Վարչապետին է ներկայացվել Գյումրիում նախատեսվող ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել է Երևան և Գյումրի համայնքներում ՀՀ կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Գյումրի քաղաքում նախատեսվող ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը:
Նախ ներկայացվել է 24-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման խնդիրը, ընդգծվել է, որ առկա է 24-ժամյա ջրամատակարարում, սակայն ծանրաբեռնված օրերին տեղի են ունենում պարբերական անջատումներ։ Անհրաժեշտ է իրականացնել ջրամատակարարման համակարգերի արդիականացման ծրագիր:
Զբոսաշրջային կլաստերի ստեղծման շրջանակում «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրով Գյումրիում իրականացվել է շուրջ 6․6 մլրդ դրամի ներդրում: «Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագրով» նախատեսվում է իրականացնել ևս 16․5 մլն դոլարի ներդրում զբոսաշրջային կլաստերի զարգացման ուղղությամբ։ Այս մասով առաջարկվում է ծրագրում ներառել Հաղթանակի զբոսայգու, կենտրոնական շուկայի և Մանուշյան փողոցում գտնվող շատրվանի հիմնանորոգման ծրագրերը, որոնք կնպաստեն քաղաքի համաչափ զարգացմանը:
Հաջորդ խնդիրը վերաբերել է տնակների հարցի վերջնական լուծմանը: Ներկայացվել է, որ 01.07.2026թ. դրությամբ Գյումրիում առկա է 2465 տնակ: Նշվել է, որ նախնական գնահատականներով՝ դրանցում բնակվող մոտ 596 ընտանիքի նկատմամբ Կառավարությունն ունի այս կամ այն ձևով փոխհատուցման պարտավորություն:
Ինչ վերաբերում է Անի և Ավստրիական թաղամասերի 37 փողոցների ամբողջական հիմնանորոգման հարցին, նշվել է, որ ներկայումս ընթանում են նախագծման աշխատանքներ։ Առաջարկվում է զուգահեռ բարեկարգել նաև բակային հատվածները, կառուցել խաղահրապարակներ, մինի ֆուտբոլի դաշտեր և անցկացնել լուսավորության ցանց:
Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է, որ ՏԿԵՆ-ի կողմից իրականացվող 500 կմ ճանապարհաշինական ծրագրերի ցանկում է ներառված նաև Գյումրիում տարեկան 25 կմ ճանապարհաշինական աշխատանքները:

During a meeting chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the investment priorities plan for the government of Armenia in Yerevan and Gyumri was discussed. Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Avetisyan presented the investment priorities plan for the city of Gyumri:
Initially, the issue of ensuring 24-hour water supply was presented, emphasizing that while there is a 24-hour water supply, periodic outages occur on heavy load days. A program for modernizing water supply systems needs to be implemented:
Within the framework of creating a tourism cluster, approximately 6.6 billion drams have been invested in Gyumri under the “Local Economy and Infrastructure Development” program. An additional investment of 16.5 million dollars is planned for the development of the tourism cluster under the “Tourism of Armenia and Regional Infrastructure” program. In this regard, it is proposed to include the renovation projects for Victory Park, the central market, and the fountain on Manushyan Street in the program, which will contribute to the balanced development of the city:
The next issue related to the final resolution of the shanty houses problem. It was reported that as of July 1, 2026, there are 2465 shanty houses in Gyumri. It was noted that, according to preliminary estimates, the government has compensation obligations towards approximately 596 families living in these houses:
Regarding the complete renovation of the 37 streets in the Ani and Austrian neighborhoods, it was noted that design work is currently underway. It is also proposed to simultaneously improve the courtyard areas, build playgrounds, mini-football fields, and conduct lighting networks: