Լոռու մարզի դատախազությունում Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան այգու տարածքները վարձակալած և փաստացի տիրապետող 22 սուբյեկտ դրանք օգտագործում է պայմանագրերի խախտումներով ու ոչ նպատակային: Արդյունքում այգին հայտնվել է անբարեկարգ վիճակում:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում միջնորդագիր է ուղարկվել Վանաձորի համայնքապետարան՝ վերոնշյալ 22 սուբյեկտի հետ կնքված վարձակալության և անհատույց օգտագործման պայմանագրերը խզելու նպատակով:
Միջնորդագրի արդյունքում 2026 թվականի հունիսի 4-ին դադարեցվել է այգու տարածքում՝ Կ. Դեմիրճյան փողոց 25-1/2 հասցեում գտնվող 405 քմ մակերեսով, 4 միլիոն 208 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով ևս մեկ հողամասի նկատմամբ իրավաբանական անձի վարձակալության իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը:

Участок в парке имени Гранта Матевосьяна возвращен в собственность Ванадзора
В результате проведенного в прокуратуре Лорийской области исследования по запросу Лорийской областной администрации выяснилось, что 22 субъекта, арендующие и фактически владеющие территориями парка имени Гранта Матевосьяна в Ванадзоре, используют их с нарушением условий договоров и не по назначению. В результате парк оказался в запущенном состоянии.
Об этом сообщает Генеральная прокуратура РА.
В прокуратуре Лорийской области было направлено ходатайство в мэрию Ванадзора с целью расторжения договоров аренды и безвозмездного пользования с вышеупомянутыми 22 субъектами.
В результате ходатайства 4 июня 2026 года было прекращено право аренды юридического лица на участок площадью 405 кв. м по адресу: улица К. Демирчяна 25-1/2, кадастровая стоимость которого составляет около 4 миллионов 208 тысяч драмов. Участок был возвращен в собственность общины.