Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ բոլորն անհրաժեշտ է հասկանան, որ նոր խաղի կանոնները պետք է պահպանվեն: Նա նշել է, որ մայրաքաղաքում վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում իրականացվել է 11,519 աղբամանների սպասարկում և փողոցների մաքրություն:
Ավինյանը նաև տեղեկացրել է, որ «Երևանի ավտոբուս» ընկերությունը 76 երթուղիներում սպասարկել է 9332 միավոր շարժակազմ, ինչը 9382-ի փոխարեն է:
Քաղաքապետը նշել է, որ «Parking City Service» ՓԲԸ-ի հետ համատեղ ուսումնասիրվում են կայանատեղիների ենթակառուցվածքներից տվյալների ստացման հնարավորությունները:

Tigran Avinyan calls for adherence to new rules of the game
The Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, stated that everyone must understand that the new rules of the game need to be adhered to. He noted that over the past two weeks, 11,519 garbage bins have been serviced and street cleaning has been conducted in the capital.
Avinyan also reported that the 'Yerevan Bus' company serviced a total of 9,332 units of rolling stock on 76 routes, which is lower than the 9,382 expected.
The Mayor emphasized that in cooperation with 'Parking City Service', they are exploring the possibilities of obtaining data from the infrastructure of parking lots.