Sunhit և LONGi-ն ներկայացնում են նոր արևային արտադրանքը Հայաստանի բիզնեսներին
Sunhit, արևային էլեկտրակայանների տեղադրման ընկերությունը, և LONGi Solar Europe-ը կազմակերպել են մասնագիտական B2B ֆորում գործընկերների համար, որի նպատակն է խթանել բարձր արդյունավետության հետադարձ կապի տեխնոլոգիայի լայն կիրառումը Հայաստանի շուկայում և աջակցել երկրի Reliable, high-performance solar energy solutions-ի աճող պահանջարկին:
Իրադարձությունը ավարտվել է Համաձայնագրի ստորագրմամբ, որը հաստատում և ամրապնդում է Sunhit-ի և LONGi Solar-ի միջև երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերությունը, ըստ որի Sunhit-ը շարունակում է LONGi Solar-ի պաշտոնական գործընկեր լինել Հայաստանում:
«Մենք շարունակելով առաջ մղել արևային էներգիայի համակարգերի զարգացմանը, Sunhit-ը բարձրացնում է LONGi Solar-ի հետ երկարաժամկետ համագործակցությունը ռազմավարական մակարդակի: Մենք հանձնառու ենք առաջարկել հայկական բիզնեսներին բարենպաստ լուծումներ, որոնք կօգնեն բարելավել իրենց գործունեությունը: LONGi գործընկերների կողմից առաջարկվող պայմանները, համադրելով արևային պանելների որակի հետ, Հայաստանի լավագույններից են», - ասաց Տիգրան Վարդանյանը, Sunhit-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն:
Hi-MO X10 արտադրանքի շարքը LONGi-ի ամենաառաջադեմ Hybrid Passivated Back Contact 2.0 մոդուլն է, որը նախատեսված է առևտրային և տարածքային արևային էներգիայի արտադրության նախագծերի համար:
Բոլոր էլեկտրական կոնտակտները տեղափոխելով բջջի հետևի կողմը, HPBC 2.0 տեխնոլոգիան (Hybrid Passivate Back Contact) ամբողջությամբ վերացնում է առջևի էլեկտրոդի ստվերումը, առավելագույնի է հասցնում արևի լույսին բացահայտված ակտիվ մակերեսի տարածքը և բաց Unlock significantly higher energy yields than conventional module designs. Այսպիսով, մոդուլը առաջարկում է մինչև 670 W հզորություն, 24.8% մոդուլի արդյունավետություն և 26.6% բջջի արդյունավետություն:
«Մեր գործընկերությունը Sunhit-ի հետ ապահովում է ուժեղ տեղական հիմք, որը հիմնված է տեխնիկական փորձի և շուկայի հասկացողության վրա», - ասաց Ադրիան Կոչանը, LONGi Solar Eastern Europe Business Center-ի գլխավոր տնօրեն (DG): «Այս համագործակցության միջոցով մենք աշխատում ենք բարձր արդյունավետության հետադարձ կապի տեխնոլոգիան հասանելի դարձնել Հայաստանում և աջակցել շուկայի շարունակական զարգացմանը, որը զարգանում էRemarkable pace:
Ֆորումի ընթացքում ACBA Leasing-ը, Հայաստանի առաջատար վարկային ընկերությունը, ներկայացրեց ֆինանսավորման հնարավորությունները GEFF ծրագրի միջոցով, որը հնարավորություն է տալիս բիզնեսներին ստանալ մինչև 15% գումար վերադարձ, երբ գնում են արևային էլեկտրակայաններ: Սա դարձնում է արևային ներդրումները ֆինանսապես ավելի գրավիչ:
Nairi Insurance-ը, Հայաստանի ամենաերկար ժամանակ գործող ապահովագրական ընկերությունը, երկրի միակ ապահովագրողը միջազգային վարկանիշով (Moody’s B1, Stable Outlook) և 2025 թվականի արդյունքներով շուկայի առաջատար, նույնպես ներկայացրեց իր բացառիկ արևային էլեկտրակայանի ապահովագրական փաթեթը:
