TSMC-ն արագացնում է Արիզոնայի գործարանի կառուցումը՝ AI պահանջարկից օգտվելու համար
TSMC-ն արագացնում է Արիզոնայի գործարանի կառուցումը՝ AI պահանջարկից օգտվելու համար: TSMC-ի ֆինանսական տնօրեն Վենդել Հուանգը CNBC-ին տված հարցազրույցում նշեց, որ ընկերությունը կրկնապատկում է իր Արիզոնայի ընդլայնումը:
Ընկերության 2- նանոմետրանոց տեխնոլոգիան կխթանի իր եկամուտը հաջորդ եռամսյակում: TSMC-ն նախատեսում է, որ Մերձավոր Արևելքի հակամարտություններից առաջացած ազդեցությունը կառավարելի կլինի՝ շնորհիվ բազմազան աղբյուրների և անվտանգության պահուստների:
TSMC-ն, կամ Տայվանի կիսահաղորդիչների արտադրության ընկերությունը, մեծացնում է Արիզոնայում իր ներդրումը՝ 100 միլիարդ դոլար ավելացնելով ԱՄՆ-ի կիսահաղորդիչների արտադրական footprint-ը, քանի որ հաճախորդների կողմից AI-ի պահանջարկը շարունակաբար աճում է:
Այս նոր ներդրումը TSMC-ի ընդհանուր ներդրումային պPipeline-ը Արիզոնայում հասցնում է 265 միլիարդ դոլարի, ինչը ընդգծում է AI-ի պահանջարկից բխող մեծածավալ ընդլայնումը:
Հուանգը նշեց, որ նոր ներդրումը գալիս է ԱՄՆ-ի շուկայում ուժեղ հաճախորդների պահանջարկի և կառավարության աջակցության հիման վրա:
Աճող պահանջարկ
Հաճախորդների պահանջարկը բավարարելու համար TSMC-ն ակտիվորեն օպտիմիզացնում է իր առաջատար կարողությունները, այդ թվում՝ 5- նանոմետրանոց կարողությունների արագ վերափոխումը 3- նանոմետրանոց տեխնոլոգիային:
ԱՄՆ-ի գործարանի կառուցման ծախսերը 4-5 անգամ ավելի բարձր են, քան Թայվանում, սակայն Հուանգը նշեց, որ ընդլայնումը վերջում կխթանի ԱՄՆ-ի կիսահաղորդիչների էկոհամակարգի զարգացումը:

TSMC ускоряет строительство завода в Аризоне, чтобы воспользоваться спросом на ИИ. Финансовый директор TSMC Вендель Хуанг в интервью CNBC сообщил, что компания удваивает свои усилия по расширению в Аризоне:
Технология 2 нм будет способствовать росту доходов компании в следующем квартале. TSMC ожидает управляемое влияние конфликтов на Ближнем Востоке благодаря диверсифицированным источникам и запасам безопасности:
TSMC, или Тайваньская компания по производству полупроводников, увеличивает свои инвестиции в Аризоне, добавляя 100 миллиардов долларов для активного расширения своего производства полупроводников в США на фоне растущего многолетнего спроса на ИИ:
Это новое обязательство увеличивает общий объем инвестиций TSMC в Аризоне до 265 миллиардов долларов, что подчеркивает масштабное расширение, вызванное спросом на ИИ:
Хуанг отметил, что новое вложение обусловлено сильным спросом со стороны клиентов на американском рынке и поддержкой со стороны правительства:
Растущий спрос
Для удовлетворения растущего спроса клиентов TSMC активно оптимизирует свои передовые мощности, включая быструю конвертацию своих мощностей 5 нм в передовые 3 нм:
Стоимость строительства заводов в США в 4-5 раз выше, чем в Тайване, однако Хуанг отметил, что расширение в конечном итоге будет способствовать развитию экосистемы полупроводников в США: