Թաթուլ Մանասերյանը խոսում է հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների խնդիրների մասին
Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը Aravot.am-ի հետ զրույցում խոսել է հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերություններում առկա խնդիրների մասին, որոնք հանգեցրել են հայկական արտահանման խիստ սահմանափակումների:
Մանասերյանը նշել է, որ Ռուսաստանը հուլիսի 10-ից 12 ամսով կասեցրել է հայկական երկու սերտիֆիկացման մարմինների փաստաթղթերի գործողությունը, ինչի հետևանքով «ԱՐՄՏԵՍՏ» և «ԱՐՄ-ՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի կողմից սերտիֆիկացված ապրանքատեսակների արտահանումը կասեցվելու է:
«Մենք, իբրև պետություն, պետք է հասկանալ, որ բարեկամ երկրների հետ հարաբերությունները պահպանելը կարևոր է մեր երկրի առաջընթացի համար»,- ասել է նա:
Մանասերյանը նաև ընդգծել է, որ Արևմուտքի հետ հարաբերություններում «հաճոյանալու» կեցվածքը կարող է վտանգավոր լինել, և նշել է, որ Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ, կարողացել է զգալիորեն ավելացնել իր առևտուրը Ռուսաստանի հետ:

Татул Манасерян говорит о проблемах армяно-российских экономических отношений
Доктор экономики, профессор Татул Манасерян в разговоре с Aravot.am обсудил проблемы армяно-российских экономических отношений, которые привели к серьезным ограничениям на экспорт из Армении.
Манасерян отметил, что Россия с 10 июля приостановила действие документов двух армянских сертификационных органов на срок до 12 месяцев, в результате чего экспорт товаров, сертифицированных компаниями «АРМТЕСТ» и «АРМ-ТЕСТ», будет приостановлен.
«Мы, как государство, должны понимать, что поддержание отношений с дружественными странами важно для нашего прогресса», - сказал он.
Манасерян также подчеркнул, что позиция «угодить Западу» в отношениях с Западом может быть опасной, и отметил, что Турция, будучи членом НАТО, смогла значительно увеличить свою торговлю с Россией.