продукт «Быстрый», предназначенный для клиентов, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства. По итогам первого полугодия 2026 года объем выдач по данному продукту увеличился на 27% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кредитные средства могут быть направлены на пополнение основных и оборотных средств, покрытие текущих расходов, а также на выкуп действующих агрокредитов с предоставлением дополнительного лимита в размере до 30% от суммы рефинансируемого кредита.
Рассмотрение заявки осуществляется на основании кредитной истории заемщика без проведения финансового анализа, что позволяет существенно упростить и ускорить процесс получения финансирования.
«Мы наблюдаем стабильный рост интереса к продукту „Быстрый“ со стороны представителей аграрного сектора. Для сельхозпроизводителей особенно важны оперативность принятия решений и доступность финансирования в период активных сезонных работ. Поэтому мы максимально упростили процедуру рассмотрения заявок и сократили сроки выдачи кредитов», — прокомментировал заместитель генерального директора - председателя директората ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
В рамках продукта финансируются предприятия, осуществляющие деятельность в сфере животноводства, растениеводства, тепличного хозяйства, производства сухофруктов, переработки сельскохозяйственной продукции, а также предоставления сельскохозяйственных услуг.
Годовая номинальная процентная ставка по кредиту «Быстрый» составляет 14,2% (эффективная процентная ставка: от 20,2% до 22,78%). Сумма кредита — от 300 тыс. до 20 млн драмов РА, срок кредитования — от 2 до 5 лет.
Подробную информацию по кредиту можно получить, на официальном сайте ВТБ (Армения) или в любом отделении банка.