Թաթուլ Մանասերյանը խոսում է հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների խնդիրների մասին
Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը Aravot.am-ի հետ զրույցում խոսել է հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերություններում առկա խնդիրների մասին, որոնք հանգեցրել են հայկական արտահանման խիստ սահմանափակումների:
Մանասերյանը նշել է, որ Ռուսաստանը հուլիսի 10-ից 12 ամսով կասեցրել է հայկական երկու սերտիֆիկացման մարմինների փաստաթղթերի գործողությունը, ինչի հետևանքով «ԱՐՄՏԵՍՏ» և «ԱՐՄ-ՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի կողմից սերտիֆիկացված ապրանքատեսակների արտահանումը կասեցվելու է:
«Մենք, իբրև պետություն, պետք է հասկանալ, որ բարեկամ երկրների հետ հարաբերությունները պահպանելը կարևոր է մեր երկրի առաջընթացի համար»,- ասել է նա:
Մանասերյանը նաև ընդգծել է, որ Արևմուտքի հետ հարաբերություններում «հաճոյանալու» կեցվածքը կարող է վտանգավոր լինել, և նշել է, որ Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ, կարողացել է զգալիորեն ավելացնել իր առևտուրը Ռուսաստանի հետ:

News | 2026/07/19 18:02
Doctor of Economics, Professor Tatoul Manaseryan discussed issues in Armenian-Russian economic relations in an interview with Aravot.am, which have led to significant restrictions on exports from Armenia.
Manaseryan noted that Russia has suspended the operation of documents from two Armenian certification bodies for a period of 12 months starting from July 10, resulting in the suspension of exports of goods certified by the companies «ARMTEST» and «ARM-TEST».
«As a state, we must understand that maintaining relations with friendly countries is crucial for our progress,» he stated.
Manaseryan also emphasized that the stance of «pleasing the West» in relations with the West could be dangerous, noting that Turkey, as a NATO member, has significantly increased its trade with Russia.