Volkswagen ավտոկոնցեռնը ծանր վիճակում է
Գերմանական Volkswagen ավտոկոնցեռնի ապագան «մազից է կախված», և այն շուտով կարող է դառնալ Եվրոպայի «ամենածանր կորուստներից» մեկը՝ ամերիկյան մաքսատուրքերին դիմակայելու փորձերի ֆոնին։ Այդ մասին գրել է The Telegraph թերթը։
Թերթի գնահատմամբ՝ կա հավանականություն, որ Volkswagen-ը ստիպված կլինի իր ինժեներական և դիզայներական մշակումների զգալի մասը տեղափոխել կամ արտապատվիրակել Չինաստան։ Չի բացառվում նաև, որ ընկերությունն ապագայում անցնի չինացի սեփականատիրոջ վերահսկողության տակ։
Ավտոկոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Օլիվեր Բլյումեն ընդունում է, որ ընկերությունը գտնվում է ծանր վիճակում։ Աշխատակիցներին ուղղված ծառայողական գրության մեջ նա նախազգուշացրել է աշխատակազմի հերթական կրճատման վտանգի մասին. 650 հազար աշխատակիցներից շուրջ 50 հազարը կարող է կորցնել աշխատանքը։ Փակման վտանգի տակ են հայտնվել Էմդենի, Հանովերի, Ցվիկաուի և Նեկարզուլմի գործարանները, որոնք տարեկան արտադրում են մոտ 750 հազար ավտոմեքենա։
Աշխատակիցների վստահությունը ղեկավարության նկատմամբ նվազում է, իսկ դժգոհությունը՝ աճում։ Ինչպես հայտարարել է ընկերության արտադրական խորհուրդը, այն վստահությունից և բարի կամքից, որոնց հիման վրա Բլյումեն սկսել էր իր աշխատանքը 2022 թվականին, «գործնականում ոչինչ չի մնացել»։
Օրերս Bild թերթին տված հարցազրույցում Բլյումեն նշել էր, որ ցանկանում է խուսափել ծախսերը նվազեցնելու նպատակով Գերմանիայում արտադրական հզորությունները փակելու տարբերակից։ Նրա խոսքով՝ կոնցեռնի արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկը շարունակում է բարձր մնալ, սակայն նույնիսկ այդ պայմաններում ընկերությունը չի կարողանում ապահովել բավարար շահութաբերություն։

Будущее немецкого автоконцерна Volkswagen «висит на волоске», и он может стать одним из «самых крупных убытков» Европы на фоне попыток противостоять американским пошлинам. Об этом сообщает газета The Telegraph.
По оценкам издания, существует вероятность, что Volkswagen будет вынужден перенести или делегировать значительную часть своих инженерных и дизайнерских разработок в Китай. Не исключено также, что компания в будущем перейдет под контроль китайского владельца.
Генеральный директор автоконцерна Оливер Блюм признает, что компания находится в тяжелом положении. В служебном письме к сотрудникам он предупредил о риске очередного сокращения штата: из 650 тысяч сотрудников около 50 тысяч могут потерять работу. Под угрозой закрытия оказались заводы в Эмдене, Ганновере, Цвикау и Некарзульме, которые ежегодно производят около 750 тысяч автомобилей.
Доверие сотрудников к руководству снижается, а недовольство растет. Как заявила производственная комиссия компании, от доверия и доброй воли, на которых Блюм основывал свою работу с 2022 года, «практически ничего не осталось».
В недавнем интервью газете Bild Блюм отметил, что хочет избежать закрытия производственных мощностей в Германии с целью снижения затрат. По его словам, спрос на продукцию концерна остается высоким, однако даже в этих условиях компания не может обеспечить достаточную прибыльность.
Новости автопрома публикуются при поддержке РЕГО ИНШУРАНС, представляющей КАСКО страхование. КАСКО поможет сохранить стабильное финансовое положение в неожиданных ситуациях.