Թրամփը կոչ է արել Իրանը ներառել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագծում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր հայտարարել է, որ հանրապետականները պետք է Իրանի հարցը ներառեն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագծում:
ԱՄՆ Սենատ է ներկայացվել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացման մասին օրինագիծը, որը նախկինում առաջ էր մղում հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը։ Նրա մահից հետո նախաձեռնությունը Կոնգրեսի վերին պալատ է ներկայացրել դեմոկրատ սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը։
Օրինագիծը նախատեսում է պատժամիջոցներ Ռուսաստանի բարձրագույն քաղաքական և ռազմական ղեկավարության, այդ թվում՝ Վլադիմիր Պուտինի, ռուսական բանկերի՝ ներառյալ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի, «Սբերբանկ»-ի, ՎՏԲ-ի և «Գազպրոմբանկ»-ի, ինչպես նաև պաշտպանական, էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտների ձեռնարկությունների նկատմամբ։
Նախագծով առաջարկվում է սահմանափակումները տարածել նաև ռուսական նավթ, գազ, ածուխ, ուրան և պատժամիջոցների տակ գտնվող այլ ապրանքներ տեղափոխող նավերի, ինչպես նաև օտարերկրյա այն քաղաքացիների և ընկերությունների նկատմամբ, որոնք մատակարարումներ են իրականացնում Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրին։

US President Donald Trump today stated that Republicans should include the issue of Iran in the sanctions legislation against Russia.
A bill to tighten sanctions against Russia has been presented to the US Senate, which was previously promoted by Republican Senator Lindsey Graham. After his death, the initiative was introduced to the upper chamber of Congress by Democratic Senator Richard Blumenthal.
The bill proposes sanctions against the highest political and military leadership of Russia, including Vladimir Putin, Russian banks, including the Central Bank of Russia, Sberbank, VTB, and Gazprombank, as well as enterprises in the defense, energy, and transportation sectors.
The project also proposes to extend restrictions to ships transporting Russian oil, gas, coal, uranium, and other sanctioned goods, as well as to foreign citizens and companies that supply goods to the Russian military-industrial complex.