Ռուսաստանի Россельхознадзор-ը դիմել է Իրանի Ագրարային նախարարության բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ խնդրելով դադարեցնել ծաղիկների սերտիֆիկացումը, որոնք նախատեսված են Ռուսաստանի համար, քանի որ կասկածներ կան, որ դրանք հայկական ծագում ունեն:
2026 թվականին Իրանից ներկրվող ծաղիկների ծավալը զգալիորեն գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները:
«Ֆիտոսանիտարական սերտիֆիկատներում արտադրանքի ծագման վայրի նշված է Իրանը, սակայն արտաքին տեսքի և փաթեթավորման առանձնահատկությունների համաձայն, դրանք նման են այն ծաղիկներին, որոնք նախկինում ներկրվում էին Հայաստանից»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Россельхознадзор-ը նախկինում տեղեկացրել էր Իրանին հայկական ծաղիկների արտադրանքի նկատմամբ գործող ժամանակավոր սահմանափակումների մասին:

Россельхознадзор обратился к Организации по защите растений Ирана с просьбой о приостановке сертификации цветов для экспорта в Россию, ввиду подозрений об их армянском происхождении:
В 2026 году объем поставок из Исламской Республики значительно превысил показатели аналогичного периода прошлого года:
«В фитосанитарных сертификатах в качестве места происхождения продукции указан Иран. При этом по внешним характеристикам продукции и особенностям упаковки она идентична той, что прежде ввозилась из Армении», - говорится в сообщении инспекционного органа.
Россельхознадзор ранее информировал Иран о действующих временных ограничениях в отношении армянской цветочной продукции.
С 22 мая 2026 года запрещен ввоз в Россию срезанных цветов, местом отправления и происхождения которых является Армения.