Հարավկորեական Samsung Biologics ընկերությունը հայտարարել է, որ 1.46 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ (1.8 միլիարդ դոլար) առաջարկ է ներկայացրել Շվեյցարիայի PolyPeptide Group ընկերության համար, որը մասնագիտանում է պեպտիդային ակտիվ դեղագործական բաղադրիչների արտադրության մեջ:
Գործարքի պայմաններով, բաժնետերերը կստանան 44.31 շվեյցարական ֆրանկ մեկ բաժնետոմսի դիմաց: Գործարքը նախատեսվում է ավարտել այս տարվա վերջում:
Այս ձեռքբերումը կլինի Շվեյցարիայի պատմության մեջ ամենամեծ կենսաֆարմացիոն M&A գործարքը, քանի որ Samsung Biologics-ը նպատակ ունի բազմազանացնել իր պորտֆելը՝ ընդլայնելով պեպտիդային թերապիաների ոլորտը, որը արագ աճող հատված է կենսաֆարմացիոն արդյունաբերության մեջ՝ ավելացող քաշի բուժման պահանջարկի պատճառով:
Պեպտիդային թերապիաները դեղամիջոցներ են, որոնք պատրաստված են ամինաթթուների կարճ շղթաներից, ներառյալ որոշ GLP-1 քաշի և շաքարախտի դեղամիջոցներ, որոնք նմանակում են բնական հորմոն, որպեսզի նվազեցնեն ախորժակը և կարգավորեն արյան շաքարը:
«Ստրատեգիական տարբերակների համապարփակ վերանայման արդյունքում, խորհուրդը համոզված է, որ Samsung Biologics-ի առաջարկը գրավիչ է մեր բաժնետերերի համար, ապահովելով գրավիչ կանխիկ գին և անմիջական, որոշակի արժեք այսօր», - ասել է PolyPeptide-ի նախագահ Պետեր Վիլդենը:
Samsung Biologics-ը նշել է, որ ձեռքբերումը կ genişացնի իր ներկայիս առաջարկները, որոնք կենտրոնացած են հակամարմինների դեղերի և հակամարմին-դեղամիջոցների կոնjugate-ների վրա: Հարավկորեական ընկերությունը նաև ձգտում է բավարարել հաճախորդների աճող պահանջարկը ավելի լայն թերապևտիկ մոդալիտետների շրջանակներում, որը պայմանավորված է պեպտիդային GLP-1 թերապիաներով քաշի և շաքարախտի համար:
Գործարքը նաև կ genişացնի Samsung Biologics-ի գլոբալ ներկայությունը՝ ապահովելով PolyPeptide-ի գլոբալ ցանցը՝ Շվեդիայում, Բելգիայում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում և Հնդկաստանում, ներառյալ նրա R&D, զարգացում և առևտրային արտադրության կարողությունները:
PolyPeptide Group-ը, որը հիմնադրվել է 1996 թվականին՝ Ferring գլոբալ դեղագործական ընկերությունից, ունի ավելի քան 1,000 թերապևտիկ պեպտիդների մշակման և արտադրության փորձ:

Samsung Biologics приобретает швейцарскую PolyPeptide Group за 1,8 миллиарда долларов
Южнокорейская компания Samsung Biologics объявила, что сделала предложение в размере 1,46 миллиарда швейцарских франков (1,8 миллиарда долларов) за швейцарскую компанию PolyPeptide Group, которая специализируется на производстве активных фармацевтических ингредиентов на основе пептидов.
По условиям публичного тендерного предложения акционеры получат 44,31 швейцарского франка за акцию. Сделка ожидается к завершению в конце этого года.
Это приобретение станет крупнейшей сделкой в области биофармацевтики в истории Швейцарии, поскольку Samsung Biologics стремится диверсифицировать свой портфель, расширяя его за счет пептидных терапий, одного из самых быстрорастущих сегментов в биофармацевтической отрасли из-за растущего спроса на лечение ожирения.
Пептидные терапии - это лекарства, состоящие из коротких цепочек аминокислот, включая некоторые препараты GLP-1 для лечения ожирения и диабета, которые имитируют естественный гормон для снижения аппетита и регулирования уровня сахара в крови.
«После всестороннего анализа стратегических вариантов совет убежден, что предложение Samsung Biologics является привлекательным для наших акционеров, обеспечивая привлекательную денежную цену и немедленную, определенную ценность сегодня», - сказал председатель PolyPeptide Петер Уилден.
Samsung Biologics заявила, что приобретение расширит спектр ее существующих предложений, сосредоточенных на антителах и конъюгатах антител с лекарствами. Южнокорейская компания также стремится удовлетворить растущий спрос клиентов в более широком диапазоне терапевтических модальностей, обусловленный пептидными терапиями GLP-1 для лечения ожирения и диабета.
Сделка также расширит глобальное присутствие Samsung Biologics, обеспечив глобальную сеть PolyPeptide в Швеции, Бельгии, Франции, США и Индии, включая ее возможности НИОКР, разработки и коммерческого производства.
Штаб-квартира PolyPeptide Group находится в Бааре, Швейцария, и она была выделена в 1996 году из глобальной фармацевтической компании Ferring, имея опыт разработки и производства более 1000 терапевтических пептидов.