ԵՐԵՎԱՆ, 20 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը վերաբերում է սոցիալական ցանցերում և հանրային տարածքում տարածվող տեղեկություններին իր կողմից մատակարարվող խմելու ջրի որակի մասին:
Ընկերությունը նշել է, որ սպառողներին մատակարարվող ջուրը գտնվում է անընդհատ վերահսկողության տակ, և որ դրա որակը պարբերաբար ստուգվում է լաբորատոր հետազոտություններով, իսկ ստացված արդյունքները գնահատվում են գործող նորմատիվ պահանջներին համապատասխան:
«Վեոլիա Ջուր»-ում նաև ընդգծել են, որ ջրի որակի վերահսկողությունը իրականացնում են ոչ միայն նրանք, այլ նաև լիազորված պետական մարմինները, որոնք իրականացնում են անկախ վերահսկողություն:
«Եթե հայտնաբերվեին շեղումներ, որոնք սպառնալիք կլինեին բնակչության առողջությանը, կամ գործող նորմերի խախտումներ, դրանք կգրանցվեին պետական վերահսկողության մարմինների կողմից և կդառնային հանրային տեղեկացման առարկա»,-նշել են ընկերությունում:
Հայտարարությունում նշվում է, որ ջրի կոշտությունը չի համարվում անվտանգության չափանիշ և չի դիտվում որպես առողջության համար վտանգ ներկայացնող գործոն, քանի որ այդ ցուցանիշը պայմանավորված է կոնկրետ աղբյուրի երկրաբանական առանձնահատկություններով:
«Վեոլիա Ջուր»-ը նաև նշել է նոր նորմատիվ պահանջների մասին, որոնք вступեն ուժի մեջ 2027 թվականին և որոնք, ըստ ընկերության, արտացոլում են ջրի կոշտության ցուցանիշի նկատմամբ մոտեցման փոփոխությունը:
Ընկերությունը կոչ է արել լրատվամիջոցներին, սոցիալական ցանցերի օգտվողներին և այլ շահագրգիռ կողմերին զերծ մնալ չհաստատված տեղեկությունների տարածումից, որոնք հիմնված չեն մասնագիտական եզրակացությունների և պաշտոնական տվյալների վրա:
Արպինե Օվաննիսյանի հայտարարությունը: Նախկին արդարադատության նախարար, իրավաբան Արպինե Օվաննիսյանը իր Facebook էջում նշել է, որ «Վեոլիա Ջուր»-ի դեմ կարող են ներկայացվել համատեղ հայցեր, քանի որ, նրա խոսքով, մատակարարվող ջրի որակը չի համապատասխանում սահմանված ցուցանիշներին:
Օվաննիսյանը տեղեկացրել է, որ որոշ ժամանակահատվածում կազմակերպել է մատակարարվող ջրի որակի փորձաքննություններ տարբեր բնակավայրերում՝ բնակիչների բողոքների հիման վրա:
Նա պնդում է, որ ամառային ջրի պակասի ժամանակ Գառնիի աղբյուրի ջրին սկսում են ավելացնել արտեզյան ջուր, որը ավելի բարձր կոշտություն ունի:
Նրա խոսքով, արտեզյան ջուրը արդեն սկսել են ավելացնել Արինբերդի և Խարբերդի ջրամբարներում, ինչպես նաև այլ ջրամատակարարման համակարգերում:
Նա նշել է, որ մի շարք բնակավայրերում ջրի կոշտության ցուցանիշը, ըստ նրա, գերազանցել է առողջապահության նախարարության կողմից սահմանված նորմերը:
«Այսինքն՝ Հայաստանի քաղաքացի վճարում է ջրի համար, որը չի համապատասխանում սահմանված ցուցանիշներին»,-նշել է Օվաննիսյանը:
Նա նաև հարց է բարձրացրել ջրամատակարարման գրաֆիկների կրճատման և բնակչությանը մատակարարվող ջրի ծավալների նվազման պատճառների մասին:

Veolia Jur Comments on Statements Regarding Water Quality Non-Compliance in Armenia
YEREVAN, July 20. /ARKA/. Veolia Jur has issued a statement in response to recent social media and public claims regarding the quality of the drinking water it supplies.
The company stated that the water supplied to consumers is under continuous 24-hour monitoring and that its quality is regularly tested through laboratory research, with the results evaluated for compliance with current regulatory requirements.
Veolia Jur also noted that the quality control of drinking water is carried out not only by the company but also by authorized state bodies conducting independent oversight.
"If deviations posing a threat to public health or violations of existing standards were identified, they would be recorded by state regulatory bodies and would become a matter of public notification," the company stated.
The document notes that water hardness is not a criterion for its safety and is not considered a health risk factor; this indicator is determined by the geological characteristics of the specific source. Since water supply in different regions is sourced from various sources, certain physicochemical indicators, including hardness, may vary.
Veolia Jur also referred to new regulatory provisions that will come into effect in 2027, which, according to the company, reflect a change in the approach to the hardness indicator and do not consider it a public health risk criterion.
Veolia Jur urged media, social media users, and other interested parties to refrain from disseminating unverified information about the company's activities that is not based on professional conclusions and official data.
Statement by Arpine Ovanisyan. Former Minister of Justice of Armenia, lawyer Arpine Ovanisyan stated on her Facebook page that collective lawsuits could be filed against Veolia Jur, as she claims that the quality of the supplied water does not meet established standards.
Ovanisyan reported that over a certain period, she organized quality tests of the supplied water in various settlements based on residents' complaints and prior information.
She claims that as summer water shortages approach, artesian water, which has a higher hardness level, begins to be mixed with water from the Garni source.
According to Ovanisyan, artesian water has already begun to be added to the Arinberd and Kharberd reservoirs, as well as in other water supply system facilities.
She stated that as a result, in several settlements, the hardness level of the water allegedly exceeded the standards set by the Ministry of Health.
"This means that a citizen of Armenia pays for water that does not meet established standards. This also means that a citizen can go to court and contest the entire process," Ovanisyan stated.
However, the results of the mentioned tests, data on the locations and times of sampling, as well as conclusions from accredited laboratories are not provided in the statement.
She also raised the issue of the reasons for the reduction in water supply schedules and volumes supplied to the population when, according to her, artesian water is available, even though its supply may be more expensive for the company.