Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այսօր զայրացավ, երբ իր խորհրդական Կամո Արեյանը խոսեց Երևանում փնթի շինարարության և ճանապարհներին ընթացող աշխատանքների ձգձգումների մասին. «Ես ուզում եմ տեսնել վարչարարական տեռոր»:
Հատկապես Պարոնյան-Պռոշյան հատվածում ընթացող աշխատանքներն էին քաղաքապետի կոշտ արձագանքի պատճառը: Այս հատվածում Ջրային պետական կոմիտեն ջրամատակարարման խողովակների հետ կապված է աշխատանքներ անում կապալառու ընկերությունների միջոցով. Իր խորհրդական Կամո Արեյանի զեկույցին ի պատասխան, որ աշխատանքները ձգձգվում են, ծավալները բավարար չեն, Ավինյանը հայտարարեց, թե պետք է պատժել անբարեխիղճ ընկերություններին:
«Վերջնագրով խոսակցություն է եղել, խնդրել եմ մեր գործընկերներին՝ տեր կանգնեք ձեր կապալառուին, կա՛մ պատժեք, կա՛մ ծրագիրը հանեք այս վիճակից: Նույն փնթիությունը անում է տեխհսկիչը», - արձագանքեց Կամո Արեյանը:
Ջրային պետական կոմիտեի հանրային կապերի պատասխանատու Աղունիկ Հովհաննիսյանն ասում է՝ Պռոշյան և Պարոնյան փողոցներում երկու տարբեր ընկերություններ են իրականացնում շինաշխատանքները ու ժամկետների խախտում կա միայն Պռոշյան փողոցում. Պարոնյան փողոցում պայմանագրով մինչև նոյեմբեր պիտի աշխատանքները շարունակվեն, իսկ Պռոշյան փողոցում դեռ ապրիլին պիտի ավարտած լինեին, բայց աշխատանքները չեն ավարտել անգամ լրացուցիչ ժամկետներում, քանի որ բազմաթիվ օբյեկտիվ խնդիրներ են ի հայտ եկել, դրանցից մեկը՝ մայիսին Երևանում կազմակերպված Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ գագաթնաժողովն էր, որի պատճառով աշխատանքները հետաձգվել են:
Այնուամենայնիվ այդ ընկերությունը տուգանվել է:
«Պարոնյանում շինաշխատանքները կավարտվեն այս տարվա նոյեմբերին, իսկ Պռոշյանը, խնդրահարույցը, որ ժամկետը երկարաձգվել է և ուշացումներ կան, ըստ նախնական գնահատականի, պիտի որ ավարտվի աշնան առաջին ամսին՝ սեպտեմբերին», - ասաց Հովհաննիսյանը:
Մինչ քաղաքապետարանն ու Ջրային պետական կոմիտեն հեռակա վեճի մեջ են, Պռոշյան ու Պարոնյան փողոցներում մշտական խցանում է... տարբեր հատվածներում աշխատում են բանվորներն ու տեխնիկան, տեղ -տեղ փակցված է երթևեկությունը 20 կիլոմետր ժամով սահմանափակող նշանը... մեքենաները, սակայն, ցանկության դեպքում էլ չեն կարող մեծ արագություն բացել:
Արտաշես Պետրոսյանը, ով տաքսի է վարում, ասում է՝ ոչ միայն այստեղ, այլև մայրաքաղաքի այլ հատվածներում էլ վիճակը լավ չէ:
Տիգրան Ավինյանը, մինչդեռ, այսօր զայրացած խոսում էր ոչ միայն ճանապարհների շինարարության, այլև շինհրապարակների թերի կահավորման մասին, այս մասով էլ ասաց՝ ՏԻՄ օրենքում փոփոխություն են արել, ընդլայնել են քաղաքապետարանի պատժիչ հնարավորությունները, հետևաբար մինչև տարեվերջ այլևս պիտի չկահավորված շինհրապարակ չլինի:
Վարչարարական տեռորը Ավինյանը հանձնարարեց նաև շինհրապարակների նկատմամբ իրագործել:
Ավագանու ընդդիմադիր «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանն ասում է՝ երկու տարի է արդեն իրենք բարձրաձայնում են այս խնդիրների մասին, անգամ հենց քաղաքապետարանի քթի տակ՝ Բյուզանդի մասնաշենքի մոտ տեղի ունեցող խախտումների մասին են ահազանգել, ու ցավալի է, որ միայն երկու տարի անց է Ավինյանը խոսում շինհրապարակների խիստ հսկողության մասին:
Իսկ նոր ՏԻՄ օրենքն, ըստ ավագանու անդամի, միևնույն է դեռ խիստ չէ, ու ինքն ասում է՝ չի հավատում, որ քաղաքապետի այս ելույթից հետո տարեվերջին էական փոփոխություն կլինի:

