Ռուսաստանի Ձկնային միությունը հայտարարեց, որ Հայաստան ձուկ ներմուծման արգելքը չի հանգեցնի գների աճի
Ռուսաստանի Ձկնային միությունը հայտարարել է, որ հունիս ամսին Հայաստանում ձկան ներմուծման արգելքը չի հանգեցնի գների աճի: Միության ներկայացուցիչները նշել են, որ Հայաստանի կողմից արտահանվող ձկան հիմնական տեսակներից մեկը՝ ֆորել, ունի լայն բազմազանություն արտաքին մատակարարների, ինչը կպահպանի ռուսական շուկայում առաջարկի կայունությունը:
«Հայաստանից մատակարարվող ֆորելի բաժինը ռուսական շուկայում 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է մոտ 10%, ինչը 20%-ով ավելի է, քան նախորդ տարի»,-ասել են նրանք:
Ռուսաստանի Ձկնային միությունը
Ռուսաստանի Ձկնային միության ներկայացուցիչները հավելել են, որ ռուսական ֆորելագործական տնտեսությունները նույնպես կարող են ապահովել պահանջարկը:

The Russian Fish Union stated that the import ban on fish from Armenia, imposed in June, will not lead to price increases for this product. Union representatives noted that the wide diversification of external sources of trout supply, the main product of Armenia's fish exports, will help maintain stable supply in the Russian market.
“Armenia's share in trout supplies to Russia in January-May this year was about 10%, which is 20% more than last year,” they added.
Representatives of the Russian Fish Union also added that Russian trout farms can also cover the demand.