Ռոսակրեդիտացիան, Ռուսաստանի Դաշնության պետական մարմինը, առաջին անգամ 12 ամսով դադարեցրել է Հայաստանի սերտիֆիկացման մարմինների փաստաթղթերի գործողությունը: Այս մասին տեղեկացրել է Ռոսակրեդիտացիայի մամուլի ծառայությունը:
Դադարեցումը վերաբերում է չորս սերտիֆիկատների, որոնք տրվել են ԱՐՄՏԵՍՏ և ԱՐՄ-ՏԵՍՏ ընկերություններին՝ թեթև արդյունաբերության արտադրանքի և սննդի արտադրանքի համար: Դադարեցման պատճառները ներառում են նմուշների ներմուծման ապացույցների բացակայությունը և փորձարկման արձանագրությունների չներկայացումը:
Ռոսակրեդիտացիայի ղեկավար Դմիտրի Վոլվաչը նշել է, որ որոշումը կայացվել է ըստ հստակ չափանիշների և անկախ է нарушителя юрисдикции:

Росаккредитация впервые приостановила документы органов по сертификации Армении
Росаккредитация, федеральная служба по аккредитации России, впервые приостановила действие документов органов по сертификации Армении на 12 месяцев. Об этом сообщила пресс-служба Росаккредитации.
Приостановление касается четырех сертификатов на продукцию легкой промышленности и деклараций на пищевую продукцию, выданных ООО «АРМТЕСТ» и ООО «АРМ-ТЕСТ». Основания: отсутствие доказательств ввоза образцов и непредоставление протоколов испытаний.
Руководитель Росаккредитации Дмитрий Вольвач отметил, что решение принято в соответствии с четкими критериями и независимо от юрисдикции нарушителя.