ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ժամանել է Թուրքիա՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի համար, երբ դաշինքը ճնշման տակ է Ռուսաստանի շարունակվող ռազմական ագրեսիայի պատճառով Ուկրաինայում և Ամերիկայի աճող պահանջի պատճառով, որ ՆԱՏՕ-ի անդամները արագորեն բարձրացնեն իրենց պաշտպանական ծախսերը:
Այս pressing խնդիրները ավելանում են ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ պատերազմին և նրա նախորդ փորձերին՝ գրավել Գրենլանդիա, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ Դանիքի տարածքն է:
Թրամփը կենտրոնական կերպար է բոլոր այս հարցերում:
«Ես կարող եմ պատկերացնել շատ հարցեր, որտեղ դա կարող է սխալ գնալ», - ասել է Բրուքինգի ինստիտուտի Մայքլ Օ’Հանլոնը CNBC-ի «The Exchange» հաղորդման ընթացքում:
Գագաթաժողովի դրական արդյունքը կարող է լինել ՆԱՏՕ-ի ռազմական ծախսերի բեռի կիսման վրա առաջընթացը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ ճնշման ավելացման նոր միջոցների գտնելը:
Թրամփը ժամանել է Անկարա՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից ընդունվելուց հետո:
Չնայած Թրամփը նախկինում հակասություններ է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ, նա նախատեսում է հանդիպել նրա հետ Թուրքիայում:

President Donald Trump has arrived in Turkey for a summit of NATO, the North Atlantic Treaty Organization, as the alliance is squeezed by Russia's continuing military aggression in Ukraine and America's growing insistence that NATO members quickly beef up their defense spending.
Those pressing concerns come on top of lingering controversies surrounding the U.S.' war against Iran and its prior attempts to take over Greenland, a territory of NATO member Denmark.
Trump is a central figure in all of those issues.
"I can imagine so many issues where this could go wrong," Michael O'Hanlon of the Brookings Institution told CNBC's "The Exchange" on Monday in a preview of the summit.
A positive outcome for the gathering would include NATO making headway on sharing its military spending burden, and finding more ways to put pressure on Russian President Vladimir Putin.
Trump arrived in Ankara on Tuesday afternoon local time. He was met by Turkish President Recep Tayyip Erdogan upon arrival and headed to a bilateral meeting with him after an arrival ceremony.