Վարչապետին է ներկայացվել Գյումրիում նախատեսվող ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել է Երևան և Գյումրի համայնքներում ՀՀ կառավարության ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Գյումրի քաղաքում նախատեսվող ներդրումային առաջնահերթությունների պլանը:
Նախ ներկայացվել է 24-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման խնդիրը, ընդգծվել է, որ առկա է 24-ժամյա ջրամատակարարում, սակայն ծանրաբեռնված օրերին տեղի են ունենում պարբերական անջատումներ։ Անհրաժեշտ է իրականացնել ջրամատակարարման համակարգերի արդիականացման ծրագիր:
Զբոսաշրջային կլաստերի ստեղծման շրջանակում «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման» ծրագրով Գյումրիում իրականացվել է շուրջ 6․6 մլրդ դրամի ներդրում: «Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագրով» նախատեսվում է իրականացնել ևս 16․5 մլն դոլարի ներդրում զբոսաշրջային կլաստերի զարգացման ուղղությամբ։ Այս մասով առաջարկվում է ծրագրում ներառել Հաղթանակի զբոսայգու, կենտրոնական շուկայի և Մանուշյան փողոցում գտնվող շատրվանի հիմնանորոգման ծրագրերը, որոնք կնպաստեն քաղաքի համաչափ զարգացմանը:
Հաջորդ խնդիրը վերաբերել է տնակների հարցի վերջնական լուծմանը: Ներկայացվել է, որ 01.07.2026թ. դրությամբ Գյումրիում առկա է 2465 տնակ: Նշվել է, որ նախնական գնահատականներով՝ դրանցում բնակվող մոտ 596 ընտանիքի նկատմամբ Կառավարությունն ունի այս կամ այն ձևով փոխհատուցման պարտավորություն:
Ինչ վերաբերում է Անի և Ավստրիական թաղամասերի 37 փողոցների ամբողջական հիմնանորոգման հարցին, նշվել է, որ ներկայումս ընթանում են նախագծման աշխատանքներ։ Առաջարկվում է զուգահեռ բարեկարգել նաև բակային հատվածները, կառուցել խաղահրապարակներ, մինի ֆուտբոլի դաշտեր և անցկացնել լուսավորության ցանց:
Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է, որ ՏԿԵՆ-ի կողմից իրականացվող 500 կմ ճանապարհաշինական ծրագրերի ցանկում է ներառված նաև Գյումրիում տարեկան 25 կմ ճանապարհաշինական աշխատանքները:

На совещании под председательством премьер-министра Николая Пашиняна, на котором обсуждался план инвестиционных приоритетов правительства Армении в Ереване и Гюмри, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Арнак Аветисян представил план инвестиционных приоритетов для города Гюмри:
Сначала была представлена проблема обеспечения круглосуточного водоснабжения, подчеркнуто, что круглосуточное водоснабжение существует, но в дни высокой нагрузки происходят периодические отключения. Необходимо реализовать программу модернизации систем водоснабжения:
В рамках создания туристического кластера в Гюмри было инвестировано около 6,6 млрд драмов в рамках программы «Развитие местной экономики и инфраструктуры». В рамках программы «Туризм Армении и региональная инфраструктура» планируется осуществить дополнительные инвестиции в размере 16,5 млн долларов для развития туристического кластера. В этой связи предлагается включить в программу проекты по ремонту парка Победы, центрального рынка и фонтана на улице Манушян, которые будут способствовать равномерному развитию города:
Следующая проблема касалась окончательного решения вопроса с домиками. Было представлено, что на 01.07.2026 в Гюмри имеется 2465 домиков. Указано, что по предварительным оценкам правительство имеет обязательства по компенсации в отношении около 596 семей, проживающих в этих домиках:
Что касается полного ремонта улиц 37 в районах Ани и Австрии, было отмечено, что в настоящее время ведутся проектные работы. Предлагается также одновременно благоустроить дворовые территории, построить игровые площадки, мини-футбольные поля и провести освещение:
Арнак Аветисян сообщил, что в списке программ дорожного строительства протяженностью 500 км, осуществляемых Министерством территориального управления и инфраструктур, также включены ежегодные работы по строительству дорог в Гюмри на 25 км: