ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/ ՎՏԲ (Հայաստան) արձանագրում է «Արագ» վարկային продукта պահանջարկի աճ, որը նախատեսված է գյուղատնտեսական ոլորտում գործունեություն իրականացնող հաճախորդների համար: 2026 թվականի առաջին կիսամյակում այս продукта տրամադրումների ծավալը 27%-ով աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Վարկային միջոցները կարող են ուղղվել հիմնական և շրջանառու միջոցների համալրմանը, ընթացիկ ծախսերի ծածկմանը, ինչպես նաև գործող գյուղատնտեսական վարկերի ձեռքբերմանը՝ մինչև 30% հավելյալ սահմանաչափով:
Վարկի դիմումը դիտարկվում է վարկառուի վարկային պատմության հիման վրա՝ առանց ֆինանսական վերլուծության, ինչը թույլ է տալիս զգալիորեն պարզեցնել և արագացնել ֆինանսավորման գործընթացը: Վարկի վերաբերյալ որոշումը կայացվում է 2 ժամվա ընթացքում՝ ամբողջ փաստաթղթերի փաթեթը ներկայացնելուց հետո, իսկ միջոցների տրամադրումը տեղի է ունենում 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
«Մենք նկատում ենք կայուն աճ հետաքրքրության նկատմամբ «Արագ» продукта գյուղատնտեսական ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից: Գյուղատնտեսական արտադրողների համար հատկապես կարևոր են որոշումների արագությունը և ֆինանսավորման հասանելիությունը ակտիվ սեզոնային աշխատանքների ընթացքում: Հետևաբար, մենք առավելագույնս պարզեցրել ենք դիմումների դիտարկման գործընթացը և կրճատել ենք վարկերի տրամադրման ժամկետները: Վարկավորման ծավալների աճը հաստատում է продукта պահանջարկը և հաճախորդների վստահությունը բանկի նկատմամբ», - մեկնաբանել է ՎՏԲ (Հայաստան) փոխտնօրեն Եվգենի Մոտովիլովը:
Այս продукта ֆինանսավորվում են այն ձեռնարկությունները, որոնք զբաղվում են անասնաբուծությամբ, բուսաբուծությամբ, ջերմոցային տնտեսությամբ, չոր մրգերի արտադրությամբ, գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակմամբ, ինչպես նաև գյուղատնտեսական ծառայությունների մատուցմամբ:
«Արագ» վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը կազմում է 14,2% (արդյունավետ տոկոսադրույքը՝ 20,2%-ից մինչև 22,78%-ը): Վարկի գումարը՝ 300 հազարից մինչև 20 միլիոն դրամ, վարկավորման ժամկետը՝ 2-ից 5 տարի:
Վարկի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ կարելի է ստանալ ՎՏԲ (Հայաստան) պաշտոնական կայքում կամ բանկի ցանկացած մասնաճյուղում:
ՎՏԲ (Հայաստան) փակ բաժնետիրական ընկերության գործունեությունը կարգավորվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից:

ЕРЕВАН, 26 июня. /АРКА/. ВТБ (Армения) фиксирует рост спроса на кредитный продукт «Быстрый», предназначенный для клиентов, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства. По итогам первого полугодия 2026 года объем выдач по данному продукту увеличился на 27% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кредитные средства могут быть направлены на пополнение основных и оборотных средств, покрытие текущих расходов, а также на выкуп действующих агрокредитов с предоставлением дополнительного лимита в размере до 30% от суммы рефинансируемого кредита.
Рассмотрение заявки осуществляется на основании кредитной истории заемщика без проведения финансового анализа, что позволяет существенно упростить и ускорить процесс получения финансирования. Решение по кредиту принимается в течение 2 часов после предоставления полного пакета документов, а выдача средств осуществляется в течение 3 рабочих дней.
«Мы наблюдаем стабильный рост интереса к продукту „Быстрый“ со стороны представителей аграрного сектора. Для сельхозпроизводителей особенно важны оперативность принятия решений и доступность финансирования в период активных сезонных работ. Поэтому мы максимально упростили процедуру рассмотрения заявок и сократили сроки выдачи кредитов. Рост объемов кредитования подтверждает востребованность продукта и доверие клиентов к банку», — прокомментировал заместитель генерального директора — председателя директората ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
В рамках продукта финансируются предприятия, осуществляющие деятельность в сфере животноводства, растениеводства, тепличного хозяйства, производства сухофруктов, переработки сельскохозяйственной продукции, а также предоставления сельскохозяйственных услуг.
Годовая номинальная процентная ставка по кредиту «Быстрый» составляет 14,2% (эффективная процентная ставка: от 20,2% до 22,78%). Сумма кредита — от 300 тыс. до 20 млн драмов РА, срок кредитования — от 2 до 5 лет.
Подробную информацию по кредиту можно получить, на официальном сайте ВТБ (Армения) или в любом отделении банка.