Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այսօր զայրացավ, երբ իր խորհրդական Կամո Արեյանը խոսեց Երևանում փնթի շինարարության և ճանապարհներին ընթացող աշխատանքների ձգձգումների մասին. «Ես ուզում եմ տեսնել վարչարարական տեռոր»:
Հատկապես Պարոնյան-Պռոշյան հատվածում ընթացող աշխատանքներն էին քաղաքապետի կոշտ արձագանքի պատճառը: Այս հատվածում Ջրային պետական կոմիտեն ջրամատակարարման խողովակների հետ կապված է աշխատանքներ անում կապալառու ընկերությունների միջոցով. Իր խորհրդական Կամո Արեյանի զեկույցին ի պատասխան, որ աշխատանքները ձգձգվում են, ծավալները բավարար չեն, Ավինյանը հայտարարեց, թե պետք է պատժել անբարեխիղճ ընկերություններին:
«Վերջնագրով խոսակցություն է եղել, խնդրել եմ մեր գործընկերներին՝ տեր կանգնեք ձեր կապալառուին, կա՛մ պատժեք, կա՛մ ծրագիրը հանեք այս վիճակից: Նույն փնթիությունը անում է տեխհսկիչը», - արձագանքեց Կամո Արեյանը:
Ջրային պետական կոմիտեի հանրային կապերի պատասխանատու Աղունիկ Հովհաննիսյանն ասում է՝ Պռոշյան և Պարոնյան փողոցներում երկու տարբեր ընկերություններ են իրականացնում շինաշխատանքները ու ժամկետների խախտում կա միայն Պռոշյան փողոցում. Պարոնյան փողոցում պայմանագրով մինչև նոյեմբեր պիտի աշխատանքները շարունակվեն, իսկ Պռոշյան փողոցում դեռ ապրիլին պիտի ավարտած լինեին, բայց աշխատանքները չեն ավարտել անգամ լրացուցիչ ժամկետներում, քանի որ բազմաթիվ օբյեկտիվ խնդիրներ են ի հայտ եկել, դրանցից մեկը՝ մայիսին Երևանում կազմակերպված Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ գագաթնաժողովն էր, որի պատճառով աշխատանքները հետաձգվել են:
Այնուամենայնիվ այդ ընկերությունը տուգանվել է:
«Պարոնյանում շինաշխատանքները կավարտվեն այս տարվա նոյեմբերին, իսկ Պռոշյանը, խնդրահարույցը, որ ժամկետը երկարաձգվել է և ուշացումներ կան, ըստ նախնական գնահատականի, պիտի որ ավարտվի աշնան առաջին ամսին՝ սեպտեմբերին», - ասաց Հովհաննիսյանը:
Մինչ քաղաքապետարանն ու Ջրային պետական կոմիտեն հեռակա վեճի մեջ են, Պռոշյան ու Պարոնյան փողոցներում մշտական խցանում է... տարբեր հատվածներում աշխատում են բանվորներն ու տեխնիկան, տեղ -տեղ փակցված է երթևեկությունը 20 կիլոմետր ժամով սահմանափակող նշանը... մեքենաները, սակայն, ցանկության դեպքում էլ չեն կարող մեծ արագություն բացել:
Արտաշես Պետրոսյանը, ով տաքսի է վարում, ասում է՝ ոչ միայն այստեղ, այլև մայրաքաղաքի այլ հատվածներում էլ վիճակը լավ չէ:
Տիգրան Ավինյանը, մինչդեռ, այսօր զայրացած խոսում էր ոչ միայն ճանապարհների շինարարության, այլև շինհրապարակների թերի կահավորման մասին, այս մասով էլ ասաց՝ ՏԻՄ օրենքում փոփոխություն են արել, ընդլայնել են քաղաքապետարանի պատժիչ հնարավորությունները, հետևաբար մինչև տարեվերջ այլևս պիտի չկահավորված շինհրապարակ չլինի:
Վարչարարական տեռորը Ավինյանը հանձնարարեց նաև շինհրապարակների նկատմամբ իրագործել:
Ավագանու ընդդիմադիր «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանն ասում է՝ երկու տարի է արդեն իրենք բարձրաձայնում են այս խնդիրների մասին, անգամ հենց քաղաքապետարանի քթի տակ՝ Բյուզանդի մասնաշենքի մոտ տեղի ունեցող խախտումների մասին են ահազանգել, ու ցավալի է, որ միայն երկու տարի անց է Ավինյանը խոսում շինհրապարակների խիստ հսկողության մասին:
Իսկ նոր ՏԻՄ օրենքն, ըստ ավագանու անդամի, միևնույն է դեռ խիստ չէ, ու ինքն ասում է՝ չի հավատում, որ քաղաքապետի այս ելույթից հետո տարեվերջին էական փոփոխություն կլինի:

Mayor Tigran Avinyan expressed his anger today when his advisor Kamo Areyan spoke about the messy construction and delays in road works in Yerevan. “I want to see administrative terror.”
In particular, the ongoing work on the Paronyan-Proshyan section was the reason for the mayor's harsh response. The Water Committee is conducting work related to water supply through contracting companies in this area. In response to his advisor Kamo Areyan's report that the works are delayed and the volumes are insufficient, Avinyan stated that unscrupulous companies must be punished:
“There have been conversations with an ultimatum; I have asked our colleagues to keep an eye on your contractor, either punish them or remove the project from this situation. The same sloppiness is exhibited by the technical supervisor,” Areyan responded.
The spokesperson for the Water Committee, Aghunik Gevorgyan, stated that two different companies are carrying out construction work on Proshyan and Paronyan streets, and there is only a deadline violation on Proshyan street. On Paronyan street, the work is supposed to continue until November, while on Proshyan street, it was supposed to be completed by April, but the work has not been finished even in the extended deadlines due to numerous objective problems, one of which was the Armenia-EU bilateral summit held in Yerevan in May, which delayed the work. Nevertheless, that company has been fined.
“The construction work on Paronyan will be completed this November, while Proshyan, the problematic one, has had its deadline extended and delays exist; according to preliminary estimates, it should be completed in the first month of autumn - September,” Gevorgyan said.
While the city hall and the Water Committee are in a remote dispute, there are constant traffic jams on Proshyan and Paronyan streets... workers and machinery are working in different sections, and there are signs limiting traffic to 20 kilometers per hour in some places... however, cars cannot even reach high speeds if they wanted to.
Artashes Petrosyan, a taxi driver, states that the situation is bad not only here but also in other parts of the capital. A driver who travels many kilometers through the streets of Yerevan during the day notices that many streets start to be dug up shortly after being paved.
Meanwhile, Tigran Avinyan today spoke not only about road construction but also about the poor organization of construction sites, stating that changes have been made to the local self-government law, expanding the punitive powers of the city hall, so by the end of the year, there should no longer be unorganized construction sites.
Avinyan also instructed that administrative terror be implemented regarding construction sites.
Opposition council member Mesrop Manukyan stated that they have been raising these issues for two years, even alerting about violations happening right under the nose of the city hall, and it is unfortunate that only after two years Avinyan is talking about strict control over construction sites.
According to the council member, the new local self-government law is still not strict enough, and he expresses doubt that significant changes will occur by the end of the year after the mayor's speech.