- Տոկոսագումարների գծով հաշվարկները կատարվում են 365 օրացուցային օրերի համար: Եթե վճարման օրը ոչ աշխատանքային է, ապա վճարում եք դրան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում:
- Հիփոթեքային վարկերի դեպքում Դուք իրավունք ունեք ժամկետից շուտ իրականացնել վարկի մասնակի կամ ամբողջական մարում, որի դեպքում Բանկի կողմից տույժեր չեն կիրառվում:
- Վարկի մարման ժամանակացույցը խախտելու դեպքում վարկի ժամկետանց մասի վրա կարող է կիրառվել ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված բանկային տոկոսի հաշվարկային դրույքը, որը ամրագրվում է վարկային պայմանագրով։
- Դուք իրավունք ունեք նախքան վարկային պայմանագիր կնքելը ծանոթանալ պայմանագրի նախագծի հետ։
- Վարկ ստանալու համար դիմելիս, Ձեզ կտրվի սպառողական վարկի անհատական պայմանների թերթիկ, որտեղ կներկայացվեն Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները:
- Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա, իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը Ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգին (ՀՀ ԿԲ Կանոնակարգ 8/01) կարող եք ծանոթանալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի պաշտոնական կայքում (www.cba.am).
- Արտարժույթով տրամադրվող վարկերի գծով արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները կարող են ազդեցություն ունենալ վարկի մարումների վրա:
- Բանկը Ձեզ, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և դեպքերում Ձեր նախընտրած հաղորդակցման եղանակով 30-օրյա պարբերականությամբ կտրամադրի վարկի վերաբերյալ քաղվածք:
- Պայմանագրի գործողության ընթացքում բողոքներ ունենալու դեպքում կարող եք դրանք ներկայացնել Բանկին:
- Վարկային պարտավորությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կազդի Ձեր վարկային պատմության վրա:
- Վարկային պատմությունը Ձեր ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկությունների ամբողջությունն է:
- Վարկային պարտավորությունների չկատարման դեպքում դուք կարող եք զրկվել անշարժ գույքի նկատմամբ ձեր իրավունքներից:
Կարևոր տեղեկատվություն վարկային պատմության վերաբերյալ
Վարկային պարտավորությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կազդի Ձեր Վարկային պատմության վրա:
- ԻՆչ է վարկային պատմությունը
«Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, վարկային տեղեկատվությունը վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկությունն է:
- Որոնք են վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրները
Վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրներն են բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ապահովագրական ընկերությունները:
- ԻՆչ է վարկային բյուրոն
Վարկային բյուրոն իրականացնում է ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկության հավաքագրում:
- Ինչ է վարկային զեկույցը
Վարկային զեկույցը գրավոր կամ էլեկտրոնային փաստաթուղթ է, որը պարունակում է վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկություն:
- Որքան ժամանակ է պահպանվում վարկային պատմությունը
Համաձայն ՀՀ օրենքի, վարկային տեղեկությունները պետք է պահպանվեն վերջին 5 տարիներից:
- Ինչպես բարելավել վարկային պատմությունը
Անհրաժեշտ է լիովին մարել նախկինում գոյացած ժամկետանց պարտավորությունները:
- Ուր դիմել եթե վարկային պատմությունը սխալ է
Եթե վարկառուի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով կարող է տեղեկացնել վարկային բյուրոյին:
Վարկի տրամադրման վերաբերյալ որոշման կայացման չափանիշները
Դրական որոշման կայացման չափանիշները`
- Վարկի համար ընդունելի գրավադրվող գույքը և երաշխավորությունները:
- Մշտական բնակության վայրը:
- Կայուն եկամտի աղբյուրը:
- Դրական կամ չեզոք վարկային պատմությունը:
- Արժանահավատ և լիարժեք փաստաթղթեր:
Բացասական որոշման կայացման չափանիշները`
- Ոչ արժանահավատ փաստաթղթերը:
- Բացասական վարկային պատմությունը:
- Եկամտի աղբյուրի ռիսկայնությունը:
- Գրավի պայմանագրի կամ երաշխավորության համաձայնագրերի կնքման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր չներկայացնելը:

- Расчеты по процентным ставкам проводятся на основе 365 календарных дней. Если день платежа нерабочий, то платеж производится в следующий рабочий день.
- По ипотечным кредитам вы имеете право досрочно погасить кредит частично или полностью, при этом штрафы со стороны банка не применяются.
- В случае нарушения графика погашения кредита на просроченную часть может быть применена расчетная ставка, установленная Центральным банком РА, что фиксируется в кредитном договоре.
- Вы имеете право ознакомиться с проектом договора до его подписания.
- Для получения кредита вы получите индивидуальный листок условий, в котором будут представлены индивидуальные условия кредита.
- Процентные ставки рассчитываются на основе номинальной процентной ставки, а годовая фактическая процентная ставка показывает, сколько будет стоить кредит для вас при соблюдении сроков и размеров платежей. Ознакомиться с порядком расчета годовой фактической процентной ставки (Постановление ЦБ РА 8/01) можно на официальном сайте Центрального банка РА (www.cba.am).
- Изменения валютного курса по кредитам в иностранной валюте могут повлиять на погашение кредита.
- Банк будет предоставлять вам выписки по кредиту с периодичностью 30 дней в соответствии с вашим предпочтительным способом связи.
- В случае наличия жалоб в течение действия договора вы можете представить их в Банк.
- Невыполнение кредитных обязательств или ненадлежащее выполнение повлияет на вашу кредитную историю.
- Кредитная история - это совокупность информации о выполнении ваших финансовых обязательств.
- В случае невыполнения кредитных обязательств вы можете лишиться прав на недвижимость.
Важная информация о кредитной истории
Невыполнение кредитных обязательств или ненадлежащее выполнение повлияет на вашу Кредитную историю.
- Что такое кредитная история
Согласно закону РА о "Обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро", кредитная информация - это информация о обязательствах кредитной информации субъекта.
- Какие источники формируют кредитную историю
Источниками формирования кредитной истории являются банки, кредитные организации, страховые компании.
- Что такое кредитное бюро
Кредитное бюро осуществляет сбор, обработку, хранение и предоставление информации о выполнении финансовых обязательств.
- Что такое кредитный отчет
Кредитный отчет - это письменный или электронный документ, содержащий информацию о выполнении финансовых обязательств.
- Как долго хранится кредитная история
Согласно закону РА, кредитная информация должна храниться не более 5 лет.
- Как улучшить кредитную историю
Необходимо полностью погасить ранее возникшие просроченные обязательства.
- Куда обратиться, если кредитная история неверна
Если в кредитной истории заемщика есть ошибки или недостоверные данные, он может уведомить кредитное бюро.