Սարգիս Խանդանյանը վերընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում
Լուրեր | 2026/07/07 18:01
Սարգիս Խանդանյանը կրկին ստանձնել է ԵԱՀԿ ԽՎ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԱՀԿ ԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը վերընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:
Վերընտրվելով նախագահի պաշտոնում, Սարգիս Խանդանյանը նշել է. «Անցած մեկ տարվա ընթացքում ինձ համար մեծ պատիվ էր ստանձնել Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի ընդհանուր հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները: Շնորհակալ եմ ձեր ցուցաբերած վստահության, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ամբողջ տարածաշրջանի գործընկերների հետ սերտ համագործակցելու հնարավորության համար՝ մեր ընդհանուր արժեքների առաջմղման գործում:
«Այս ժամանակահատվածում մեր հանձնաժողովը շարունակել է կենտրոնանալ մեր հասարակությունների առջեւ ծառացած ամենահրատապ մարտահրավերների վրա՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներից մինչեւ հակամարտությունների ու անկայունության հետեւանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամերը»,- ավելացրել է նա:

Sargis Khandanyan Re-elected as Chair of the OSCE PA Committee on Democracy, Human Rights and Humanitarian Issues
Sargis Khandanyan has once again taken the chair of the OSCE PA committee
The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia and head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) Sargis Khandanyan has been re-elected as Chair of the OSCE PA Committee on Democracy, Human Rights and Humanitarian Issues.
Upon his re-election, Sargis Khandanyan stated: "Over the past year, it has been a great honor for me to assume the responsibilities of the Chair of the Committee on Democracy, Human Rights and Humanitarian Issues. I thank you for your trust, as well as for the opportunity to work closely with partners across the entire OSCE region in promoting our common values.
"During this period, our committee has continued to focus on the most pressing challenges facing our societies, from the protection of democratic institutions and human rights to humanitarian crises arising from conflicts and instability," he added.