Строительные задержки и пробки. Авинян требует «административного террора»
Мэр Тигран Авинян сегодня выразил недовольство, когда его советник Камо Ароян говорил о неаккуратном строительстве и задержках работ на дорогах Еревана. «Я хочу увидеть административный террор».
В частности, работы на участке Паронян-Прошян стали причиной жесткой реакции мэра. На этом участке Государственный водный комитет проводит работы, связанные с водоснабжением, через подрядные компании. В ответ на отчет своего советника Камо Арояна о том, что работы задерживаются, объемы недостаточны, Авинян заявил, что необходимо наказать недобросовестные компании:
«Были разговоры с ультиматумом, я попросил наших коллег следить за вашим подрядчиком, либо наказывать, либо убирать проект из этой ситуации. То же самое делает и технадзор», - ответил Камо Ароян.
Ответственный за общественные связи Государственного водного комитета Агуник Геворгян говорит, что на улицах Прошян и Паронян работают две разные компании, и нарушение сроков есть только на улице Прошян. На улице Паронян по контракту работы должны продолжаться до ноября, а на улице Прошян они должны были завершиться еще в апреле, но работы не завершены даже в дополнительные сроки, так как возникло множество объективных проблем, одной из которых была организованная в мае в Ереване двусторонняя встреча Армения-ЕС, из-за которой работы были отложены. Тем не менее, эта компания была оштрафована.
«Работы на Пароняне завершатся в этом году в ноябре, а Прошян, проблемный участок, срок был продлен и есть задержки, по предварительным оценкам, должен быть завершен в первый месяц осени - сентябре», - сказала Геворгян.
Пока мэрия и Государственный водный комитет находятся в удаленной ссоре, на улицах Прошян и Паронян постоянные пробки... в разных частях работают рабочие и техника, местами висят знаки, ограничивающие движение до 20 километров в час... машины, однако, даже при желании не могут развить большую скорость.
Арташес Петросян, который управляет такси, говорит, что не только здесь, но и в других частях столицы ситуация плохая. Водитель, который проезжает множество километров по улицам Еревана в течение дня, замечает, что многие улицы начинают разрушать вскоре после укладки асфальта.
Тем временем Тигран Авинян сегодня говорил не только о строительстве дорог, но и о плохом обустройстве строительных площадок, в этом отношении он также сказал, что внесены изменения в закон о местном самоуправлении, расширены полномочия мэрии по наказанию, поэтому до конца года не должно остаться не обустроенных строительных площадок.
Административный террор Авинян также поручил реализовать в отношении строительных площадок.
Член оппозиционной фракции «Материнская Армения» Месроп Манукян говорит, что они уже два года поднимают эти проблемы, даже о нарушениях, происходящих прямо под носом мэрии, и печально, что только через два года Авинян заговорил о строгом контроле строительных площадок.
А новый закон о местном самоуправлении, по словам члена совета, все равно еще не строгий, и он говорит, что не верит, что после выступления мэра в конце года произойдут значительные изменения.