Սահմանադրական դատարանը շարունակում է քննել ԱԺ ընտրության արդյունքները վիճարկող դիմումները
Սահմանադրական դատարանը շարունակում է 2026 թվականի հունիսի 14-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» որոշման հետ կապված վեճի քննությունը:
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու գործով Սահմանադրական դատարանի որոշման հրապարակման վերջնաժամկետը հուլիսի 4-ն է:
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 26-ին սկսել էր գործի քննությունը։ Ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հարցով Սահմանադրական դատարան են դիմել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը և «Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը։

Конституционный суд продолжает рассматривать жалобы на результаты выборов в Национальное собрание
Конституционный суд продолжает рассматривать дело, связанное с решением от 14 июня 2026 года о результатах очередных выборов в Национальное собрание Республики Армения, состоявшихся 7 июня 2026 года.
Срок для публикации решения Конституционного суда по делу о оспаривании результатов выборов установлен на 4 июля.
Конституционный суд начал рассмотрение дела 26 июня. На Конституционный суд подали жалобы коалиция партий «Сильная Армения», партия «Крылья единства», партия «Демократия, закон, порядок», партия «Процветающая Армения», партия «Во имя Республики», коалиция «Армения» и реформистская партия «Новая сила».