Sunhit-ից ֆոտովոլտային արևային համակարգ ձեռք բերող հաճախորդները կստանան Nairi Insurance-ից 12 ամսվա անվճար ապահովագրական քաղաքականություն, որը կ覆盖ում է լայնածավալ ռիսկերը, ներառյալ հրդեհ, կարկուտ, ուժեղ քամիներ, ջրհեղեղ, գողություն և այլն: Այս առաջարկը գործում է անկախ գնումների ֆինանսավորման եղանակից:
«Մենք շարունակաբար հետևում ենք շուկայի զարգացումներին և նախագծում ենք արտադրանք, որոնք արձագանքում են մեր հաճախորդների զարգացող պահանջներին: Արևային էներգիան արագ զարգանում է Հայաստանում: Այս ապահովագրական լուծումը ստեղծելիս մենք ուշադիր ուսումնասիրել ենք շուկան և հաճախորդների պահանջը և, Sunhit-ի հետ միասին, մշակել ենք արտադրանք, որը ակնհայտորեն օգուտ է տալիս սպառողներին», - ասաց Գևորգ Վոսքանյանը, Nairi Insurance-ի փոխտնօրեն:
Նորարարության և տեխնոլոգիական առաջընթացի հանձնառությամբ, Sunhit-ը հիմնադրվել է 2024 թվականին, միավորելով ավելի քան 10 տարվա փորձ ունեցող մասնագետների թիմ:Ընկերության մասնագետները կիրառում են իրենց լայնածավալ գիտելիքները Sunhit-ի աճի և ընդլայնման աջակցելու համար, միաժամանակ նպաստելով Հայաստանի կայուն տնտեսական զարգացմանը: Այսօր թիմը տեղադրել է արևային էլեկտրակայաններ, որոնց ընդհանուր հզորությունը գերազանցում է 15 ՄՎտ:Sunhit-ը LONGi Solar-ի պաշտոնական գործընկերն է Հայաստանում:Sunhit-ի ֆոտովոլտային լուծումները օգտագործում են արևային էներգիան բնակարանների և բիզնեսների էներգավորելու համար, միաժամանակ օգնելով հաճախորդներին հասնել զգալի խնայողությունների, որոնք կարող են վերադառնալ այլ ներդրումային հնարավորությունների:
LONGi Green Energy Technology, հիմնադրվել է 2000 թվականին, համաշխարհային չափանիշներով ինտեգրված արևային և պահեստավորման լուծումների մատակարար է, որը ունի ավելի քան 30 վայրեր և արտադրական կայքեր ամբողջ աշխարհում: LONGi Solar-ը կենտրոնանում է բարձր արդյունավետության ֆոտովոլտային արտադրանքների վրա տարածքային և հանրային մասշտաբի կիրառությունների համար: Ընկերությունը ծածկում է ամբողջ արժեքային շղթան՝ սիլիկոնից մինչև մոդուլներ և էներգիայի համակարգեր, աջակցելով զրո-ածխածնի էներգիայի անցմանը: LONGi-ն, որը գտնվում է Ֆրանկֆուրտում՝ Եվրոպայի համար, 2021 թվականից ի վեր 23 անգամ խախտել է արևային բջիջների արդյունավետության ռեկորդները, հասնելով 28.13%-ի HIBC բջիջների և 34.85%-ի զույգ բջիջների համար: Այն նաև ունի 26.4% մոդուլի արդյունավետության ռեկորդ և առաջ է տանում հետադարձ կապի տեխնոլոգիան որպես հիմնական ուշադրություն:

Sunhit и LONGi представляют новый солнечный продукт для армянских компаний
Компания Sunhit, занимающаяся установкой солнечных электростанций, и LONGi Solar Europe провели профессиональный B2B форум для партнеров, направленный на содействие более широкому применению высокоэффективной технологии обратного контакта на армянском рынке и поддержку растущего спроса на надежные решения солнечной энергии с высокой производительностью в стране.
