Պրեմիեր-մինիստրն ու ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները ծանոթացան "ԻՆՆՈՊՐՈՄ 2026" ցուցահանդեսի էքսպոզիցիային
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԵԱՏՄ երկրների մյուս ղեկավարները, ժամանելով Եկատերինբուրգ, ծանոթացան "ԻՆՆՈՊՐՈՄ 2026" միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի էքսպոզիցիային: Փաշինյանը Facebook-ում հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, թե ինչպես են բարձր պաշտոնյաները շրջում ցուցահանդեսի տաղավարներում և դիտում ներկայացված նորարարական զարգացումները:
Այս շրջայցը տեղի է ունեցել միջոցառման ծրագրի շրջանակներում, որը ներառում է ոչ միայն արդյունաբերական նորույթների ցուցադրություն, այլ նաև "Արդյունաբերական արդյունաբերություն 360" թեմայով պլենար նիստ և մի շարք երկկողմ աշխատանքային հանդիպումներ:
Նշենք, որ Եկատերինբուրգում նախատեսվում է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Мишուստինի հետ:

Armenian Prime Minister and other EAEU leaders familiarized themselves with the exhibition "INNOPROM 2026"
News | 2026/07/07 16:04
Nikol Pashinyan participated in the international industrial exhibition
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, along with other leaders of the EAEU countries, arrived in Yekaterinburg for the international industrial exhibition "INNOPROM 2026" and familiarized themselves with the exhibition's exposition. Pashinyan posted on his Facebook page about the visit, sharing a video showing high-ranking officials touring the exhibition halls and viewing the innovative developments presented. This tour was part of the event's program, which includes not only the demonstration of industrial novelties but also a plenary session on the topic "Industrial Industry 360" and a series of bilateral working meetings. It is also noted that a meeting is planned between Prime Minister Nikol Pashinyan and the Chairman of the Government of the Russian Federation, Mikhail Mishustin, in Yekaterinburg.