Ռուսաստանից Վրաստան է այցելել 600.000-ից ավելի զբոսաշրջիկ
Վերջին 6 ամսում Ռուսաստանից Վրաստան է մուտք գործել 600 հազարից ավելի զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա համեմատ 5%-ով ավելի է։ Այս մասին գրում է aliq.ge-ն:
Թոփ-10 երկրների ցանկում, որտեղից 2-րդ եռամսյակում գրանցվել է ամենաշատ այցելությունը, Եվրամիության անդամ միայն մեկ պետություն կա՝ Գերմանիան։
Նշենք, որ 2026 թվականի II եռամսյակում Վրաստանում միջազգային այցելուների թիվը նվազել է 4.5%-ով, իսկ զբոսաշրջային այցերի թիվը՝ 2.7%-ով։
Զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչները միջազգային այցելուների թվի նվազման պատճառ են նշում երկրում տիրող քաղաքական իրավիճակը, թերի ենթակառուցվածքները և Տուրիզմի գործակալության վարած քաղաքականությունը։
«Թրաֆիք Թրավել» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ցոտնե Ջափարիձեի պարզաբանմամբ` Վրաստանում տուրիզմը նկատելիորեն նվազել է, հատկապես արևմտյան/եվրոպական երկրներից։ Նրա խոսքով՝ Covid-19-ից հետո սահմանների բացումից ի վեր բարձր վճարունակություն ունեցող զբոսաշրջիկների թիվն այսչափ նվազած չէր եղել։
«Լեռնային հանգստավայրերի բիզնես ասոցիացիա»-ի համահիմնադիր Միրանդա Էսակիան ասել է, որ ենթակառուցվածքային խնդիրների պատճառով արևմտյան երկրներից ժամանող զբոսաշրջիկներն այլևս չեն վերադառնում։
«Վերջին 4 տարվա ընթացքում շատ զբոսաշրջիկներ էին նկատվում Իտալիայից, Գերմանիայից, Անգլիայից, որովհետև մենք ունենք հրաշալի լեռներ․ այս մարդկանց համար լեռնագնացությունը շատ գրավիչ էր։ Իրենք իրենց նախաձեռնությամբ էին գալիս. Տուրիզմի դեպարտամենտը Գուդաուրիի և ամառային Գուդաուրիի ոչ մի գովազդ չունի։ Իրենք գալիս էին, բայց, ցավոք, Գուդաուրիում այնքան մեծ են ենթակառուցվածքային խնդիրները, որ այս մարդիկ այլևս չվերադարձան։ Հուլիս ամսին ծանրաբեռնվածությունը 60% էր, հետո չեղարկվեցին բոլոր ամրագրումները, և մենք իջանք մինչև 28% ծանրաբեռնվածության»,- ասել է Միրանդա Էսակիան։

Из России в Грузию приехало более 600.000 туристов
За последние 6 месяцев в Грузию из России приехало более 600 тысяч туристов, что на 5% больше, чем в прошлом году. Об этом сообщает aliq.ge.
В списке топ-10 стран, из которых зарегистрировано наибольшее количество посещений во втором квартале, только одна страна является членом Европейского Союза — Германия.
Следует отметить, что во II квартале 2026 года количество международных посетителей в Грузии снизилось на 4.5%, а количество туристических визитов — на 2.7%.
Представители туристической отрасли указывают на политическую ситуацию в стране, недостаточную инфраструктуру и политику, проводимую Туристическим агентством, как на причины снижения числа международных посетителей.
Директор компании «Трафик Тревел» Цотне Джапаридзе объяснил, что туризм в Грузии заметно снизился, особенно из западных/европейских стран. По его словам, с момента открытия границ после Covid-19 число высокоплатежеспособных туристов не снижалось так сильно.
Соучредитель Ассоциации бизнеса горнолыжных курортов Миранда Эсакия отметила, что из-за инфраструктурных проблем туристы из западных стран больше не возвращаются.
«В последние 4 года наблюдалось много туристов из Италии, Германии, Англии, потому что у нас есть прекрасные горы; альпинизм был очень привлекательным для этих людей. Они приезжали по своей инициативе, но, к сожалению, в Гудаури такие большие инфраструктурные проблемы, что эти люди больше не возвращаются. В июле загрузка составляла 60%, затем все бронирования были отменены, и мы упали до 28% загрузки», — сказала Миранда Эсакия.