Թրամփը կոչ է արել Իրանը ներառել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագծում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր հայտարարել է, որ հանրապետականները պետք է Իրանի հարցը ներառեն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագծում:
ԱՄՆ Սենատ է ներկայացվել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման մասին օրինագիծը, որը նախկինում առաջ էր մղում հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը։ Նրա մահից հետո նախաձեռնությունը Կոնգրեսի վերին պալատ է ներկայացրել դեմոկրատ սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը։
Օրինագիծը նախատեսում է պատժամիջոցներ Ռուսաստանի բարձրագույն քաղաքական և ռազմական ղեկավարության, այդ թվում՝ Վլադիմիր Պուտինի, ռուսական բանկերի՝ ներառյալ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի, «Սբերբանկ»-ի, ՎՏԲ-ի և «Գազպրոմբանկ»-ի, ինչպես նաև պաշտպանական, էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտների ձեռնարկությունների նկատմամբ։
Նախագծով առաջարկվում է սահմանափակումները տարածել նաև ռուսական նավթ, գազ, ածուխ, ուրան և պատժամիջոցների տակ գտնվող այլ ապրանքներ տեղափոխող նավերի, ինչպես նաև օտարերկրյա այն քաղաքացիների և ընկերությունների նկատմամբ, որոնք մատակարարումներ են իրականացնում Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրին։

Президент США Дональд Трамп сегодня заявил, что республиканцы должны включить вопрос Ирана в законопроект о санкциях против России.
В Сенат США представлен законопроект о ужесточении санкций против России, который ранее продвигал республиканский сенатор Линдси Грэм. После его смерти инициативу представил в верхнюю палату Конгресса демократический сенатор Ричард Блументаль.
Законопроект предусматривает санкции против высшего политического и военного руководства России, включая Владимира Путина, российских банков, включая Центральный банк России, «Сбербанк», ВТБ и «Газпромбанк», а также предприятий в оборонной, энергетической и транспортной сферах.
Проект предлагает распространить ограничения также на суда, перевозящие российскую нефть, газ, уголь, уран и другие товары, находящиеся под санкциями, а также на иностранных граждан и компании, которые поставляют товары российскому военно-промышленному комплексу.