Սահմանադրական դատարանը շարունակում է քննել ԱԺ ընտրության արդյունքները վիճարկող դիմումները
Սահմանադրական դատարանը շարունակում է 2026 թվականի հունիսի 14-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» որոշման հետ կապված վեճի քննությունը:
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու գործով Սահմանադրական դատարանի որոշման հրապարակման վերջնաժամկետը հուլիսի 4-ն է:
Սահմանադրական դատարանը հունիսի 26-ին սկսել էր գործի քննությունը։ Ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հարցով Սահմանադրական դատարան են դիմել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը և «Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը։

News | 2026/06/28 09:01
The Constitutional Court continues to examine the dispute related to the decision of June 14, 2026, regarding the results of the regular elections of the National Assembly of the Republic of Armenia held on June 7, 2026.
The deadline for publishing the Constitutional Court's decision on the appeal regarding the election results is set for July 4.
The Constitutional Court began hearing the case on June 26. The appeals regarding the election results were submitted to the Constitutional Court by the coalition of parties 'Strong Armenia', the party 'Wings of Unity', the party 'Democracy, Law, Order', the party 'Prosperous Armenia', the party 'For the Republic', the coalition 'Armenia', and the reformist party 'New Force'.