ԵՐԵՎԱՆ, 6 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի մոտակա տարիներին կարող է անհրաժեշտ լինել մեծ կամ միջին հզորությամբ ԱԷԿ՝ էներգետիկ դեֆիցիտը փակելու համար, считает генеральный директор Росатома Алексей Лихачев:
«Ինչ է հիմնական հարցը մեր հայ գործընկերների հետ աշխատանքում: Սա հաջորդ քայլն է, ատոմային տեխնոլոգիայի հետագա զարգացումը: Այժմ Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի 30%-ը ատոմային է, սակայն պահանջարկը աճում է, և շատ հնարավոր է, որ էներգետիկ հզորությունների դեֆիցիտը Հայաստանի մոտակա տասնամյակներում հասնի նույնիսկ 1 ԳՎտ: Դրան պետք է պատրաստ լինել: Եվ մեր պատասխանը. մեծ կամ միջին հզորության կայան, մեկ կամ երկու բլոկ, որոնք կփակեն առաջիկա տասնամյակների էներգետիկ դեֆիցիտները», - ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Լիխաչևը հավելել է, որ Հայաստանի ատոմային կարողությունը, ատոմային արդյունաբերության առկայությունը երկրի համար «որակյալ տնտեսության, որակյալ արդյունաբերության նշան է»: Հայաստանի իշխանությունները նախկինում հայտարարել էին, որ արդեն որոշվել է ապագա (նոր) ատոմային կայանի տեսակն - մոդուլային, իսկ կոնկրետ մոդելը կընտրվի մինչև 2027 թվականի վերջ:
Հայաստանի ԱԷԿ-ը - միակ ատոմային էլեկտրակայանն է Հարավային Կովկասում: Այն գտնվում է Մեցամորի քաղաքի մոտ, Երևանից մոտ 30 կմ արևմուտք: Կայանը երկրի հիմնական էլեկտրաէներգիայի աղբյուրներից մեկն է, ապահովելով ընդհանուր արտադրության 40%-ը:
Այնուամենայնիվ, դրա շահագործման ժամկետը նախկինում երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը և կրկին երկարաձգվում է մինչև 2036 թվականը:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են 8-10 տարվա ընթացքում կառուցել նոր ԱԷԿ: Այժմ ուսումնասիրվում են տարբեր տարբերակներ և գործընկերների փորձ ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից, Ռուսաստանից և Հարավային Կորեայից:
Հայկական կողմի քննարկման տակ արդեն գտնվում է Ռոսատոմի կողմից մշակված նոր բլոկի կառուցման նախնական ՏԷՕ-ն 1200 ՄՎտ հզորությամբ:
Ավելի վաղ Ռոսատոմի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովը, պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին, հայտարարել էր, որ կորպորացիան կարող է առաջարկել Հայաստանին 50-ից 1000 ՄՎտ հզորությամբ ատոմային ռեակտորներ:

Глава Росатома оценил потребность Армении в новой АЭС "для покрытия энергодефицита"
ЕРЕВАН, 6 июля. /АРКА/. Армении в ближайшие годы может понадобиться станция большой или средней мощности для покрытия энергодефицита, считает генеральный директор Росатома Алексей Лихачев:
«В чем основной вопрос ближайших дней в работе с нашими армянскими партнерами? Это следующий шаг, это дальнейшее развитие атомной технологии. Мы занимаем следующую точку зрения: сейчас 30% электричества в Армении атомное, но растет спрос, и очень может быть, что дефицит электрических мощностей в Армении в ближайшие десятилетия достигнет даже 1 ГВт. К этому нужно быть готовыми. И наш ответ: станция большой или средней мощности, один или два блока, которые покроют на десятилетия грядущие энергодефициты», - сказал глава Росатома в интервью «Вестям» на полях форума «Иннопром-2026».
Лихачев добавил, что наличие у Армении атомной компетенции, наличие атомной промышленности - это для страны «знак качественной экономики, знак качественной промышленности». Власти Армении ранее заявляли, что уже определилось с типом будущей (новой) атомной станции - модульная, а конкретная модель будет выбрана до конца 2027 года.
Об Армянской АЭС: Армянская АЭС — единственная атомная электростанция в регионе Южного Кавказа. Она расположена вблизи города Мецамор, примерно в 30 км к западу от Еревана. Станция является одним из ключевых источников электроэнергии в стране, обеспечивая до 40% общей выработки. Срок ее эксплуатации ранее был продлен на 2026 года и пролонгируется повторно до 2036 года.
Власти Армении планируют в течение 8–10 лет построить новую АЭС. В настоящее время изучаются различные варианты и опыт партнеров из США, Франции, Китая, России и Южной Кореи. На рассмотрении армянской стороны уже находится разработанное госкорпорацией "Росатом" предварительное ТЭО строительства нового блока мощностью 1200 МВт.
Ранее первый заместитель гендиректора Росатома Кирилл Комаров, отвечая на вопрос агентства "АРКА", заявил, что корпорация может предложить Армении ядерные реакторы мощностью от 50 до 1000 МВт.