Мероприятие завершилось подписанием Меморандума о взаимопонимании (MoU), который подтверждает и укрепляет долгосрочное стратегическое партнерство между Sunhit и LONGi Solar, в рамках которого Sunhit продолжает оставаться официальным партнером LONGi Solar в Армении.
«Продолжая развивать солнечные энергетические системы, Sunhit поднимает свое многолетнее сотрудничество с LONGi Solar на стратегический уровень. Мы остаемся приверженными предложению армянским компаниям выгодных решений, которые помогают улучшить их деятельность. Условия, предлагаемые нашими партнерами из LONGi, в сочетании с качеством их солнечных панелей, являются одними из лучших в Армении», - сказал Тигран Варданян, основатель и генеральный директор Sunhit.
Линейка продуктов Hi-MO X10 является самым современным модулем Hybrid Passivated Back Contact 2.0 от LONGi, предназначенным для коммерческих и распределенных проектов по производству солнечной энергии.
Перемещая все электрические контакты на заднюю сторону ячейки, основная технология HPBC 2.0 (Hybrid Passivate Back Contact) полностью устраняет затенение переднего электрода, максимизируя активную поверхность, подвергающуюся солнечному свету, и открывая значительно более высокие энергетические выходы, чем традиционные конструкции модулей. В результате модуль предлагает мощность до 670 Вт, эффективность модуля 24,8% и эффективность ячейки 26,6%.
«Наше партнерство с Sunhit обеспечивает прочную местную основу, основанную на техническом опыте и понимании рынка», - сказал Адриан Кочан, генеральный директор LONGi Solar Eastern Europe Business Center (DG). «В рамках этого сотрудничества мы работаем над тем, чтобы сделать высокоэффективную технологию обратного контакта доступной в Армении и поддержать дальнейшее развитие рынка, который развивается сRemarkable pace:
Во время форума ACBA Leasing, ведущая лизинговая компания Армении, представила финансовые возможности, доступные через программу GEFF, позволяющую компаниям получать до 15% кэшбэка при покупке солнечных электростанций. Это делает солнечные инвестиции еще более финансово привлекательными.
Nairi Insurance, старейшая страховая компания Армении, единственный страховщик страны с международным кредитным рейтингом (Moody’s B1, Stable Outlook) и лидер рынка по результатам 2025 года, также представила свой эксклюзивный страховой пакет для солнечных электростанций.
Клиенты, покупающие фотовольтаическую солнечную систему от Sunhit, получат бесплатную 12-месячную страховую политику от Nairi Insurance, покрывающую широкий спектр рисков, включая пожар, град, сильные ветры, наводнения, кражу и многое другое. Это предложение действует независимо от метода финансирования покупки.
«Мы постоянно следим за развитием рынка и разрабатываем продукты, которые отвечают развивающимся потребностям наших клиентов. Солнечная энергия быстро развивается в Армении. Создавая это страховое решение, мы тщательно изучили рынок и потребности клиентов и, совместно с Sunhit, разработали продукт, который явно приносит пользу потребителям», - сказал Геворг Восканян, заместитель генерального директора Nairi Insurance.
Движимый инновациями и стремлением к технологическому прогрессу, Sunhit была основана в 2024 году, объединив команду профессионалов с более чем 10-летним опытом в проектировании и установке солнечных энергетических систем.Эксперты компании применяют свои обширные знания для поддержки роста и расширения Sunhit, одновременно способствуя устойчивому экономическому развитию Армении. На сегодняшний день команда установила солнечные электростанции с общей мощностью более 15 МВт.Sunhit является официальным партнером LONGi Solar в Армении.Фотовольтаические решения Sunhit используют солнечную энергию для обеспечения электроэнергией домов и бизнеса, одновременно помогая клиентам достигать значительных сбережений, которые могут быть перенаправлены на другие инвестиционные возможности.