Տեխուտի մետաղական-մոլիբդենային հանքավայրը Հայաստանում անցել է ԱՄՆ-ի Dynamic Frontier Holdings ընկերության վերահսկողության տակ: Այս մասին հայտնում է Ազատություն ռադիոկայանը՝ հղում անելով իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեեստրի փաստաթղթերին:
Dynamic Frontier Holdings-ը, որը գրանցված է Տեխասում, հանդիսանում է «Կուպրար ՌԱ» (Kuprar RA LLC) ընկերության նոր բաժնետերը, որը շահագործում է Տեխուտի հանքավայրը:
Ընկերությունը ղեկավարում է ֆինանսիստ և ներդրող Կոնստանտին Սոկոլովը, որը գրանցված է Ֆլորիդայում:
Այս շաբաթ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը նշանակել է 52-ամյա Սոկոլովին TRIPP+ ներդրումային հիմնադրամի ղեկավար, որը ֆինանսավորելու է Հարավային Կովկասի առևտրային ճանապարհի նախագծերը:
Տեխուտի հանքավայրը գտնվում է Լոռու մարզում և համարվում է Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ հանքավայրը: 1972 թվականի երկրաբանական հետազոտությունների արդյունքներով, դրա պաշարները գնահատվում են 450 միլիոն տոննա հանքաքարի:

Техутское медно-молибденовое месторождение в Армении перешло под контроль американской компании Dynamic Frontier Holdings. Об этом сообщает армянская служба радио Азатутюн со ссылкой на документы Электронного реестра юридических лиц.
Dynamic Frontier Holdings, зарегистрированная в штате Техас, является новым акционером компании «Купрар РА» (Kuprar RA LLC), которая эксплуатирует Техутское месторождение.
Компания возглавляется финансистом и инвестором Константином Соколовым, зарегистрированным во Флориде.
На этой неделе стало известно, что Госдепартамент США назначил 52-летнего Соколова руководителем инвестиционного фонда TRIPP+, который будет заниматься финансированием проектов в рамках торгового маршрута через Южный Кавказ.
Техутское месторождение расположено в Лорийской области и считается вторым по объему запасов в стране. По результатам геологоразведочных работ 1972 года, его запасы оценивались в 450 миллионов тонн руды.