Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին և փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Նախագահ Թրամփին ուղղված ուղերձում Փաշինյանն ընդգծել է Վաշինգտոնի դերը հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացում:
Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.- «Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միավորված են ոչ միայն ընդհանուր շահերով, այլև երկարամյա բարեկամությամբ՝ ուղղված խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում, պատեհ եմ համարում ընդգծել Ձեր հաստատակամ առաջնորդության կարևորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործում»:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ TRIPP-ը լինելու է խաղաղության կարևոր գրավականը և «ճանապարհ է հարթելու դեպի առավել խաղաղ, փոխկապակցված և բարեկեցիկ տարածաշրջան»:
«Վստահ եմ, որ մեր համատեղ օրակարգի հետևողական իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների»,- ասված է կառավարության տարածած հաղորդագրությունում:
Փոխնախագահ Վենսին ուղղված ուղերձում Փաշինյանը հիշատակել է փետրվարին փոխնախագահի Հայաստան կատարած այցը. «Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական, էներգետիկ, պաշտպանական և այլ ոլորտներում գործընկերությանը զարկ տալուց զատ՝ Ձեր այցը դարձավ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ վստահության առհավատչյան՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տարբեր ոլորտներում մեր կապերի ընդլայնման համար»,- նշվում է վարչապետ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձում:

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные сообщения президенту США Дональду Трампу и вице-президенту Джей Д. Вэнсу по случаю национального праздника — Дня независимости.
В обращении к президенту Трампу Пашинян подчеркнул роль Вашингтона в процессе мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном.
В поздравительном сообщении в частности говорится: «Республика Армения и Соединенные Штаты Америки объединены не только общими интересами, но и многолетней дружбой, направленной на укрепление мира, стабильности и благосостояния. В этом контексте считаю уместным подчеркнуть важность Вашего решительного лидерства в установлении мира между Арменией и Азербайджаном».
Пашинян отметил, что TRIPP станет важной гарантией мира и «откроет путь к более мирному, взаимосвязанному и благополучному региону».
«Уверен, что последовательная реализация нашей совместной повестки будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений на благо наших двух народов», — говорится в сообщении правительства.
В обращении к вице-президенту Вэнсу Пашинян упомянул о визите вице-президента в Армению в феврале: «Помимо стимулирования партнерства между Арменией и США в экономической, энергетической, оборонной и других сферах, Ваш визит стал свидетельством высокоуровневого политического диалога и взаимного доверия между Арменией и Соединенными Штатами, создавая новые возможности для расширения наших связей в различных областях», — отмечается в поздравительном сообщении премьер-министра Пашиняна.