Ռուսաստանի Ձկնային միությունը հայտարարեց, որ Հայաստան ձուկ ներմուծման արգելքը չի հանգեցնի գների աճի
Ռուսաստանի Ձկնային միությունը հայտարարել է, որ հունիս ամսին Հայաստանում ձկան ներմուծման արգելքը չի հանգեցնի գների աճի: Միության ներկայացուցիչները նշել են, որ Հայաստանի կողմից արտահանվող ձկան հիմնական տեսակներից մեկը՝ ֆորել, ունի լայն բազմազանություն արտաքին մատակարարների, ինչը կպահպանի ռուսական շուկայում առաջարկի կայունությունը:
«Հայաստանից մատակարարվող ֆորելի բաժինը ռուսական շուկայում 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է մոտ 10%, ինչը 20%-ով ավելի է, քան նախորդ տարի»,-ասել են նրանք:
Ռուսաստանի Ձկնային միությունը
Ռուսաստանի Ձկնային միության ներկայացուցիչները հավելել են, որ ռուսական ֆորելագործական տնտեսությունները նույնպես կարող են ապահովել պահանջարկը:

Российский Рыбный союз заявил, что введенные в июне ограничения на ввоз рыбы из Армении не повлияют на рост цен на эту продукцию. Представители союза отметили, что широкая диверсификация внешних источников поставок форели, основного продукта рыбного экспорта из Армении, поможет сохранить стабильное предложение на российском рынке.
«Доля Армении в поставках форели в Россию в январе-мае этого года составила около 10%, что на 20% больше, чем в прошлом году», - добавили они.
Представители Российского Рыбного союза также добавили, что российские форелеводческие хозяйства могут также покрыть спрос.