ԵՐԵՎԱՆ, 20 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը վերաբերում է սոցիալական ցանցերում և հանրային տարածքում տարածվող տեղեկություններին իր կողմից մատակարարվող խմելու ջրի որակի մասին:
Ընկերությունը նշել է, որ սպառողներին մատակարարվող ջուրը գտնվում է անընդհատ վերահսկողության տակ, և որ դրա որակը պարբերաբար ստուգվում է լաբորատոր հետազոտություններով, իսկ ստացված արդյունքները գնահատվում են գործող նորմատիվ պահանջներին համապատասխան:
«Վեոլիա Ջուր»-ում նաև ընդգծել են, որ ջրի որակի վերահսկողությունը իրականացնում են ոչ միայն նրանք, այլ նաև լիազորված պետական մարմինները, որոնք իրականացնում են անկախ վերահսկողություն:
«Եթե հայտնաբերվեին շեղումներ, որոնք սպառնալիք կլինեին բնակչության առողջությանը, կամ գործող նորմերի խախտումներ, դրանք կգրանցվեին պետական վերահսկողության մարմինների կողմից և կդառնային հանրային տեղեկացման առարկա»,-նշել են ընկերությունում:
Հայտարարությունում նշվում է, որ ջրի կոշտությունը չի համարվում անվտանգության չափանիշ և չի դիտվում որպես առողջության համար վտանգ ներկայացնող գործոն, քանի որ այդ ցուցանիշը պայմանավորված է կոնկրետ աղբյուրի երկրաբանական առանձնահատկություններով:
«Վեոլիա Ջուր»-ը նաև նշել է նոր նորմատիվ պահանջների մասին, որոնք вступեն ուժի մեջ 2027 թվականին և որոնք, ըստ ընկերության, արտացոլում են ջրի կոշտության ցուցանիշի նկատմամբ մոտեցման փոփոխությունը:
Ընկերությունը կոչ է արել լրատվամիջոցներին, սոցիալական ցանցերի օգտվողներին և այլ շահագրգիռ կողմերին զերծ մնալ չհաստատված տեղեկությունների տարածումից, որոնք հիմնված չեն մասնագիտական եզրակացությունների և պաշտոնական տվյալների վրա:
Արպինե Օվաննիսյանի հայտարարությունը: Նախկին արդարադատության նախարար, իրավաբան Արպինե Օվաննիսյանը իր Facebook էջում նշել է, որ «Վեոլիա Ջուր»-ի դեմ կարող են ներկայացվել համատեղ հայցեր, քանի որ, նրա խոսքով, մատակարարվող ջրի որակը չի համապատասխանում սահմանված ցուցանիշներին:
Օվաննիսյանը տեղեկացրել է, որ որոշ ժամանակահատվածում կազմակերպել է մատակարարվող ջրի որակի փորձաքննություններ տարբեր բնակավայրերում՝ բնակիչների բողոքների հիման վրա:
Նա պնդում է, որ ամառային ջրի պակասի ժամանակ Գառնիի աղբյուրի ջրին սկսում են ավելացնել արտեզյան ջուր, որը ավելի բարձր կոշտություն ունի:
Նրա խոսքով, արտեզյան ջուրը արդեն սկսել են ավելացնել Արինբերդի և Խարբերդի ջրամբարներում, ինչպես նաև այլ ջրամատակարարման համակարգերում:
Նա նշել է, որ մի շարք բնակավայրերում ջրի կոշտության ցուցանիշը, ըստ նրա, գերազանցել է առողջապահության նախարարության կողմից սահմանված նորմերը:
«Այսինքն՝ Հայաստանի քաղաքացի վճարում է ջրի համար, որը չի համապատասխանում սահմանված ցուցանիշներին»,-նշել է Օվաննիսյանը:
Նա նաև հարց է բարձրացրել ջրամատակարարման գրաֆիկների կրճատման և բնակչությանը մատակարարվող ջրի ծավալների նվազման պատճառների մասին:

ЕРЕВАН, 20 июля. /АРКА/. Компания «Веолия Джур» выступила с заявлением на фоне распространяющихся в последние дни в социальных сетях и публичном пространстве сообщений о качестве поставляемой ею питьевой воды.
В компании заявили, что поступающая потребителям вода находится под непрерывным круглосуточным контролем и что ее качество регулярно проверяется посредством лабораторных исследований, а полученные результаты оцениваются на соответствие действующим нормативным требованиям.
В «Веолия Джур» также отметили, что контроль качества питьевой воды осуществляет не только компания, но и уполномоченные государственные органы, проводящие независимый надзор.
«Если бы были выявлены отклонения, представляющие угрозу для здоровья населения, или нарушения действующих норм, они были бы зафиксированы государственными контролирующими структурами и стали бы предметом общественного информирования», - заявили в компании.
В документе отмечается, что жесткость воды не является критерием ее безопасности и не считается фактором, представляющим опасность для здоровья, этот показатель обусловлен геологическими особенностями конкретного источника.
«Веолия Джур» также сослалась на новые нормативные положения, которые вступят в силу в 2027 году и которые, как утверждает компания, отражают изменение подхода к показателю жесткости воды и не рассматривают его как критерий риска для общественного здоровья.
«Веолия Джур» призвала СМИ, пользователей социальных сетей и другие заинтересованные стороны воздерживаться от распространения непроверенных сведений о деятельности компании, не основанных на профессиональных заключениях и официальных данных.
Заявление Арпине Ованнисян. Ранее бывший министр юстиции Армении, юрист Арпине Ованнисян заявила на своей странице в Facebook, что против «Веолия Джур» могут быть поданы коллективные иски, поскольку, по ее утверждению, качество поставляемой воды не соответствует установленным показателям.
Ованнисян сообщила, что в течение определенного периода организовывала экспертизы качества поставляемой воды в различных населенных пунктах как на основании жалоб жителей, так и с учетом ранее полученной информации.
Она утверждает, что в период приближения летнего дефицита воды к воде из Гарнийского источника начинает подмешиваться артезианская вода, отличающаяся более высоким уровнем жесткости.
По словам Ованнисян, артезианскую воду уже начали добавлять в Аринбердском и Харбердском водохранилищах, а также в других объектах системы водоснабжения.
Она заявила, что в результате в ряде населенных пунктов показатель жесткости воды якобы превысил установленный Минздравом и продолжающий действовать норматив.
«Это означает, что гражданин Армении платит за воду, не соответствующую установленным показателям. Это также означает, что гражданин может обратиться в суд и оспорить весь этот процесс», — заявила Ованнисян.
При этом результаты упомянутых Ованнисян экспертиз, данные о местах и времени отбора проб, а также заключения аккредитованных лабораторий в представленном заявлении не приводятся.
Она также поставила вопрос о причинах сокращения графиков водоснабжения и объемов подаваемой населению воды в условиях, когда, по ее утверждению, артезианская вода имеется, хотя ее подача может обходиться компании дороже.