Գաագայում տեղի ունեցավ հայ ծաղիկների եվրոպական շուկա արտահանման հեռանկարների շուրջ քննարկում, որտեղ մասնակցեցին Հայաստանի տնտեսական նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը և արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վագան Կոստանյանը:
Քննարկմանը մասնակցեցին Նիդեռլանդների արտաքին գործերի և գյուղատնտեսության նախարարությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հայ և նիդեռլանդական ծաղիկների արտադրությամբ, լոգիստիկայով և բրոքերային ծառայություններով զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Մասնակիցները ընդգծել են երկարաժամկետ և փոխշահավետ համագործակցության ձևավորման կարևորությունը, ինչպես նաև արտահանման գործընթացներին ավելի շատ ջերմոցային տնտեսությունների ներգրավումը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են ոլորտի զարգացման պետական աջակցության ծրագրերը և Հայաստանի կառավարության կողմից տրամադրվող աջակցման միջոցները:
Հայաստանի պատվիրակությունը այցելել է Royal FloraHolland-ի գրասենյակ և երկու խոշոր նիդեռլանդական ծաղիկների արտադրական ընկերություններ, որտեղ ծանոթացել են ծաղիկների աճեցման աշխատանքներին և քննարկել համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Հիշեցնենք, որ հունիսի սկզբին Royal FloraHolland-ը հայտարարեց, որ բացում է իր շուկան հայ ծաղիկների համար:

A roundtable discussion on the prospects for exporting Armenian flowers to the European market was held in The Hague, attended by Armenia's Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan and Deputy Minister of Foreign Affairs Vagan Kostanyan:
Representatives from the Netherlands' ministries of foreign affairs and agriculture, as well as Armenian and Dutch companies involved in flower cultivation, logistics, and brokerage services participated in the discussion:
Participants emphasized the importance of forming long-term and mutually beneficial cooperation, as well as involving as many greenhouse farms as possible in the export processes:
During the meeting, state support programs for the development of the industry and the assistance measures provided by the Armenian government were presented:
The Armenian delegation visited the headquarters of Royal FloraHolland and two major Dutch flower-growing enterprises, where they familiarized themselves with the operations of the flower auction and discussed opportunities for expanding cooperation:
It is worth noting that at the beginning of June, Royal FloraHolland announced that it was opening its market to Armenian flowers: