Գաագայում տեղի ունեցավ հայ ծաղիկների եվրոպական շուկա արտահանման հեռանկարների շուրջ քննարկում, որտեղ մասնակցեցին Հայաստանի տնտեսական նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը և արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վագան Կոստանյանը:
Քննարկմանը մասնակցեցին Նիդեռլանդների արտաքին գործերի և գյուղատնտեսության նախարարությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հայ և նիդեռլանդական ծաղիկների արտադրությամբ, լոգիստիկայով և բրոքերային ծառայություններով զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Մասնակիցները ընդգծել են երկարաժամկետ և փոխշահավետ համագործակցության ձևավորման կարևորությունը, ինչպես նաև արտահանման գործընթացներին ավելի շատ ջերմոցային տնտեսությունների ներգրավումը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են ոլորտի զարգացման պետական աջակցության ծրագրերը և Հայաստանի կառավարության կողմից տրամադրվող աջակցման միջոցները:
Հայաստանի պատվիրակությունը այցելել է Royal FloraHolland-ի գրասենյակ և երկու խոշոր նիդեռլանդական ծաղիկների արտադրական ընկերություններ, որտեղ ծանոթացել են ծաղիկների աճեցման աշխատանքներին և քննարկել համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Հիշեցնենք, որ հունիսի սկզբին Royal FloraHolland-ը հայտարարեց, որ բացում է իր շուկան հայ ծաղիկների համար:

В Гааге прошло обсуждение перспектив экспорта армянских цветов на европейский рынок, в котором приняли участие заместитель министра экономики Арман Ходжоян и заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян:
В обсуждении участвовали представители министерств иностранных дел и сельского хозяйства Нидерландов, а также армянских и нидерландских компаний, занимающихся выращиванием цветов, логистикой и брокерскими услугами:
Участники подчеркнули важность формирования долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, а также привлечения к экспортным процессам как можно большего числа тепличных хозяйств:
В ходе встречи были представлены государственные программы поддержки развития отрасли и меры содействия, оказываемые правительством Армении:
Армянская делегация посетила штаб-квартиру Royal FloraHolland и два крупнейших нидерландских предприятия по выращиванию цветов, где ознакомилась с работой цветочного аукциона и обсудила возможности расширения сотрудничества:
Напомним, что в начале июня Royal FloraHolland заявила о том, что открывает свой рынок для армянских цветов: