Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ընդունել է, որ ուկրաինական հարվածների հետևանքով էներգետիկ ենթակառուցվածքների հետ խնդիրներ և վառելիքի որոշ պակաս է առաջացել, սակայն պնդել է, թե իրավիճակը «կրիտիկական չէ»։
«Մենք հիմա որոշակի պակաս ենք նկատում, բայց այն կրիտիկական չէ», - պետական հեռուստաընկերության լրագրող Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական հարվածները «խնդիրներ են ստեղծում, դա ակնհայտ է»։ Միաժամանակ Պուտինը պնդել է, թե վնասված էներգետիկ օբյեկտները «բավական արագ վերականգնվում են», և համակարգն աշխատում է «ամրության մեծ պաշարով»։
Վառելիքի պակասը հաղթահարելու համար, ըստ Պուտինի, անհրաժեշտ է արագացնել նավթավերամշակման գործարանների վերանորոգումը, ապահովել վառելիքի պահանջվող ներմուծումը և հակաօդային պաշտպանության միջոցներով ավելի լավ պաշտպանել այդ օբյեկտները։
Պուտինը նաև ասել է, որ բռնակցված Ղրիմում վառելիքի պաշարը մի քանի օրվա համար է, իսկ մատակարարումները կավելացվեն ցամաքային և ծովային ճանապարհներով։
Ուկրաինան գարնանից պարբերաբար հարվածում է Ռուսաստանի նավթավերամշակման գործարաններին, նավթային տերմինալներին ու վառելիքի փոխադրման ենթակառուցվածքներին՝ նաև բռնակցված Ղրիմում։ Դրանից հետո Ռուսաստանի մի շարք մարզերում բենզինի և դիզվառելիքի վաճառքը սահմանափակվել է, իսկ Ղրիմում վառելիքի սուր պակաս է ստեղծվել։
Պուտինը նաև ասել է, որ Ռուսաստանը պետք է արագացնի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի արտադրությունը։ Միաժամանակ նա պնդել է, թե ռուսական ուժերը Ուկրաինայում առաջ են շարժվում, և մերժել է հրադադարի կամ բանակցությունների պայմանների շուրջ զիջումների հնարավորությունը։

Путин признал, что в России не хватает топлива из-за украинских ударов
Президент России Владимир Путин признал, что в результате украинских ударов возникли проблемы с энергетической инфраструктурой и наблюдается нехватка топлива, но утверждает, что ситуация «не критическая».
«Мы сейчас замечаем определенный дефицит, но он не критический», - сказал президент России в интервью журналисту государственной телекомпании Павлу Зарубину.
По его словам, украинские удары «создают проблемы, это очевидно». В то же время Путин утверждает, что поврежденные энергетические объекты «восстанавливаются довольно быстро», и система работает с «большими запасами прочности».
Для преодоления нехватки топлива, по словам Путина, необходимо ускорить ремонт нефтеперерабатывающих заводов, обеспечить необходимый импорт топлива и лучше защитить эти объекты средствами противовоздушной обороны.
Путин также сказал, что запасы топлива в аннексированном Крыму рассчитаны на несколько дней, а поставки будут увеличены наземными и морскими путями.
С весны Украина периодически наносит удары по нефтеперерабатывающим заводам России, нефтяным терминалам и инфраструктуре транспортировки топлива, включая аннексированный Крым. После этого в ряде регионов России были введены ограничения на продажу бензина и дизельного топлива, а в Крыму возник острый дефицит топлива.
Путин также заявил, что России необходимо ускорить производство систем противовоздушной обороны. В то же время он утверждает, что российские силы продвигаются вперед в Украине и отверг возможность уступок по условиям прекращения огня или переговоров.