Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ձևավորելու մրցունակ, ներառական և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսական համակարգ
Լուրեր | 2026/07/22 05:01
Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղությունները քննարկվել են ՄԱԿ-ի հետ
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի կողմից համատեղ կազմակերպված գյուղատնտեսության ոլորտի առաջիկա երեք տարիներին ռազմավարական ուղղությունների և գործողությունների պլանավորման վերաբերյալ աշխատաժողովին:
ԱԳ նախարարի տեղակալն իր ելույթում անդրադարձ է կատարել Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության 2026-2030թթ. շրջանակի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի 2026-2030թթ. ռազմավարական փաստաթղթերին, որոնք ուղղված են Հայաստանում համագործակցային, նորարար, դիմակայուն և կայուն գյուղատնտեսության զարգացմանը:
Այս համատեքստում կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության խթանումը և վերջիններիս ակտիվ ներգրավվածությունը փաստաթղթերում նշված ոլորտների առաջմղման նպատակով:
Նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ձևավորելու մրցունակ, ներառական և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսական համակարգ՝ նպաստելով պարենային անվտանգության ապահովմանը և գյուղական համայնքների բարեկեցության բարձրացմանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել նաև հոկտեմբերի 18-ից 30-ը Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և դրա շրջանակներում նախատեսվող կենսաբազմազանության և գյուղատնտեսության թեմայով միջոցառմանը, որը հնարավորություն կընձեռի ներկայացնելու կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն գյուղատնտեսական համակարգերի զարգացման ուղղությամբ ՀՀ փորձն ու տեսլականը:

On July 21, Deputy Minister of Foreign Affairs Robert Abisoghomonyan participated and delivered a speech at a workshop organized by the Ministry of Economy of Armenia and the UN office in Armenia, focusing on strategic directions and action planning in the agricultural sector for the next three years.
In his speech, the Deputy Minister addressed the framework of Armenia-UN sustainable development cooperation for 2026-2030, as well as the strategic documents of the Armenian government, the UN Food and Agriculture Organization, and the World Food Programme for 2026-2030, aimed at developing collaborative, innovative, resilient, and sustainable agriculture in Armenia.
In this context, he emphasized the importance of enhancing cooperation with international partners and their active involvement in promoting the sectors mentioned in the documents.
Deputy Minister Robert Abisoghomonyan highlighted Armenia's commitment to establishing a competitive, inclusive, and climate-resilient agricultural system that contributes to ensuring food security and improving the well-being of rural communities.
The Deputy Minister also referred to the upcoming 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17), which will take place in Armenia from October 18 to 30, and the events planned around biodiversity and agriculture, which will provide an opportunity to present Armenia's experience and vision in the field of biodiversity conservation and the development of sustainable agricultural systems.