Հարավկորեական Samsung Biologics ընկերությունը հայտարարել է, որ 1.46 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ (1.8 միլիարդ դոլար) առաջարկ է ներկայացրել Շվեյցարիայի PolyPeptide Group ընկերության համար, որը մասնագիտանում է պեպտիդային ակտիվ դեղագործական բաղադրիչների արտադրության մեջ:
Գործարքի պայմաններով, բաժնետերերը կստանան 44.31 շվեյցարական ֆրանկ մեկ բաժնետոմսի դիմաց: Գործարքը նախատեսվում է ավարտել այս տարվա վերջում:
Այս ձեռքբերումը կլինի Շվեյցարիայի պատմության մեջ ամենամեծ կենսաֆարմացիոն M&A գործարքը, քանի որ Samsung Biologics-ը նպատակ ունի բազմազանացնել իր պորտֆելը՝ ընդլայնելով պեպտիդային թերապիաների ոլորտը, որը արագ աճող հատված է կենսաֆարմացիոն արդյունաբերության մեջ՝ ավելացող քաշի բուժման պահանջարկի պատճառով:
Պեպտիդային թերապիաները դեղամիջոցներ են, որոնք պատրաստված են ամինաթթուների կարճ շղթաներից, ներառյալ որոշ GLP-1 քաշի և շաքարախտի դեղամիջոցներ, որոնք նմանակում են բնական հորմոն, որպեսզի նվազեցնեն ախորժակը և կարգավորեն արյան շաքարը:
«Ստրատեգիական տարբերակների համապարփակ վերանայման արդյունքում, խորհուրդը համոզված է, որ Samsung Biologics-ի առաջարկը գրավիչ է մեր բաժնետերերի համար, ապահովելով գրավիչ կանխիկ գին և անմիջական, որոշակի արժեք այսօր», - ասել է PolyPeptide-ի նախագահ Պետեր Վիլդենը:
Samsung Biologics-ը նշել է, որ ձեռքբերումը կ genişացնի իր ներկայիս առաջարկները, որոնք կենտրոնացած են հակամարմինների դեղերի և հակամարմին-դեղամիջոցների կոնjugate-ների վրա: Հարավկորեական ընկերությունը նաև ձգտում է բավարարել հաճախորդների աճող պահանջարկը ավելի լայն թերապևտիկ մոդալիտետների շրջանակներում, որը պայմանավորված է պեպտիդային GLP-1 թերապիաներով քաշի և շաքարախտի համար:
Գործարքը նաև կ genişացնի Samsung Biologics-ի գլոբալ ներկայությունը՝ ապահովելով PolyPeptide-ի գլոբալ ցանցը՝ Շվեդիայում, Բելգիայում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում և Հնդկաստանում, ներառյալ նրա R&D, զարգացում և առևտրային արտադրության կարողությունները:
PolyPeptide Group-ը, որը հիմնադրվել է 1996 թվականին՝ Ferring գլոբալ դեղագործական ընկերությունից, ունի ավելի քան 1,000 թերապևտիկ պեպտիդների մշակման և արտադրության փորձ:

South Korea's Samsung Biologics announced on Monday that it has made an all-cash bid of 1.46 billion Swiss francs ($1.8 billion) for Switzerland's PolyPeptide Group, which specializes in peptide-based active pharmaceutical ingredients.
Under the terms of the public tender offer, stockholders will receive 44.31 Swiss francs per share. The transaction is expected to close by the end of this year.
The acquisition will be the largest biopharmaceutical M&A deal in the country's history, Samsung Biologics said, as it aims to diversify its portfolio by expanding into peptide therapeutics, one of the fastest-growing segments in the biopharmaceutical industry due to surging demand for obesity treatment.
Peptide therapeutics are medicines made from short chains of amino acids, including some GLP-1 obesity and diabetes drugs that mimic a natural hormone to reduce appetite and regulate blood sugar.
"After a comprehensive review of strategic options, the Board is convinced that Samsung Biologics' offer is compelling for our shareholders, delivering an attractive cash price and immediate, certain value today," said Peter Wilden, chairman, PolyPeptide.
Samsung Biologics said that the acquisition will broaden the scope of its existing offerings centered on antibody drugs and antibody-drug conjugates. The South Korean firm also seeks to meet growing client demand across a broader range of therapeutic modalities, driven by peptide-based GLP-1 therapies for obesity and diabetes.
The deal will also expand Samsung Biologics' global footprint by securing PolyPeptide's global network across Sweden, Belgium, France, the U.S. and India, encompassing its R&D, development, and commercial manufacturing capabilities.
Headquartered in Baar, Switzerland, PolyPeptide Group, which was spun off in 1996 from global pharmaceutical company Ferring, has a track record of developing and producing more than 1,000 therapeutic peptides.