Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ձևավորելու մրցունակ, ներառական և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսական համակարգ
Լուրեր | 2026/07/22 05:01
Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղությունները քննարկվել են ՄԱԿ-ի հետ
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի կողմից համատեղ կազմակերպված գյուղատնտեսության ոլորտի առաջիկա երեք տարիներին ռազմավարական ուղղությունների և գործողությունների պլանավորման վերաբերյալ աշխատաժողովին:
ԱԳ նախարարի տեղակալն իր ելույթում անդրադարձ է կատարել Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության 2026-2030թթ. շրջանակի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի 2026-2030թթ. ռազմավարական փաստաթղթերին, որոնք ուղղված են Հայաստանում համագործակցային, նորարար, դիմակայուն և կայուն գյուղատնտեսության զարգացմանը:
Այս համատեքստում կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության խթանումը և վերջիններիս ակտիվ ներգրավվածությունը փաստաթղթերում նշված ոլորտների առաջմղման նպատակով:
Նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ձևավորելու մրցունակ, ներառական և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսական համակարգ՝ նպաստելով պարենային անվտանգության ապահովմանը և գյուղական համայնքների բարեկեցության բարձրացմանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել նաև հոկտեմբերի 18-ից 30-ը Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և դրա շրջանակներում նախատեսվող կենսաբազմազանության և գյուղատնտեսության թեմայով միջոցառմանը, որը հնարավորություն կընձեռի ներկայացնելու կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն գյուղատնտեսական համակարգերի զարգացման ուղղությամբ ՀՀ փորձն ու տեսլականը:

21 июля заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян принял участие и выступил на семинаре, организованном Министерством экономики Армении и офисом ООН в Армении, посвященном стратегическим направлениям и планированию действий в сельском хозяйстве на ближайшие три года.
В своем выступлении заместитель министра обратил внимание на сотрудничество Армении с ООН в рамках устойчивого развития на 2026-2030 годы, а также на стратегические документы правительства Армении, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН и Всемирной продовольственной программы на 2026-2030 годы, направленные на развитие совместного, инновационного, устойчивого и стабильного сельского хозяйства в Армении.
В этом контексте он подчеркнул важность активизации сотрудничества с международными партнерами и их активного вовлечения в продвижение указанных в документах областей.
Заместитель министра подчеркнул приверженность Армении к созданию конкурентоспособной, инклюзивной и устойчивой к климатическим изменениям сельскохозяйственной системы, способствующей обеспечению продовольственной безопасности и повышению благосостояния сельских общин.
Заместитель министра также отметил предстоящую 17-ю Конференцию сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Армении с 18 по 30 октября, и мероприятия, посвященные вопросам биоразнообразия и сельского хозяйства, которые предоставят возможность представить опыт и видение Армении в области сохранения биоразнообразия и развития устойчивых сельскохозяйственных систем.