Հայաստան Վրաստանում՝ Եվրոպա գնացող կոնյակի որակի ստուգումներ, Հայաստանում՝ արտահանման նոր կանոններ: Բեռնափոխադրող Ալեքսանը, ով հայկական կոնյակը Լեհաստան է տանում, հարցնում է՝ եթե դեպի Եվրոպա արտահանման ճանապարհները բաց են, ինչու է Վրաստանը իր սահմանով անցնող ապրանքն ուղարկում Գեզիի մաքսակետ՝ լաբորատոր ստուգման: Նա ասում է, որ այդ խոչընդոտի պատճառով երկու օր կորցրել է Վրաստանում և ուշացել նավից, որով պետք է Լեհաստան հասներ:
Ալեքսանն նշում է, որ Վրաստանի «Գեզի» մաքսային տերմինալում շուրջ մեկ տասնյակ հայկական բեռնատար է տեսել, որոնք նույն խնդրին էին բախվել: Վրացի մաքսավորները նախորդ տարի էլ դեպի Ռուսաստան գնացող հայկական ալկոհոլային խմիչքն էին իրենց սահմանին շաբաթներով ստուգում:
Արտահանողները դժգոհում են, որ այդ ձգձգվող ստուգումների պատճառով խախտվել են գործընկերների հետ պայմանավորվածությունները, ու իրենք զգալի վնասներ են կրել:
Հուլիսի 10-ից ֆիզիկական անձինք Հայաստանից չեն կարող 5 կգ-ից ավելի միրգ, բանջարեղեն և այլ բուսական արտադրանք դուրս հանել: Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հայտարարել է, որ նպատակն արտահանվող ապրանքի հետագծելիության ապահովումն է:

В Армении новые правила экспорта, а в Грузии проверки качества коньяка, направляемого в Европу. Грузинские таможенники проверяют армянские грузы, что вызывает задержки. Водитель Александр, который везет армянский коньяк в Польшу, недоумевает, почему грузы отправляются на лабораторные проверки. Он потерял два дня из-за задержек на границе.
Александр отмечает, что на грузинском таможенном терминале «Гези» он видел около десятка армянских грузовиков, сталкивающихся с той же проблемой. В прошлом году грузинские таможенники также проверяли армянские алкогольные напитки, направляемые в Россию, что вызывало недовольство экспортеров.
С 10 июля физические лица не могут вывозить из Армении более 5 кг фруктов и овощей. Государственная служба продовольственной безопасности заявила, что цель — обеспечить прослеживаемость экспортируемой продукции.