Ռուսաստանը մայիսի տվյալներով մնում է Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերը
Չնայած Ռուսաստանի շուկա մուտքի սահմանափակումներին, երկու երկրների լարված հարաբերություններին, տնտեսական սպառնալիքներին ու Հայաստանի իշխանությունների՝ Եվրամիությանը մոտենալու ձգտումներին, Ռուսաստանը այս տարվա մայիսի տվյալներով շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերը: 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսների ընթացքում Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունն ամբողջ աշխարհի հետ շուրջ 7.9 միլիարդ դոլար է կազմել, որի 28 տոկոսը՝ գրեթե 2.2 միլիարդ դոլարը Ռուսաստանի հետ շրջանառությունն է:
Վիճակագրական կոմիտեն այսօր է հրապարակել ցուցանիշները: Ըստ այդ տվյալների՝ թեև Ռուսաստանն առևտրային գործընկերների շարքում առաջինն է, այդ երկրի մասնաբաժինը մեծ տեմպերով նվազում է: Անցած տարի նույն ժամանակահատվածում երկու երկրները շուրջ 600 միլիոն դոլարով ավելի շատ առևտուր էին արել՝ ընդհանուրի 35.1 տոկոսը:
«Մենք կշարունակենք հանգիստ, հանդարտ, առանց նյարդի, առանց վիճաբանությունների աշխատել Եվրասիական տնտեսական միությունում: Ես համոզված եմ, որ մենք այս ուղղությամբ դեռ պոտենցիալ ունենք, որն առաջիկայում կօգտագործենք», - հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Եվրամիության հետ առևտրաշրջանառությունը թեև աճում է, սակայն Ռուսաստանի հետ առևտրի նվազման բացն ամբողջությամբ չի լրացնում: Այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին Եվրամիության բոլոր երկրների հետ Հայաստանը շուրջ 1.4 միլիարդ դոլարի առևտուր է արել, ինչը ընդհանուրի շուրջ 17 տոկոսն է:
Անցած տարի նույն ժամանակահատվածում Եվրամիության երկրների հետ շրջանառությունը 420 միլիոն դոլարով ավելի քիչ էր, կամ ընդհանուրի շուրջ 12 տոկոսը:
Ընդ որում՝ տարվա առաջին հինգ ամիսների ընթացքում ոչ թե Հայաստանից Ռուսաստան մեկ միլիարդ դոլարն անցնող արտահանումն է կտրուկ նվազել, այլ՝ ներկրումը, չնայած Մոսկվան այժմ հենց հայկական ապրանքների մուտքն է Ռուսաստան արգելում՝ գյուղմթերքից մինչև ալկոհոլային խմիչք, ձկներից մինչև ծաղիկներ ու հանքային ջուր:
Ռուսական սահմանափակումների ազդեցությունը Հայաստանից արտահանման վրա կերևա արդեն հաջորդ ամիսների վիճակագրությամբ՝ հենց բերքահավաքի այս ակտիվ շրջանում արգելքներ դրեցին:
Պաշտոնական տվյալներով՝ Ռուսաստանից մատակարարումները նվազել են ավելի քան 30 տոկոսով: Այս տարվա հունվար-մայիսին 2025-ի համեմատ ավելի քան 500 միլիոն դոլար ընդհանուր գնով պակաս ռուսական արտադրանք է Հայաստանի շուկա մտել:
Եվրամիության հետ առևտրի աճի հիմնական շարժիչ ուժը, մինչդեռ, Հայաստանից արտահանումն է. արդեն ավելի քան 450 միլիոն դոլարի հայկական ապրանք է ԵՄ երկրներ հասել՝ գրեթե երկու անգամ ավելի շատ, քան անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում:

Несмотря на ограничения доступа на российский рынок, напряженные отношения между двумя странами, экономические угрозы и стремление властей Армении сблизиться с Европейским Союзом, Россия по данным мая продолжает оставаться крупнейшим торговым партнером Армении. В первые пять месяцев 2026 года объем внешней торговли Армении с остальным миром составил около 7,9 миллиарда долларов, из которых 28 процентов — почти 2,2 миллиарда долларов — составила торговля с Россией.
Данные были опубликованы сегодня Государственным комитетом. Согласно этим данным, хотя Россия занимает первое место среди торговых партнеров, ее доля быстро уменьшается. В прошлом году за тот же период объем торговли между двумя странами был на 600 миллионов долларов больше — 35,1 процента от общего объема.
«Мы продолжим работать спокойно, мирно, без нервов и споров в рамках Евразийского экономического союза. Я уверен, что у нас еще есть потенциал в этом направлении, который мы будем использовать в ближайшее время», — заявил премьер-министр Никол Пашинян.
Хотя объем торговли с Европейским Союзом растет, он не полностью компенсирует снижение торговли с Россией. За первые пять месяцев этого года Армения провела торговлю со всеми странами ЕС на сумму около 1,4 миллиарда долларов, что составляет около 17 процентов от общего объема.
В прошлом году за тот же период объем торговли с государствами ЕС был на 420 миллионов долларов меньше, или около 12 процентов от общего объема.
При этом за первые пять месяцев этого года не резко сократился экспорт из Армении в Россию на сумму один миллиард долларов, а снизился импорт, хотя Москва сейчас запрещает ввоз армянских товаров в Россию — от сельхозпродукции до алкогольных напитков, от рыбы до цветов и минеральной воды.
Влияние российских ограничений на экспорт из Армении станет очевидным в статистике следующих месяцев, поскольку ограничения были введены именно в этот активный период сбора урожая.
По официальным данным, поставки из России сократились более чем на 30 процентов. За первые пять месяцев этого года в Армению поступило на более чем 500 миллионов долларов меньше российских товаров по сравнению с 2025 годом.
Основным двигателем роста торговли с ЕС, тем не менее, является экспорт из Армении. Более 450 миллионов долларов армянских товаров уже поступило в страны ЕС — почти в два раза больше, чем за тот же период прошлого года.