ԵՐԵՎԱՆ, 6 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի մոտակա տարիներին կարող է անհրաժեշտ լինել մեծ կամ միջին հզորությամբ ԱԷԿ՝ էներգետիկ դեֆիցիտը փակելու համար, считает генеральный директор Росатома Алексей Лихачев:
«Ինչ է հիմնական հարցը մեր հայ գործընկերների հետ աշխատանքում: Սա հաջորդ քայլն է, ատոմային տեխնոլոգիայի հետագա զարգացումը: Այժմ Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի 30%-ը ատոմային է, սակայն պահանջարկը աճում է, և շատ հնարավոր է, որ էներգետիկ հզորությունների դեֆիցիտը Հայաստանի մոտակա տասնամյակներում հասնի նույնիսկ 1 ԳՎտ: Դրան պետք է պատրաստ լինել: Եվ մեր պատասխանը. մեծ կամ միջին հզորության կայան, մեկ կամ երկու բլոկ, որոնք կփակեն առաջիկա տասնամյակների էներգետիկ դեֆիցիտները», - ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Լիխաչևը հավելել է, որ Հայաստանի ատոմային կարողությունը, ատոմային արդյունաբերության առկայությունը երկրի համար «որակյալ տնտեսության, որակյալ արդյունաբերության նշան է»: Հայաստանի իշխանությունները նախկինում հայտարարել էին, որ արդեն որոշվել է ապագա (նոր) ատոմային կայանի տեսակն - մոդուլային, իսկ կոնկրետ մոդելը կընտրվի մինչև 2027 թվականի վերջ:
Հայաստանի ԱԷԿ-ը - միակ ատոմային էլեկտրակայանն է Հարավային Կովկասում: Այն գտնվում է Մեցամորի քաղաքի մոտ, Երևանից մոտ 30 կմ արևմուտք: Կայանը երկրի հիմնական էլեկտրաէներգիայի աղբյուրներից մեկն է, ապահովելով ընդհանուր արտադրության 40%-ը:
Այնուամենայնիվ, դրա շահագործման ժամկետը նախկինում երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը և կրկին երկարաձգվում է մինչև 2036 թվականը:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են 8-10 տարվա ընթացքում կառուցել նոր ԱԷԿ: Այժմ ուսումնասիրվում են տարբեր տարբերակներ և գործընկերների փորձ ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից, Ռուսաստանից և Հարավային Կորեայից:
Հայկական կողմի քննարկման տակ արդեն գտնվում է Ռոսատոմի կողմից մշակված նոր բլոկի կառուցման նախնական ՏԷՕ-ն 1200 ՄՎտ հզորությամբ:
Ավելի վաղ Ռոսատոմի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովը, պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին, հայտարարել էր, որ կորպորացիան կարող է առաջարկել Հայաստանին 50-ից 1000 ՄՎտ հզորությամբ ատոմային ռեակտորներ:

Head of Rosatom Assessed Armenia's Need for a New Nuclear Power Plant "to Cover Energy Deficit"
YEREVAN, July 6. /ARKA/. Armenia may need a large or medium-sized nuclear power plant in the coming years to cover its energy deficit, according to Alexey Likhachev, the CEO of Rosatom:
“What is the main question in the coming days in working with our Armenian partners? This is the next step, the further development of atomic technology. We hold the following view: currently, 30% of electricity in Armenia is nuclear, but demand is growing, and it is very possible that the deficit of electrical capacity in Armenia may reach even 1 GW in the coming decades. We need to be prepared for this. And our answer is: a large or medium-sized station, one or two blocks, which will cover the energy deficits for decades to come,” said the head of Rosatom in an interview with “Vesti” at the Innoprom-2026 forum.
Likhachev added that Armenia's nuclear competence and the presence of a nuclear industry is a “sign of a quality economy, a sign of quality industry” for the country. Armenian authorities had previously stated that they had already decided on the type of future (new) nuclear power plant - modular, and the specific model will be chosen by the end of 2027.
About the Armenian NPP: The Armenian NPP is the only nuclear power plant in the South Caucasus region. It is located near the town of Metsamor, about 30 km west of Yerevan. The plant is one of the key sources of electricity in the country, providing up to 40% of total output. Its operational life was previously extended until 2026 and is being extended again until 2036.
The Armenian authorities plan to build a new nuclear power plant within 8-10 years. Various options and experiences from partners in the USA, France, China, Russia, and South Korea are currently being studied. The Armenian side is already considering a preliminary feasibility study for the construction of a new block with a capacity of 1200 MW developed by the state corporation Rosatom.
Earlier, Kirill Komarov, the first deputy general director of Rosatom, responding to a question from the ARKA agency, stated that the corporation could offer Armenia nuclear reactors with a capacity ranging from 50 to 1000 MW.