Քրիս Ֆոլը, Թրամփի վարչակազմի արհեստական բանականության ստանդարտների և նորարարության կենտրոնի (CAISI) ղեկավար, հրաժարական է տվել իր պաշտոնից, ինչպես հաստատել է CNBC-ն:
ԱՄՆ առևտրի նախարարության խոսնակ Քրիստեն Այխամերը հայտնել է, որ Նորագույն տեխնոլոգիաների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Արվինդ Ռաման կծառայի որպես CAISI-ի ժամանակավոր տնօրեն:
CAISI-ն նպատակ ունի օգնել կառավարությանը Facilitate «թեստավորում և համագործակցային հետազոտություն» իրականացնել առևտրային արհեստական բանականության համակարգերի շուրջ:
Ֆոլի հրաժարականը ավելացնում է անհcertainty, թե ով է լինելու Թրամփի վարչակազմի AI քաղաքականության և հետազոտության գլխավոր ներկայացուցիչը:
Չինական բաց աղբյուրների մոդելները ձեռք են բերում traction ԱՄՆ-ում, ինչը զգալի մարտահրավեր է ներկայացնում OpenAI և Anthropic-ի մեծ սեփական մոդելների դեմ:
Թրամփի վարչակազմը ավելի ակտիվ մոտեցում է որդեգրել AI կարգավորմանը, հատկապես AI-ի գործադիր հրաման ստորագրելուց հետո:

Trump administration's head of AI safety agency resigns after 3 months on job
Chris Fall, the head of the Center for AI Standards and Innovation, resigned from his role as director just three months after he was picked for the job by the Trump administration, CNBC confirmed on Monday.
CAISI, part of the U.S. Department of Commerce, aims to help the government facilitate "testing and collaborative research" around commercial artificial intelligence systems, according to its website.
Commerce Department spokesperson Kristen Eichamer told CNBC that Arvind Raman, the director of the National Institute of Standards and Technology, will serve as acting director of CAISI and continue to oversee the agency.
Fall's departure adds to growing uncertainty surrounding who serves as the Trump administration's point person for AI policy and research.
It's a particularly sensitive moment for the White House as Chinese open-source models gain traction in the U.S. against big proprietary models from OpenAI and Anthropic.
The Trump administration has taken a more hands-on approach to AI regulation since the president signed an AI executive order in June.