ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ժամանել է Թուրքիա՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի համար, երբ դաշինքը ճնշման տակ է Ռուսաստանի շարունակվող ռազմական ագրեսիայի պատճառով Ուկրաինայում և Ամերիկայի աճող պահանջի պատճառով, որ ՆԱՏՕ-ի անդամները արագորեն բարձրացնեն իրենց պաշտպանական ծախսերը:
Այս pressing խնդիրները ավելանում են ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ պատերազմին և նրա նախորդ փորձերին՝ գրավել Գրենլանդիա, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ Դանիքի տարածքն է:
Թրամփը կենտրոնական կերպար է բոլոր այս հարցերում:
«Ես կարող եմ պատկերացնել շատ հարցեր, որտեղ դա կարող է սխալ գնալ», - ասել է Բրուքինգի ինստիտուտի Մայքլ Օ’Հանլոնը CNBC-ի «The Exchange» հաղորդման ընթացքում:
Գագաթաժողովի դրական արդյունքը կարող է լինել ՆԱՏՕ-ի ռազմական ծախսերի բեռի կիսման վրա առաջընթացը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ ճնշման ավելացման նոր միջոցների գտնելը:
Թրամփը ժամանել է Անկարա՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից ընդունվելուց հետո:
Չնայած Թրամփը նախկինում հակասություններ է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ, նա նախատեսում է հանդիպել նրա հետ Թուրքիայում:

Трамп прибыл в Турцию на саммит НАТО на фоне атак России на Украину
Президент США Дональд Трамп прибыл в Турцию на саммит НАТО, когда альянс находится под давлением продолжающейся военной агрессии России в Украине и растущих требований Америки к членам НАТО быстро увеличить свои оборонные расходы.
Эти актуальные проблемы добавляются к продолжающимся спорам вокруг войны США с Ираном и его предыдущих попыток захватить Гренландию, территорию члена НАТО Дании.
Трамп является центральной фигурой во всех этих вопросах.
«Я могу представить множество вопросов, где это может пойти не так», — сказал Майкл О’Хэнлон из Института Брукингса в интервью CNBC в программе «The Exchange».
Положительным исходом встречи могло бы стать продвижение НАТО в разделении военных расходов и нахождении новых способов оказания давления на президента России Владимира Путина.